Zamknij

Tabletka zamiast szczepionki na grypę? Nowe odkrycie naukowców

Monika Piorun
21.03.2018 17:09
Tabletki zastąpią szczepionki? Nowy pomysł
fot. Shutterstock

Naukowcy z Cardiff University stworzyli pierwszy na świecie prototyp szczepionki przeciwko grypie, który może być podawany doustnie w formie tabletki. W przeciwieństwie do tradycyjnych preparatów nie wymaga chłodzenia i przechowywania w lodówkach. Badacze zapowiadają, że opracowany przez nich preparat może oznaczać prawdziwy przełom w medycynie. 

Nowy typ szczepionki przeciwko grypie w postaci tabletki jest stabilny w temperaturze pokojowej. Nie trzeba chłodzić go w lodówkach, co znacznie ogranicza koszty transportu i magazynowania. Jako pierwszym na świecie udało się go stworzyć Brytyjczykom. Działa tak samo jak tradycyjne preparaty, choć ma nieco więcej zalet.

Prof. Andrew Sewell ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Cardiff wyjaśnia, że nowa forma szczepionki doustnej będzie świetnym rozwiązaniem nie tylko dla tych, którzy boją się igieł, ale może być także wykorzystywana na szeroką skalę w odległych miejscach świata, gdzie dotąd nie było łatwo przechowywać tradycyjne szczepionki.

Zobacz także

Koniec ze szczepionkami przeciwko grypie? Zastąpią je... tabletki!

Jak udało się stworzyć tabletkę, która ma nas chronić przed grypą równie skutecznie co szczepienia przeciwko tej chorobie? 

Szczepionki biologiczne działały dotąd dzięki wywoływaniu reakcji immunologicznej w organizmie poprzez wprowadzenie bezpiecznej postaci patogenów, które nasze ciało przy ponownym kontakcie jest w stanie skuteczniej zwalczać.

Doustna wersja szczepionki w postaci pigułki przeciwko grypie typu A działa w podobny sposób dzięki sztucznym peptydom naśladującym te, które są obecne w tradycyjnych szczepionkach na zasadzie „lustrzanego odbicia”. Kiedy naukowcy przetestowali je na myszach laboratoryjnych, okazało się, że prototyp preparatu w formie tabletki doprowadził do silnej reakcji układu odpornościowego niszczącej wirusy grypy tak samo jak w przypadku tradycyjnych szczepionek.

Zagłosuj

Tabletka czy szczepionka? Jaką formę ochrony przed grypą wolałabyś/wolałbyś wybrać?

Liczba głosów:

Wyniki badań Brytyjczyków opublikowano na łamach Journal of Clinical Investigation. Naukowcy podkreślają, że zanim opracowane przez nich termostabilne, doustne tabletki zastępujące szczepionki przeciwko grypie będzie można wykorzystywać na szeroką skalę, niezbędne są badania na ludziach. Według badaczy proces ten może potrwać co najmniej kilka następnych lat.

Zobacz także

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

________

zdrowie.radiozet.pl/π