Oceń
Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy. Zakażenie wirusem przenosi się drogą kropelkową, a nawet poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których namnażają się, a w efekcie powodują martwicę tych komórek, co otwiera drogę patogenom bakteryjnym.
Okres wylęgania choroby, czyli czas od zakażenia wirusem do wystąpienia objawów, to 1-4 dni. Przy czym osoba zakażona wirusem może stanowić zagrożenie dla innych jeszcze przed pojawieniem się objawów grypy. Osoby dorosłe mogą zarażać przez mniej więcej 5-7 dni od chwili wystąpienia objawów. Dzieci mogą natomiast zarażać nawet przez 3 tygodnie od wystąpienia objawów.
Grypa trwa mniej więcej 7 dni, o ile nie dojdzie do rozwoju powikłań. Jednak kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie.
Jakie są objawy grypy?
Grypa ma nagły początek. Czasami objawy są na tyle silne, że niemalże „zwalają z nóg”. Człowiek zaczyna bardzo źle się czuć, pojawia się osłabienie, problemy z koncentracją.
Objawy grypy:
- wysoka gorączka;
- suchy kaszel;
- ból głowy;
- dreszcze;
- brak apetytu;
- bóle mięśni i bóle stawów;
- ogólne rozbicie, poczucie zmęczenia, osłabienie;
- biegunka (u niektórych osób);
- wymioty – (zwykle u dzieci).
Przebieg grypy może być różny. Zależy to głównie od wieku osoby chorej i ogólnego stanu zdrowia (np. towarzyszących chorób). U osób starszych, powyżej 65. roku życia, objawy nie pojawiają się tak nagle jak u osób młodszych. Grypa ma też cięższy przebieg i trudniej ją zwalczyć. Grypa jest również groźna dla małych dzieci, u których częściej obserwuje się nudności i wymioty.
Jak radzić sobie z objawami grypy?
Grypa jest chorobą wirusową, dlatego w jej leczeniu nie stosuje się antybiotyków – chyba że dojdzie do zakażenia bakteryjnego. Chorobę leczy się objawowo za pomocą leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych, łagodzących kaszel, ból gardła.
- Uwaga! Zgłoś się do szpitala, gdy pojawią się objawy alarmowe takie jak: problemy z oddychaniem, pogorszenie świadomości, dezorientacja, majaczenie, utrata przytomności, znaczne osłabienie mięśni, mniejsza niż zwykle ilość oddawanego moczu lub brak moczu, suchość w ustach, bardzo wysoka gorączka, krwiste lub sine plamki na skórze, krwioplucie lub różowe zabarwienie śliny.
ZOBACZ: Kiedy trzeba brać antybiotyki?
Źródło: mp.pl; szczepienia.pzh.gov.pl
Oceń artykuł