Zamknij

Czy przeziębienie może być objawem nowotworu krwi?

17.09.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 11:42

Czy objawy przeziębienia mogą świadczyć o nowotworze krwi? Niestety tak. Jednak większość pacjentów leczona jest na zwykłe infekcje. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przeziębienie a nowotwór krwi
fot. Fotolia

Wiele nowotworów krwi można skutecznie leczyć pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte. Szczególną czujność powinny wzbudzić częste, nawracające przeziębienia, trwające dłużej niż 2-3 tygodnie.

Jakie objawy mogą sugerować nowotwór krwi?

Co powinno nas zaniepokoić? Ciągłe zmęczenie, osłabienie, gorączka czy bóle głowy - te dolegliwości są charakterystyczne dla bardzo wielu chorób, niekoniecznie nowotworowych. Jednak, jeśli trwają dłużej niż 2-3 tygodnie, powinny skłonić chorego do jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem.

Powodem do niepokoju powinny być również:

  • utrzymujący się dłuższy czas uporczywy kaszel,
  • gorączka lub nawracające stany podgorączkowe, które nie ustępują nawet po podaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych,
  • obfite nocne poty,
  • powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych,
  • męczliwość, osłabienie,
  • duża utrata masy ciała w krótkim czasie (szacuje się, że co najmniej 10% w stosunku do masy wyjściowej w czasie ostatnich 6 miesięcy),
  • świąd skóry.

Wymienione objawy są charakterystyczne nie tylko dla przeziębienia, ale również dla chłoniaków. Gdy dołączymy do tego powiększone (niebolesne, stopniowo narastające) węzły chłonne, głównie w okolicy szyi, ale także pachowe i pachwinowe. Wizyta u lekarza staje się już koniecznością.

Zobacz także: Nowotwory krwi: białaczki, chłoniaki, szpiczaki. Jakie są ich objawy i metody wykrywania?

Gdzie są węzły chłonne?

Węzły chłonne razem ze śledzioną i naczyniami limfatycznymi wchodzą w skład układu limfatycznego. Stanowią barierę ochronną ustroju, uważane są za filtry zatrzymujące substancje trujące i bakterie. Obwodowe węzły chłonne są zlokalizowane pod powierzchnią skóry i wyczuwalne przy badaniu dłońmi. Można je wyczuć w okolicach uszu, po bokach szyi, w okolicach powyżej i poniżej obojczyka, w dołach pachowych, w pachwinach oraz w okolicach podkolanowych. Pozostałe węzły chłonne zlokalizowane są najczęściej wokół dużych naczyń krwionośnych m.in. w centralnej części klatki piersiowej, w okolicach tchawicy, oskrzeli i aorty, w okolicach wątroby, śledziony, a także w dolnej części jamy brzusznej i miednicy w pobliżu jajników oraz pęcherza moczowego.

Niestety bardzo często zdarza się, że z powodu tzw. braku czujności onkologicznej, chłoniaki są mylone z przeziębieniem i pacjent jest leczony tak, jakby miał infekcję. Podawane są mu antybiotyki, ale jest stan zdrowia poprawia się tylko na chwilę.

Warto przeczytać: Powiększone węzły chłonne szyjne, pachwinowe, pachowe i inne. O czym świadczą?

Co to są nowotwory krwi?

Nowotwory krwi to ogromna grupa chorób, do których zaliczają się nowotwory układu krwiotwórczego (np. białaczki), a także nowotwory układu chłonnego (m.in. chłoniaki). Szacuje się, że na świecie co pół minuty ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. W Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 tys. osób, a każdego roku diagnozuje się około 6 tys. nowych pacjentów. W diagnostyce nowotworów krwi najlepszym i najtańszym badaniem jest... morfologia krwi obwodowej z rozmazem, wykonywana co najmniej raz na rok. To badanie, regularnie wykonywane, może uratować wielu osobom życie.  

Dowiedz się więcej: Chłoniaki - nowotwory, których pierwsze objawy łatwo pomylić z... grypą!

Źródło: zdrowie.pap.pl/ "Choroby wewnętrzne", Rachel Hough, Iftikhar Ul Haq
-----------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk