Zamknij

Eksperci: na grypę chorują głównie dzieci poniżej 14. roku życia

16.09.2020 11:38

Aż 45 proc. zachorowań na grypę dotyczy dzieci poniżej 14. roku życia - twierdzą eksperci. Chociaż grypa atakuje ludzi w każdym wieku, to prawie połowa wszystkich zachorowań przypada na małe dzieci. Choroba ta może być szczególnie groźna dla niemowląt.

Na grypę chorują małe dzieci
fot. Shutterstock

WHO podaje, że na grypę każdego roku choruje nawet 20-30 proc. wszystkich dzieci i zaledwie 10 proc. dorosłych. Dla najmłodszych dzieci, tych poniżej 5. roku życia, grypa może być niebezpieczna. Małe dzieci są w grupie ryzyka rozwoju grypy o ciężkim przebiegu i powikłań pogrypowych, a niemowlęta wymagają hospitalizacji z powodu grypy równie często jak osoby starsze.

Grypa u polskich dzieci

25 proc. wszystkich zachorowań na grypę w Polsce dotyczy dzieci poniżej 4. roku, a aż 45 proc. zakażeń przypada na dzieci poniżej 14. roku życia. 

Grypa objawia się nagle, a jej przebieg może być gwałtowny i w znaczącym stopniu może osłabić organizm. Najmłodsi ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy są szczególnie narażeni na poważne powikłania pogrypowe, tj. zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zwracają uwagę, że dzieci są rezerwuarem wirusów grypy i pełnią istotną rolę w transmisji wirusa w społeczeństwie, zwiększając tym samym ryzyko zakażenia u rodziców, opiekunów, osób starszych, jak i niezaszczepionych innych dzieci. Grypa łatwo się rozprzestrzenia, ponieważ przenosi się drogą kropelkową (jedno kichnięcie to ok. 3 000 kropelek z wirusem pędzącym 167 km/h). Najłatwiej zarazić się w dużych skupiskach, dlatego dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym są szczególnie narażone na zakażenie. Z tego powodu szczególne znaczenie w ochronie przed grypą ma szczepienie najmłodszych.

Szczepionka przeciw grypie dla dzieci

- Należy wziąć po uwagę, że grypa to nie przeziębienie. Jest to choroba znacznie bardziej nieprzewidywalna, może nieść za sobą nieodwracalne konsekwencje. Szczepienia przeciw grypie zapewniają odpowiednią ochronę, jednak ze względu na zmienność antygenową wirusów, trzeba szczepić się co roku. W czasach panującej pandemii warto zaszczepić się przeciw grypie, bowiem na początku choroby objawy są podobne, a postępowanie jest różne. W przypadku grypy mamy zarówno leczenie, jak i profilaktykę – przekonuje Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii prof. Teresa Jackowska.

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy stwierdza, że szczepienie dzieci przeciw grypie chroni nie tylko samych najmłodszych, ale także osoby znajdujące się w ich najbliższym otoczeniu. Obliczono, że zaszczepienie 420 dzieci chroni 1 dorosłego przed zgonem z powodu grypy.

Mimo wielu dowodów naukowych, że szczepienia profilaktyczne są najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę, poziom wyszczepialności wśród dzieci jest w Polsce wciąż na bardzo niskim poziomie. Zaledwie 1 proc. najmłodszych do 14. roku życia jest co roku szczepionych przeciwko grypie.

Od obecnego sezonu na receptę dostępna jest szczepionka donosowa przeciwko grypie, refundowana z budżetu w 50 proc. dla dzieci w wieku od 24. do 60. miesiąca życia (koszt ok. 47 zł). Przeznaczona jest dla dzieci i nastolatków starszych, do 18. roku życia, ale powyżej 5. roku życia jest już pełnopłatna (kosztuje ok. 95 zł).

Na rynku są również dostępne pełnopłatne szczepionki domięśniowe dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia (koszt ok. 45 zł). Skuteczność szczepień przeciwko grupie u dzieci jest wysoka i sięga od 60 do 90 proc.

Źródło: PAP