Grypa w województwie kujawsko-pomorskim! Czy to epidemia?

Materiały partnerskie
19.02.2018 12:38
Grypa w Polsce - ból gardła spowodowany grypą
fot. East News

Grypa atakuje coraz mocniej. W województwach, które do tej pory dzielnie opierały się grypie, ilość zachorowań znacznie wzrosła. Najgorsza sytuacja jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie chorych jest dużo i wciąż przybywa. W złej sytuacji znajdują się także województwa: wielkopolskie, małopolskie i pomorskie. Także mieszkańcy Mazowsza powinni mieć się na baczności. Sprawdź, jak wygląda aktualna sytuacja w Polsce. Gdzie chorych na grypę jest najwięcej?

Aktualna mapa zachorowań pokazuje dane dotyczące zapadalności na grypę w Polsce. Dane dotyczą zachorowań na tę chorobę w okresie od 8 do 15 lutego 2018 r.

W niektórych województwach sytuacja jest wyjątkowo groźna. Niestety, chorych na grypę wciąż przybywa. W tym okresie w całej Polsce skierowano do szpitala aż 1172 osoby, u których stwierdzono poważne objawy grypy lub podejrzewano zachorowanie na tę chorobę.

Mapa

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny wskazuje, że liczba zachorowań na grypę stale rośnie. Najgorsza sytuacja jest w województwach:

  • kujawsko-pomorskim,
  • wielkopolskim,
  • pomorskim,
  • małopolskim.

W tych województwach sytuacja jest niemal krytyczna, chorych jest wyjątkowo dużo. W województwie kujawsko-pomorskim liczba osób chorych na grypę zwiększyła się od ostatniego tygodnia. Podobna sytuacja ma miejsce w województwie mazowieckim, gdzie chorych przybywa. Sytuacja zmienia się dynamicznie, w samym województwie mazowieckim zdiagnozowano grypę lub podejrzewano zachorowanie u 46920 osób.

Najlepsza sytuacja jest w województwach: lubelskim i podkarpackim. Tam chorych jest najmniej, a liczba zachorowań wciąż spada.

Zobacz także

Wykres zachorowań

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Dane wskazują, że grypa atakuje głównie najmłodszych. Wśród chorych najwięcej jest małych dzieci do 4. roku życia. Na szczęście liczba chorych dzieci zmniejsza się w porównaniu do poprzedniego okresu (1-7.02.2018), ale sytuacja nadal jest poważna.

W grupie o największej zapadalności na grypę znajdują się także dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, od 5 do 14 lat. To duży problem, bo grypą łatwo się zarazić. Dzieci przebywające w dużych skupiskach ludzkich, jak przedszkole i szkoła, często zarażają się wzajemnie.

Osoby dorosłe i nastolatkowie chorują rzadziej. To samo dotyczy seniorów. Niestety, w tych grupach notuje się raczej tendencję wzrostową. W porównaniu do poprzedniego okresu wzrosła liczba chorych na grypę wśród dorosłych i osób w podeszłym wieku.

Zobacz także

Wykres zachorowań copy

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Dane dotyczące zachorowań na grypę w Polsce nie są optymistyczne, a sytuacja nie jest w cale lepsza, niż w tym samym okresie w roku poprzednim. To jednak dane dotyczące minionego tygodnia, chorych nadal przybywa. Tylko w tygodniu od 8 do 15 lutego zanotowano 4 zgony spowodowane grypą. To dowód na to, że grypa wcale nie jest łagodną chorobą, a lekceważenie jej objawów, szczególnie u osób starszych i małych dzieci, może mieć poważne skutki (dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Państwowego Zakładu Higieny).

Zobacz także

Grypa jest częstą przyczyną bólu gardła

Gardło boli, gdy pojawia się infekcja. Odczuwamy wtedy zarówno ból, jak i dyskomfort podczas mówienia i jedzenia. To stan wyjątkowo nieprzyjemny, dlatego należy szybko zastosować skuteczny lek przynoszący ulgę w bólu. Preparaty w aerozolu sprawdzają się najlepiej, bo trafiają bezpośrednio w miejsce zapalenia.

Ból gardła to jeden z najczęstszych i najbardziej powszechnych objawów choroby. Gardło jest wspólnym odcinkiem drogi pokarmowej i oddechowej, jest miejscem pierwszego i stałego kontaktu z wirusami, bakteriami i innymi substancjami zawartymi we wdychanym powietrzu i spożywanych pokarmach. Bólowi gardła towarzyszą często objawy kojarzone z przeziębieniem, grypą lub anginą, tj. drapanie i swędzenie w gardle, suchość, obrzęk i chrypka

Gardło boli z wielu powodów. Najczęściej towarzyszy infekcji gardła: wirusowej (przeziębienie i grypa), a także bakteryjnej (angina). Oprócz zapalenia gardła, które można poznać po charakterystycznym bólu tuż za jamą ustną, z bólem gardła łączy się zapalenie migdałków i zapalenie krtani. Ból gardła bywa również objawem poważnych chorób, dlatego przewlekłego i wyjątkowo męczącego bólu nie wolno lekceważyć.

Jednak najczęstszą przyczyną charakterystycznego bólu jest grypa. Choroba wirusowa, która charakteryzuje się silnym bólem gardła i osłabieniem. Na stan gardła wpływają również zanieczyszczenia środowiska. Wszelkie czynniki drażniące, w tym także suche powietrze i alergeny  mogą być bezpośrednią przyczyną bólu gardła, suchości i charakterystycznego drapania. 

Infografika_Najczestsze_przyczyny_bolu_gardla

Ból gardła można złagodzić stosując leki bez recepty, na przykład lek Uniben zawierający benzydaminę. Lek zamknięty jest w aerozolu, a opakowanie z długim aplikatorem ułatwia podanie leku dokładnie w miejscu, gdzie pojawia się ból.
Uniben precyzyjnie trafia w źródło bólu, szybko łagodzi nieprzyjemne uczucie i przynosi ulgę w chorobie. Słodka mgiełka dodatkowo nawilża śluzówkę i pomaga pozbyć się uczucia suchości i drapania w gardle.

Partnerem Alertu Grypowego jest UNIBEN®

Dołącz do społeczności Uniben #ŁowcyZdrowia - budujmy razem społeczność ludzi, dla których zdrowie to wartość nadrzędna!

Zobacz także

________
zdrowie.radiozet.pl/nk