Zamknij

Kto powinien się zaszczepić przeciwko grypie?

04.10.2017 18:34

Tegoroczna grypa może być dużo bardziej dotkliwa niż zwykle. Wszystko przez mutację wirusa H3N2, który już doprowadził do wielu zachorowań w Australii. W najbliższych dniach może dotrzeć do Europy, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, kto znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na tę chorobę.

pixaby.com/CC0 Public Domain
fot. ---

Według Brytyjskiego National Health Service (odpowiednika naszego NFZ) australijska odmiana wirusa H3N2 może sprawić, że zwiększy się liczba pacjentów cierpiących na grypę. Na dodatek choroba może mieć dużo cięższy przebieg a nawet doprowadzić do wzrostu ofiar śmiertelnych - zwłaszcza w przypadku powikłań po grypie.

Ze względu na to, że patogeny powodujące chorobę stale mutują, zmieniają się też szczepionki, które mogą zapobiegać zachorowaniu. Brytyjczycy już starają się zapewnić zapas preparatów chroniących przed najnowszą mutacją wirusa grypy.

W Polsce szczepionki przeciwko grypie nie są obowiązkowe, ale bezpłatnie mogą z nich korzystać np. seniorzy, dla których preparaty są finansowane przez samorządy lokalne.

Zobacz także

Komu potrzebne są szczepionki przeciwko grypie?

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podczas rozpoczynającego się właśnie sezonu na grypę może zachorować od 20 do 30 procent dzieci (najbardziej na powikłania grypowe narażone są dzieci poniżej 2 roku życia). Okazuje się, że np. niemowlęta wymagają już hospitalizacji równie często, co osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe. WHO przypomina, że każdy może zaszczepić przeciwko i ostrzega, że:

  • 80 proc. zgonów z powodu grypy dotyczy osób powyżej 60 lat,
  • osoby obarczone dwoma i więcej czynnikami ryzyka (jak wiek i choroba przewlekła) mają 202 razy większe ryzyko powikłań i śmiertelności z powodu grypy,
  • grypa może prowadzić do poważnych powikłań także u kobiet w ciąży.

Zobacz także

 Kto według WHO powinien zaszczepić się przeciwko grypie?

_____

zdrowie.radiozet.pl/π