Zamknij

Objawy grypy: od osłabienia do gorączki. Czy masz do czynienia z grypą?

12.02.2019
Aktualizacja: 11.11.2021 09:12

Objawy grypy są nagłe i gwałtowne. Choć tę chorobę przeszedł niemal każdy, to nie każdy umie rozpoznać jej początek. Nagłe osłabienie, uczucie rozbicia, bóle stawów i mięśni, a także gorączka to objawy mogące wskazywać na początek grypy. Później zwykle pojawia się ból gardła, kaszel i biegunka. Gdy pojawią się objawy grypy, warto zaszyć się w domu, odpoczywać i nie narażać innych na kontakt z wirusem.

Objawy grypy mogą nasilać w krótkim czasie
fot. Shutterstock
  1. Jakie są objawy grypy?
  2. Jak radzić sobie z objawami grypy?

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy. Zakażenie wirusem przenosi się drogą kropelkową, a nawet poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których namnażają się, a w efekcie powodują martwicę tych komórek, co otwiera drogę patogenom bakteryjnym.

Okres wylęgania choroby, czyli czas od zakażenia wirusem do wystąpienia objawów, to 1-4 dni. Przy czym osoba zakażona wirusem może stanowić zagrożenie dla innych jeszcze przed pojawieniem się objawów grypy. Osoby dorosłe mogą zarażać przez mniej więcej 5-7 dni od chwili wystąpienia objawów. Dzieci mogą natomiast zarażać nawet przez 3 tygodnie od wystąpienia objawów.

Grypa trwa mniej więcej 7 dni, o ile nie dojdzie do rozwoju powikłań. Jednak kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie.

Jakie są objawy grypy?

Grypa ma nagły początek. Czasami objawy są na tyle silne, że niemalże „zwalają z nóg”. Człowiek zaczyna bardzo źle się czuć, pojawia się osłabienie, problemy z koncentracją.

Objawy grypy:

Przebieg grypy może być różny. Zależy to głównie od wieku osoby chorej i ogólnego stanu zdrowia (np. towarzyszących chorób). U osób starszych, powyżej 65. roku życia, objawy nie pojawiają się tak nagle jak u osób młodszych. Grypa ma też cięższy przebieg i trudniej ją zwalczyć. Grypa jest również groźna dla małych dzieci, u których częściej obserwuje się nudności i wymioty.

Powikłania grypy

Choć grypa to popularna, często występująca choroba, to jej objawów nie wolno lekceważyć. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Jak radzić sobie z objawami grypy?

Grypa jest chorobą wirusową, dlatego w jej leczeniu nie stosuje się antybiotyków – chyba że dojdzie do zakażenia bakteryjnego. Chorobę leczy się objawowo za pomocą leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych, łagodzących kaszel, ból gardła. 

  • Uwaga! Zgłoś się do szpitala, gdy pojawią się objawy alarmowe takie jak: problemy z oddychaniem, pogorszenie świadomości, dezorientacja, majaczenie, utrata przytomności, znaczne osłabienie mięśni, mniejsza niż zwykle ilość oddawanego moczu lub brak moczu, suchość w ustach, bardzo wysoka gorączka, krwiste lub sine plamki na skórze, krwioplucie lub różowe zabarwienie śliny.

ZOBACZ: Kiedy trzeba brać antybiotyki?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl; szczepienia.pzh.gov.pl