Zamknij

Koronawirus. Czym się różni od grypy?

20.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 00:03

Czym różni się choroba wywoływana przez koronawirus z Wuhan od grypy? Przede wszystkim czynnikiem sprawczym. Choć grypę i COVID-19 łączy wiele, to te choroby wywoływane są przez inne wirusy. Łatwo jednak pomylić objawy i zignorować zagrożenie. Dowiedz się, jakie są podobieństwa, a jakie różnice między grypą a COVID-19. Sprawdź, jakie są metody leczenia, jakie drogi transmisji, jakie objawy.

Koronawirus a grypa: różnice i podobieństwa
fot. Shutterstock

Co mają ze sobą wspólnego grypa i COVID-19? Obie choroby wywoływane są przez zakażenie wirusami. Grypa rozwija się po zakażeniu wirusem grypy, a COVID-19 to choroba, która może rozwinąć się po zakażeniu koronawirusem 2019-nCoV.

CoVID-19 łatwo pomylić z grypą, bo we wczesnym stadium choroby objawy są niemal identyczne. Te dwie choroby łączy jeszcze jedno: mogą mieć łagodny lub ciężki przebieg, prowadząc do poważnych powikłań, a nawet śmierci człowieka.

Czym COVID-19 różni się od grypy? Przede wszystkim przyczyną - choroby wywołują zupełnie inne wirusy.

Koronawirus a grypa: różnice

 • Koronawirus 2019-nCoV wywołuje chorobę COVID-19, natomiast grypę wywołują wirusy grypy z rodziny ortomyksowirusów - są to zupełnie inne wirusy.
 • Istnieje szczepionka przeciw grypie, którą można szczepić się co roku. Na koronawirusa nie ma jeszcze szczepionki, z której mogliby korzystać pacjenci, choć badania nad takim preparatem trwają.

Koronawirus a grypa: podobieństwa

 • Zarówno grypę, jak i COVID-19 wywołują wirusy.
 • COVID-19 i grypa mają podobne objawy, dlatego choroby te na początku łatwo ze sobą pomylić. W obu przypadkach częstymi objawami są: kaszel, gorączka, osłabienie.
 • Wirusy grypy oraz koronawirus 2019-nCoV mają te same drogi transmisji. Przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową oraz poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami.
 • Zakażenie wirusem grypy, jak i koronawirusem może wystąpić u ludzi w każdym wieku, ale na ciężkie zachorowania narażone są przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chorzy oraz osoby z zaburzeniami odporności.

Czym jest grypa?

Grypa to choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Grypę mogą powodować 3 rodzaje wirusa (A, B i C) należącego do rodziny ortomyksowirusów. Wirus C powoduje zachorowanie o lżejszym przebiegu, natomiast wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać rozmiary epidemii grypy.

Wirus grypy przenosi się w powietrzu w drobnych kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych, które wdychamy, przebywając w bliskiej odległości od chorego, a także na skórze rąk, którymi dotykamy chorego lub skażone przez niego przedmioty. Ze skóry rąk wirus przedostaje się do dróg oddechowych podczas dotykania ust, nosa i oczu.

Choroba rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. 

Grypa ma nagły początek, jej objawy to:

 • wysoka gorączka (powyżej 38˚C);
 • złe samopoczucie;
 • ból głowy;
 • ból mięśni i stawów;
 • ogólne rozbicie organizmu;
 • objawy ze strony układu oddechowego: kaszel, ból gardła, duszność.

Obecnie jedynym dostępnym w Polsce lekiem aptecznym na grypę jest oseltamiwir oraz jego generyki (ebilfumil i tamivil), które są wydawane na receptę. Skuteczność leków uzależniona jest od czasu podania - im szybciej, tym lepiej. Aby je zastosować, należy laboratoryjnie potwierdzić, że przyczyną choroby jest zakażenie wirusem grypy. Leczenie grypy polega również na łagodzeniu objawów choroby.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne. Wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji, tworząc nowe odmiany, dlatego WHO co roku określa linie wirusa, które będą powodować zachorowania w następnym sezonie grypowym. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę, należy szczepić się co roku dostępną szczepionką.

Czym jest COVID-19?

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus grypopodobny - koronawirus z Wuhan 2019-nCoV. Należy wiedzieć, że koronawirus to czynnik wywołujący chorobę, a COVID-19 to choroba, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik.

Objawy COVID-19 przypominają grypę i obejmują:

 • gorączkę;
 • kaszel;
 • duszność;
 • ból mięśni;
 • splątanie;
 • ból głowy;
 • ból gardła.

Objawy zwykle pojawiają się między 2. a 14. dniem po zakażeniu koronawirusem.

Przebieg COVID-19, podobnie jak w przypadku grypy, jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego, po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej lub niewydolnością wielonarządową.

Koronawirus 2019-nCoV przenosi się przede wszystkim poprzez kontakt człowiek-człowiek. Wirus może być transmitowany poprzez bezpośredni kontakt fizyczny z zakażoną osobą, bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha, pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni.

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Nie ma również leku przeciwwirusowego, który byłby zalecany do leczenia zakażenia koronawirusem 2019-nCoV. Chorzy otrzymują leczenie, które ma na celu łagodzenie objawów.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: gov.pl, gis.gov.pl, who.int