Zamknij

Grypa w Polsce. Liczba zachorowań... spadła o 1/3

05.11.2020 08:28

W tym roku liczba zachorowań na grypę i choroby grypopodobne spadła aż o jedną trzecią - ustaliło Radio ZET. Dowiedz się więcej.

Grypa w Polsce
fot. Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 i grypa to zabójcze połączenie, ale sezon grypowy może okazać się łaskawy. Jesienny szczyt zachorowań na grypę jeszcze przed nami, ale już teraz widać, że chorujących może być o wiele mniej niż zazwyczaj.

Sezon grypowy w Polsce

- W ostatnim tygodniu października zarejestrowano w Polsce 82 tys., zachorowań na grypę, a w tym samym okresie ubiegłego roku było aż 130 tys. przypadków grypy - poinformowała Małgorzata Kapłan z sanepidu w Szczecinie w rozmowie z reporterem Radia ZET Miłoszem Gocłowskim.

Miłośnicy teorii spiskowych chętnie dzielą się statystykami dotyczącymi grypy w tym roku, przekonując, że to koronny dowód na to, że COVID-19 to grypa. W tym kontekście o sezonie grypowym pisało m.in. FOX News.

Tymczasem eksperci tłumaczą, że pomagają maseczki, dystans społeczny i częste mycie rąk.

Podobną sytuację zaobserwowano też w innych krajach.

Sezon grypowy 2020/2021

Spadek liczby zachorowań na grypę w 2020 roku widać było między innymi na przykładzie Australii, która jest sezon grypowy przed nami. W sierpniu 2019 r. potwierdzono testami laboratoryjnymi 61 tys. przypadków grypy, podczas gdy w sierpniu 2020 roku było to zaledwie... 107.

- Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takich liczb - przyznał w rozmowie z CNN prof. Ian Barr, mikrobiologi i immunolog z Uniwersytetu w Melbourne.

Nadzieję na łagodny sezon grypowy wyraził też dr Robert Redfield, dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). "To może być jeden z najlepszych sezonów grypowych, jakie mieliśmy" - powiedział w sierpniu w rozmowie z "Journal of the American Medical Association".