Czy przeziębienie może być objawem nowotworu krwi?

17.09.2018
Aktualizacja: 04.12.2019 08:41
Przeziębienie a nowotwór krwi
fot. Fotolia

Czy objawy przeziębienia mogą świadczyć o nowotworze krwi? Niestety tak. Jednak większość pacjentów leczona jest na zwykłe infekcje. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Wiele nowotworów krwi można skutecznie leczyć pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte. Szczególną czujność powinny wzbudzić częste, nawracające przeziębienia, trwające dłużej niż 2-3 tygodnie.

Jakie objawy mogą sugerować nowotwór krwi?

Co powinno nas zaniepokoić? Ciągłe zmęczenie, osłabienie, gorączka czy bóle głowy - te dolegliwości są charakterystyczne dla bardzo wielu chorób, niekoniecznie nowotworowych. Jednak, jeśli trwają dłużej niż 2-3 tygodnie, powinny skłonić chorego do jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem.

Powodem do niepokoju powinny być również:

  • utrzymujący się dłuższy czas uporczywy kaszel,
  • gorączka lub nawracające stany podgorączkowe, które nie ustępują nawet po podaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych,
  • obfite nocne poty,
  • powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych,
  • męczliwość, osłabienie,
  • duża utrata masy ciała w krótkim czasie (szacuje się, że co najmniej 10% w stosunku do masy wyjściowej w czasie ostatnich 6 miesięcy),
  • świąd skóry.

Wymienione objawy są charakterystyczne nie tylko dla przeziębienia, ale również dla chłoniaków. Gdy dołączymy do tego powiększone (niebolesne, stopniowo narastające) węzły chłonne, głównie w okolicy szyi, ale także pachowe i pachwinowe. Wizyta u lekarza staje się już koniecznością.

Zobacz także: Nowotwory krwi: białaczki, chłoniaki, szpiczaki. Jakie są ich objawy i metody wykrywania?

Gdzie są węzły chłonne?

Węzły chłonne razem ze śledzioną i naczyniami limfatycznymi wchodzą w skład układu limfatycznego. Stanowią barierę ochronną ustroju, uważane są za filtry zatrzymujące substancje trujące i bakterie. Obwodowe węzły chłonne są zlokalizowane pod powierzchnią skóry i wyczuwalne przy badaniu dłońmi. Można je wyczuć w okolicach uszu, po bokach szyi, w okolicach powyżej i poniżej obojczyka, w dołach pachowych, w pachwinach oraz w okolicach podkolanowych. Pozostałe węzły chłonne zlokalizowane są najczęściej wokół dużych naczyń krwionośnych m.in. w centralnej części klatki piersiowej, w okolicach tchawicy, oskrzeli i aorty, w okolicach wątroby, śledziony, a także w dolnej części jamy brzusznej i miednicy w pobliżu jajników oraz pęcherza moczowego.

Niestety bardzo często zdarza się, że z powodu tzw. braku czujności onkologicznej, chłoniaki są mylone z przeziębieniem i pacjent jest leczony tak, jakby miał infekcję. Podawane są mu antybiotyki, ale jest stan zdrowia poprawia się tylko na chwilę.

Warto przeczytać: Powiększone węzły chłonne szyjne, pachwinowe, pachowe i inne. O czym świadczą?

Co to są nowotwory krwi?

Nowotwory krwi to ogromna grupa chorób, do których zaliczają się nowotwory układu krwiotwórczego (np. białaczki), a także nowotwory układu chłonnego (m.in. chłoniaki). Szacuje się, że na świecie co pół minuty ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. W Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 tys. osób, a każdego roku diagnozuje się około 6 tys. nowych pacjentów. W diagnostyce nowotworów krwi najlepszym i najtańszym badaniem jest... morfologia krwi obwodowej z rozmazem, wykonywana co najmniej raz na rok. To badanie, regularnie wykonywane, może uratować wielu osobom życie.  

Dowiedz się więcej: Chłoniaki - nowotwory, których pierwsze objawy łatwo pomylić z... grypą!

Źródło: zdrowie.pap.pl/ "Choroby wewnętrzne", Rachel Hough, Iftikhar Ul Haq
-----------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk