Zamknij

Jak odróżnić letnie przeziębienie od alergii? 7 podpowiedzi

01.07.2020
Aktualizacja: 12.06.2021 09:15

Letnie przeziębienia są dość częste, ale – co ciekawe – w tym okresie rzadziej się nimi przejmujemy. Zdarza się, że objawy przeziębienia bierzemy za objawy alergii, o którą w miesiącach wiosenno-letnich nie jest trudno. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z alergią, czy z przeziębieniem? To łatwiejsze niż nam się wydaje.

Letnie przeziębienie a alergia - jak rozróżnić?
fot. Shutterstock

Wirusy wywołujące infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych, nie robią sobie wakacji. Za większość letnich przeziębień odpowiadają enterowirusy – dość duża grupa wirusów, do której należą m.in. wirusy Coxsackie, poliomyelitis. Choroby wywoływane przez nie są bardzo zróżnicowane. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, jednak w przypadku pozostałych mogą pojawić się objawy grypopodobne (tzw. letnia grypa). Leczenie takich letnich przeziębień ma charakter objawowy, zwykle domowymi sposobami.

Letnie przeziębienie – jakie mogą być objawy?

Enterowirusy wywołują najczęściej objawy górnych dróg oddechowych, a także ze strony układu pokarmowego. Należą do nich:

Niektóre enterowirusy wywołują choroby, które manifestują się objawami skórnymi, w postaci małych pęcherzy w jamie ustnej oraz gardle, może pojawić się też gorączka (to objawy opryszczki), a także pęcherzy na dłoniach i stopach, którym towarzyszą objawy grypopodobne. Niektóre enterowirusy wywołują zapalenie spojówek, którego symptomem są obrzęk i zaczerwienienie w jednym oku lub obu oczach. O wiele rzadziej enterowirusy mogą powodować poważne i potencjalnie zagrażające życiu choroby, takie jak zapalenie opon mózgowych i zapalenie mięśnia sercowego.

Jak odróżnić letnie przeziębienie od alergii?

Rozróżnienie przeziębienia od alergii wydaje się na pierwszy rzut oka trudne, ale nie niemożliwe. Poniżej kilka podpowiedzi:

 • Gorączka. Alergie na substancje w powietrzu, takie jak kurz i pyłki, nie powodują gorączki, jeśli więc mamy gorączkę jest to objaw przeziębienia.
 • Wyczerpanie organizmu. Alergia nie prowadzi do wyczerpania organizmu (braku sił, energii), choć oczywiście może pogarszać samopoczucia. Jeśli więc nie mamy sił na wstanie z łóżka, raczej jesteśmy przeziębieni.
 • Bóle mięśni. Alergie mogą powodować bóle głowy i bóle twarzy, ale nie powodują rozległego bólu mięśni.
 • Czas pojawienia się objawów. W przypadku alergii objawy pojawiają się, gdy zaczyna pylić jakaś roślina i ustępują, gdy pylenia się kończy. Przeziębienie pojawia się bez względu na kalendarz pylenia.
 • Nasilenie objawów. Osoby z alergią mogą zauważyć, że ich objawy ustępują w pomieszczeniu lub gdy używają klimatyzacji lub filtrów powietrza, a nasilają się, gdy wychodzą na zewnątrz.
 • Długość choroby. Przeziębienie trwa zwykle do 10 dni, natomiast alergia może trwać tygodniami.
 • Odpowiedź na leki. Leki przeciwhistaminowe pomagają przy wielu alergiach, ale zwykle nie pomagają przy objawach przeziębienia.

Ważne

Jeśli objawy przeziębienia nasilają się lub trwają dłużej niż 10 dni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Czasami przeziębienia mogą powodować wtórne infekcja, np. infekcje ucha.

Jak uniknąć letniego przeziębienia?

 1. Unikaj kontaktu z osobami, które mają objawy infekcji. Staraj się utrzymywać bezpieczny dystans, unikać kontaktu z płynami ustrojowymi chorych osób (ślina, śluz, kał). Nie całuj chorych osób.
 2. Często myj dłonie, zwłaszcza gdy dotykałeś/dotykałaś powierzchni wspólnych (klamek, kontaktów, urządzeń w toalecie), a także przed jedzeniem lub dotykaniem twarzy.
 3. Unikaj zamkniętych pomieszczeń, w których wcześniej były osoby z objawami infekcji. Przed skorzystaniem z nich, staraj się je przewietrzyć.
 4. Jeśli masz objawy zostań w domu. Dzięki temu, chronisz innych.
 5. Często myj i dezynfekuj powierzchnie, z którymi ma kontakt wiele osób. Pamiętaj również o zdezynfekowaniu telefonów.

Letnie, ciepłe dni sprzyjają rozprzestrzenianiu się zarazków. Spotykamy się z przyjaciółmi, uczestniczymy w różnego rodzaju plenerowych imprezach, chodzimy na publiczne baseny, place zabaw etc. Musimy pamiętać wtedy o zachowaniu ostrożności. Dla większości osób letnie przeziębienie jest niewielką niedogodnością. Jednak dla osób z osłabionym układem odpornościowym, starszych i osłabionych, mogą stanowić niebezpieczeństwo. Chrońmy innych i siebie.

Źródło: medicalnewstoday.pl

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.