Zamknij

Plaster zamiast szczepionki? Nowy sposób na walkę z grypą

Monika Piorun
28.06.2017 13:28
Plaster zamiast szczepionki? Nowy sposób na walkę z grypą
fot. Georgia Tech

Nie należysz do zwolenników tradycyjnych szczepionek? Naukowcy z Georgia Tech opracowali innowacyjny plaster, który wkrótce może zastąpić dotychczasowe preparaty zapobiegające kolejnym mutacjom grypy.

Specjalistom z Uniwersytetu Technologicznego w Georgii udało się opracować zupełnie nową metodę na walkę z grypą.

Niewielki plaster wyposażono w 100 mikroigieł, z których uwalniany jest przez naszą skórę preparat przeciwko grypie. Specjaliści podkreślają, że proces ten jest całkowicie bezbolesny a ukłucie jest niemal niezauważalne przez pacjentów. Na 50 uczestników badań klinicznych aż 48 zapewniło, że nie odczuwało żadnego bólu podczas aplikowania plastra.

Wyniki testów opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma medycznego "The Lancet" potwierdzają, że tego typu plastry są równie skuteczne, co zwykłe szczepionki i zapewniają w porównywalnym stopniu ochronę przed grypą.

Prof. Mark Prausnitz z Georgia Institute of Technology - jeden z koordynatorów badań - potwierdza, że innowacyjne plastry przeciwko grypie, muszą przejść jeszcze dodatkowe fazy eksperymentów. Mogą jednak wkrótce stać się skutecznym zabezpieczeniem przed chorobą, która z roku na rok atakuje coraz więcej ludzi.

Naukowcy już snują wizje, że w ciągu kilku najbliższych lat ich wynalazek stanie się ogólnodostępny i będzie go można nabyć w każdej aptece.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

źródło: Live Science

Zobacz także

Zagłosuj

Innowacyjny plaster czy tradycyjna szczepionka? Co według Ciebie zapewnia lepszą ochronę przeciwko grypie?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π