Zamknij

Wirus H3N2 groźniejszy niż sądzono: 30 dzieci zmarło na grypę w USA

Monika Piorun
23.01.2018 12:39
Wirus H3N2 groźniejszy niż sądzono: 30 dzieci zmarło na grypę w USA
fot. Ronile/pixaby.com/CC0 Pubilic Domain/CDC

Aż w 49 z 50 stanów USA zanotowano podwyższone statystyki dotyczące zachorowań na grypę. Tegoroczny sezon uważany jest za najgorszy od lat. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podało, że po pomoc lekarską zgłosiło się dotąd prawie 75 tys. osób z objawami choroby. 30 ofiar śmiertelnych stanowią dzieci.

Śmiertelnie niebezpieczna grypa atakuje w USA

14401 nowych przypadków grypy potwierdzono laboratoryjnie w Stanach Zjednoczonych w drugim tygodniu stycznia. Eksperci podkreślają, że dotyczy to tylko osób, które zgłosiły się do lekarza z objawami choroby. Nie wiadomo, ilu chorych nie skorzystało dotąd z pomocy specjalistów.

Niestety wirus H3N2 wiązany z tegorocznym wzrost zachorowań na grypę tylko do 13 stycznia spowodował aż 10 zgonów wśród dzieci. Od początku sezonu z powodu grypy w USA zmarło w sumie aż 30 maluchów. 85 proc. z nich nie było zaszczepionych przeciwko atakującej w tym roku odmianie grypy.

Sytuacja dotycząca zachorowań wśród osób starszych też jest niepokojąca. W ostatnim tygodniu stycznia ofiary grypy i zapalenia płuc stanowiły aż 8,2 proc. zgonów wśród osób powyżej 65. roku życia.

Zobacz także

Szczyt zachorowań na grypę jeszcze przed nami?

Lynette Brammer, kierownik zespołu ds. grypy Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), potwierdziła w rozmowie z CNN, że statystyki dotyczące zachorowań na grypę w Stanach Zjednoczonych są wyższe niż w podobnym okresie w poprzednich latach. Niestety jest jeszcze za wcześnie, by ogłosić, że najgorsze jest już za nami.

Liczba chorych w kolejnych tygodniach może być jeszcze wyższa. Wskazują na to statystyki dotyczące osób hospitalizowanych. W pierwszym tygodniu stycznia wskaźnik ten wynosił 22,7 os. na 100 tys. mieszkańców, a zaledwie tydzień później do szpitali z powodu grypy przyjmowano średnio 31,5 os. na 100 tys. mieszkańców. Oprócz seniorów i dzieci do grupy najwyższego ryzyka zachorowania na grypę zaliczane są kobiety ciężarne.

Zobacz także

Zachorowania na grypę w USA w drugim tygodniu stycznia 2018 roku

Statystyki dotyczące przypadków grypy w poszczególnych stanach Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) sklasyfikowano według czterostopniowej skali. Niemal w całych Stanach Zjednoczonych odnotowano wysoki poziom zachorowań na grypę. Na pozostałym terytorium poziom nowych przypadków choroby określono jako: średni, niski lub minimalny.

Zrzut ekranu 2018-01-23 o 11.12.55
fot.

Zobacz także

źródło: CNN/CDC

________

zdrowie.radiozet.pl/π