Zamknij

Grypą można zarazić się dużo łatwiej, niż sądzimy! Nowe odkrycie

23.01.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 04:58
Grypą można zarazić się dużo łatwiej, niż sądzimy! Nowe odkrycie
fot. Eneas De Troya/flickr.com/CC BY 2.0

Nawet jeśli nie kichasz ani nie kaszlesz, możesz zarazić innych grypą. Dlaczego? Naukowcom udało się wreszcie udowodnić, że nosiciele drobnoustrojów chorobotwórczych, które powodują grypę, rozsiewają wokół siebie drobną warstwę zakaźnych aerozoli. Wystarczy jeden oddech, by zainfekować otoczenie.

Jak zarazić się grypą? Wystarczy zaledwie... oddech!

— Jeśli masz objawy grypy, lepiej zostań w domu i nie zarażaj innych — ostrzegają eksperci. Zespołowi naukowców z Uniwersytetu Maryland udało się udowodnić, że grypą można się zarazić dużo łatwiej, niż dotąd sądzono. Wcale nie trzeba kichać ani kaszleć. Wystarczy... oddychać! Okazuje się, ze właśnie w ten sposób najłatwiej dochodzi do infekcji.

Potwierdziły to badania naukowe przeprowadzone wśród 142 pacjentów, u których zdiagnozowano grypę. Na podstawie 218 wymazów z jamy nosowo-gardłowej sprawdzano, w jakich sytuacjach można się od nich najszybciej zarazić. Za pomocą specjalnego aparatu badano też próbki wydychanego powietrza, analizowano kaszel oraz rozsiewane zarazki. Pod uwagę wzięto takie czynności jak: kichanie, spontaniczny kaszel, mówienie oraz naturalny oddech.

Zobacz także

Zarazki wokół osób z objawami grypy

Opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) wyniki badań potwierdziły, że wokół osób z objawami grypy można zaobserwować unoszące się w powietrzu aerozole, czyli drobne kropelki o działaniu zakaźnym, które wydzielają się podczas pierwszych dni choroby.

Na dodatek okazało się, że większość pacjentów biorących udział w badaniu wydzielała na tyle małe cząsteczki (także zakaźnych wirusów, nie tylko RNA), że wyraźnie wzrastało ryzyko ich transmisji przez wydychane powietrze. W innych sytuacjach (podczas kaszlu, kichania czy mówienia na głos) zarazki nie roznosiły się aż tak szybko. Co to oznacza?

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zostajesz w domu, kiedy obserwujesz u siebie pierwsze objawy grypy?

Liczba głosów:

Zobacz także

Masz grypę? Lepiej zostań w domu!

Zdaniem naukowców wystarczającej ochrony przed grypą nie zapewni nam zwykła dbałość o higienę osobistą, unikanie osób kaszlących, kichających czy częste mycie rąk. W świetle najnowszych wyników badań dużo większą wagę powinniśmy przywiązywać do tego, by podczas zaobserwowania u siebie pierwszych objawów grypy, po prostu pozostać w domu.

Wielu ludziom wydaje się, że są w stanie przezwyciężyć drobne dolegliwości. Niestety często nie mają świadomości, że to, co im nie zaszkodzi, może doprowadzić do poważnej choroby u innych ludzi. Infekując otoczenie zarazkami, które roznosimy, przyczyniamy się do zwiększenia skali zachorowań na grypę. W tym roku na całym świecie mamy z nią dużo większy problem, niż można się było spodziewać.

Jeśli czujemy, że „łapie nas grypa”, może warto skorzystać z porad naukowców i nie narażać naszych bliskich na to, że ich zarazimy?

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π