Oceń
Wirusy wywołujące infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych, nie robią sobie wakacji. Za większość letnich przeziębień odpowiadają enterowirusy – dość duża grupa wirusów, do której należą m.in. wirusy Coxsackie, poliomyelitis. Choroby wywoływane przez nie są bardzo zróżnicowane. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, jednak w przypadku pozostałych mogą pojawić się objawy grypopodobne (tzw. letnia grypa). Leczenie takich letnich przeziębień ma charakter objawowy, zwykle domowymi sposobami.
Letnie przeziębienie – jakie mogą być objawy?
Enterowirusy wywołują najczęściej objawy górnych dróg oddechowych, a także ze strony układu pokarmowego. Należą do nich:
- gorączka,
- katar,
- kichanie,
- ból i przekrwienie gardła,
- kaszel,
- bóle głowy,
- ból zatok,
- gorsze samopoczucie, brak energii,
- bóle mięśni,
- problemy żołądkowe, np. biegunki, ból brzucha.
Niektóre enterowirusy wywołują choroby, które manifestują się objawami skórnymi, w postaci małych pęcherzy w jamie ustnej oraz gardle, może pojawić się też gorączka (to objawy opryszczki), a także pęcherzy na dłoniach i stopach, którym towarzyszą objawy grypopodobne. Niektóre enterowirusy wywołują zapalenie spojówek, którego symptomem są obrzęk i zaczerwienienie w jednym oku lub obu oczach. O wiele rzadziej enterowirusy mogą powodować poważne i potencjalnie zagrażające życiu choroby, takie jak zapalenie opon mózgowych i zapalenie mięśnia sercowego.
Jak odróżnić letnie przeziębienie od alergii?
Rozróżnienie przeziębienia od alergii wydaje się na pierwszy rzut oka trudne, ale nie niemożliwe. Poniżej kilka podpowiedzi:
- Gorączka. Alergie na substancje w powietrzu, takie jak kurz i pyłki, nie powodują gorączki, jeśli więc mamy gorączkę jest to objaw przeziębienia.
- Wyczerpanie organizmu. Alergia nie prowadzi do wyczerpania organizmu (braku sił, energii), choć oczywiście może pogarszać samopoczucia. Jeśli więc nie mamy sił na wstanie z łóżka, raczej jesteśmy przeziębieni.
- Bóle mięśni. Alergie mogą powodować bóle głowy i bóle twarzy, ale nie powodują rozległego bólu mięśni.
- Czas pojawienia się objawów. W przypadku alergii objawy pojawiają się, gdy zaczyna pylić jakaś roślina i ustępują, gdy pylenia się kończy. Przeziębienie pojawia się bez względu na kalendarz pylenia.
- Nasilenie objawów. Osoby z alergią mogą zauważyć, że ich objawy ustępują w pomieszczeniu lub gdy używają klimatyzacji lub filtrów powietrza, a nasilają się, gdy wychodzą na zewnątrz.
- Długość choroby. Przeziębienie trwa zwykle do 10 dni, natomiast alergia może trwać tygodniami.
- Odpowiedź na leki. Leki przeciwhistaminowe pomagają przy wielu alergiach, ale zwykle nie pomagają przy objawach przeziębienia.
Jak uniknąć letniego przeziębienia?
- Unikaj kontaktu z osobami, które mają objawy infekcji. Staraj się utrzymywać bezpieczny dystans, unikać kontaktu z płynami ustrojowymi chorych osób (ślina, śluz, kał). Nie całuj chorych osób.
- Często myj dłonie, zwłaszcza gdy dotykałeś/dotykałaś powierzchni wspólnych (klamek, kontaktów, urządzeń w toalecie), a także przed jedzeniem lub dotykaniem twarzy.
- Unikaj zamkniętych pomieszczeń, w których wcześniej były osoby z objawami infekcji. Przed skorzystaniem z nich, staraj się je przewietrzyć.
- Jeśli masz objawy zostań w domu. Dzięki temu, chronisz innych.
- Często myj i dezynfekuj powierzchnie, z którymi ma kontakt wiele osób. Pamiętaj również o zdezynfekowaniu telefonów.
Letnie, ciepłe dni sprzyjają rozprzestrzenianiu się zarazków. Spotykamy się z przyjaciółmi, uczestniczymy w różnego rodzaju plenerowych imprezach, chodzimy na publiczne baseny, place zabaw etc. Musimy pamiętać wtedy o zachowaniu ostrożności. Dla większości osób letnie przeziębienie jest niewielką niedogodnością. Jednak dla osób z osłabionym układem odpornościowym, starszych i osłabionych, mogą stanowić niebezpieczeństwo. Chrońmy innych i siebie.
Źródło: medicalnewstoday.pl
Oceń artykuł