Zamknij

Myśleli, że to grypa — w wyniku ich błędu młody chłopak stracił obie stopy i dłonie

21.05.2018 11:12

Hiszpańscy lekarze pomylili objawy grypy z objawami zapalenia opon mózgowych. W konsekwencji młody chłopak stracił dłonie i stopy. Teraz zbiera na protezy, by szybko wrócić do zdrowia i sprawności.

Davide Morana przed operacją i po niej
fot. Corriere della Sera

24-letni Włoch Davide Morana, mieszkający w południowej Hiszpanii, zgłosił się na początku roku do szpitala z gorączką i bólem szczęki. Lekarze zlecili podstawowe badania krwi i moczu i na podstawie wyników badań uznali, że to grypa, więc odesłali go do domu. Niestety jego stan, mimo zastosowanego leczenia objawowego, pogarszał się — gorączka wzrosła do 39°C, chory zaczął wymiotować, na twarzy pojawiły się dziwne, brązowe plamy.

— Czułem się bardzo źle, bolały mnie stopy, miałem uczucie drętwienia. Kiedy zdjąłem skarpetki, zobaczyłem, że moje stopy są pokryte brązowymi plamami, podobnymi do tych, które pojawiły się też na mojej twarzy — opisywał swój stan Davide Morana.

Chłopak ponownie zgłosił się do szpitala, gdzie — po wykonaniu szeregu badań — zdiagnozowano u niego zapalenie opon mózgowych, pojawiła się niewydolność wielonarządowa. W ciągu dwóch dni jego stan bardzo się pogorszył. Plamy zmieniły kolor z brązowego na fioletowy i rozlały się na prawie całe ciało.

Lekarze postanowili wprowadzić go w stan śpiączki farmakologicznej. Niestety choroba bardzo szybko postępowała, doszło do niedokrwienia kończyn dolnych i górnych, a w konsekwencji do ich martwicy. Konieczna była amputacja zarówno dłoni, jak i stóp.

Z dnia na dzień, wskutek błędu lekarzy, życie chłopaka diametralnie się zmieniło — przed chorobą Davide Morana był aktywnym, kochającym sport mężczyzną. Uwielbiał biegać, pływać, gotować i spotykać się ze znajomymi. Po operacji jest „przykuty” do łóżka.

Marzeniem 24-latka jest powrót do sprawności — w tym celu założył zbiórkę crowdfundingową, by zebrać pieniądze na protezy. Jego najbliżsi podkreślają, że mimo tragedii, jaka go spotkała, nie załamał się i swoim optymizmem zaraża innych.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Amputacja kończyn — kiedy jest konieczna?
Lekarze mówili, że ma katar alergiczny, a to był płyn mózgowo-rdzeniowy
Naukowcom udało się przeszczepić... pamięć! Jak to możliwe?
Przez ponad 60 lat oddawał krew. Uratował życie... 2,4 mln dzieci!

Źródło: Corriere della Sera/ Twitter/ The Sun
--------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk