Zamknij

H3N2: Australijska odmiana grypy nadciąga nad Europę

Monika Piorun
29.09.2017 18:12

W najbliższych tygodniach nad Europę może dotrzeć śmiertelnie niebezpieczny, niezwykle szybko mutujący wirus H3N2. W Australii zachorowało już przez niego ponad 140 tys. osób. Specjaliści ostrzegają przed największym zagrożeniem epidemii grypy od blisko pół wieku.

East News
fot. ---

Brytyjscy eksperci ostrzegają, że tegoroczna grypa może być dużo groźniejsza niż w poprzednich latach. Wszystko przez zmutowany wirus H3N2, który sieje już spustoszenie w Australii, gdzie doszło już do ponad 140 tys. zachorowań a szpitale musiały przyjąć rekordową liczbę obywateli.

National Health Service (brytyjski odpowiednik naszego NFZ) obawiaja się, że jeśli do podobnych przypadków dojedzie w Wielkiej Brytanii, do której podróżuje wielu Australijczyków (wirusy mogą szybko rozprzestrzenić się drogą lotniczą), poradzenie sobie z drastycznie zwiększoną liczbą pacjentów może być trudniejsze niż zwykle.

Zobacz także

"Grypa Aussie" może być najgroźniejsza od pół wieku?

Zdaniem specjalistów australijska odmiana grypy wykazuje podobieństwo do szczepów wirusów rozprzestrzeniających się na przełomie 2014/2015 roku, kiedy nieoczekiwanie doszło do wielu przypadków śmiertelnych - zwłaszcza wśród osób w podeszłym wieku. Mimo że jej objawy są zbliżone do zwykłej grypy, to jednak choroba spowodowana przez australijską odmianę H3N2 może mieć dużo cięższy przebieg.

Prof. Robert Dingwall z Nottingham Trent University ostrzega, że pochodzący z Australii szczep H3N2 - może być najpoważniejszym ogniskiem wirusa od pandemii z 1969 roku, kiedy spowodowana nim grypa zabiła ponad milion osób na całym świecie.

Jak się chronić? Oprócz zaszczepienia się przeciwko kolejnym mutacjom grypy (zwłaszcza w przypadku osób powyżej 65. roku życia) specjaliści zalecają dbanie o odporność, unikanie odwodnienia.

Jeśli czujemy się osłabieni - warto wykorzystać nawet najprostsze, domowe sposoby na przeziębienie lub grypę. Sprawdźcie w naszej galerii!

Zobacz także

Zobacz także

źródło: express.co.uk

________

zdrowie.radiozet.pl/π