Grypa szaleje na Mazowszu. Ponad 50 tys. zachorowań od początku roku

Monika Piorun
24.01.2018 12:59
Grypa szaleje na Mazowszu. Ponad 50 tys. zachorowań od początku roku
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain/East News

52 533 mieszkańców Mazowsza zachorowało w 2018 na grypę — ogłosił Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie. Jak wygląda skala zachorowań w kraju?

Sezon na grypę na Mazowszu: Ponad 300 tys. zachorowań od października

Izby przyjęć w mazowieckich przychodniach pękają w szwach. Po pomoc lekarską zgłasza się coraz więcej pacjentów z objawami grypy. Choć w podobnym okresie w ubiegłym (2017) roku liczba zdiagnozowanych przypadków grypy była o 5 tys. wyższa (ok. 57 tys.), to i tak lekarze mają co robić. Dwa lata wcześniej, w 2016 roku, chorych na grypę na Mazowszu było ponad dwa razy mniej (ok. 25 tys.). Na szczęście dotąd nie zanotowano z tego powodu żadnych zgonów.

Pierwsze miesiące roku — od stycznia do marca — uważane są za szczyt tzw. sezonu grypowego. Skala zachorowań jest wtedy wyższa niż pod koniec roku kalendarzowego (od października do grudnia), kiedy grypa dopiero zaczyna atakować.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie ogłosił, że:

Na całym Mazowszu w okresie od 1 października 2017 do 15 stycznia 2018 r. odnotowano łącznie 337 187 przypadków zachorowań, co stanowi wynik wyższy względem tego samego okresu w ubiegłym sezonie grypowym: 323 968 zachorowań.

Na Mazowszu nie odnotowano od początku roku żadnych zgonów z powodu grypy.

A jak wygląda sytuacja dotycząca grypy w innych rejonach Polski?

W okresie od 8 do 15 stycznia 2018 roku największy wzrost liczby pacjentów ze zdiagnozowaną grypą zanotowano w województwie: pomorskim, mazowieckim oraz małopolskim. W Wielkopolsce zaobserwowano natomiast tendencję spadkową w porównaniu do danych dotyczących pierwszego tygodnia stycznia (od 1 do 7 stycznia 2018 roku). Obecnie skala zachorowań na grypę uważana jest tam jednak za najwyższą w kraju.

Zobacz także

Zrzut-ekranu-2018-01-17-o-13.43.21-1

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Choruje coraz więcej młodych ludzi

Eksperci podkreślają, że w odróżnieniu od poprzednich lat w tym sezonie na grypę zachorowało dużo więcej młodych ludzi w wieku około 20-25 lat. Niestety diagnozuje się u nich zazwyczaj „ciężki przebieg grypopodobnych infekcji wirusowych”. Choroba atakuje ich bardzo szybko. Pierwsze objawy mogą nastąpić już w ciągu 48 godzin od infekcji. Trwają one od 2 do 4 dni. Potem grypa może nam dokuczać nawet przez 1-2 tygodnie.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zachorowałaś/zachorowałeś w tym sezonie na grypę?

Liczba głosów:

Niestety najnowsze wyniki badań potwierdzają, że chorobą tą możemy się zarazić dużo łatwiej, niż dotąd sądzono. Okazuje się, że ani kichanie, ani kaszel, ani brak wystarczającej higieny osobistej nie powodują tak szybkiego rozprzestrzenienia drobnoustrojów chorobotwórczych, jak... zwykły oddech. Wokół zarażonych roztacza się bowiem drobna warstwa niewidocznych aerozoli, którymi bezwiednie zarażamy się, przebywając w otoczeniu osób z objawami grypy.

Naukowcy podkreślają, że ich najnowsze odkrycie wskazuje na to, że pozostawanie w domu, kiedy zauważymy u siebie pierwsze symptomy choroby, ma o wiele większe znaczenie niż się powszechnie uważa. Ochronę przed grypą mogą też nam zapewnić szczepienia. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinny z nich skorzystać zwłaszcza osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży, pracownicy służby zdrowia czy nauczyciele. 

Zobacz także

Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie? 

Zagłosuj

Czy zaszczepiłaś/zaszczepiłeś się w tym sezonie przeciwko grypie?

Liczba głosów:

źródło: GIS/NIZP-PZH

________

zdrowie.radiozet.pl/π