Zamknij

Grypa H3N2 atakuje na całym świecie! 13 ofiar śmiertelnych w USA

15.01.2018 17:45
Grypa H3N2 atakuje na całym świecie! 13 ofiar śmiertelnych w USA
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain/Sun Online

Wirus australijskiej odmiany grypy H3N2 staje się coraz bardziej niebezpieczny. W Alabamie ogłoszono w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań stan "zagrożenia zdrowia publicznego". Od października doszło z tego powodu aż do 13 zgonów wśród dzieci. Problem z odporną na leki odmianą patogenu ma też m.in. Wielka Brytania, Irlandia, Francja i Włochy, gdzie grypa spowodowała 30 ofiar śmiertelnych.

Już na początku tegorocznego sezonu grypowego ostrzegano przed H3N2 - groźnym i szczególnie zaraźliwym wśród dzieci i osób starszych wirusem grypy (typu A lub B). Do końca września w Australii doprowadził on do ponad 170 tys. zachorowań (2,5-krotnie więcej niż w 2016 roku).

Z grypą H3N2 walczą też Stany Zjednoczone. Problem z tą odmianą choroby ma aż 46 stanów. Służby ostrzegają, że ten typ wirusa spowodował od października w sumie 13 zgonów wśród osób niepełnoletnich.

Przed nami najgroźniejsza od 50 lat epidemia grypy?

Eksperci zajmujący się chorobami zakaźnymi ostrzegają, że tegoroczny sezon grypowy może zakończyć się epidemią - m.in. w Stanach Zjednoczonych. Dr Dan Jernigan z Centrum Immunologii i Chorób Układu Oddechowego wyjawił w wywiadzie dla ABC News, że od 13 lat w USA nie pojawił się podobny patogen, który w tak szybkim tempie ogarnąłby niemal całe terytorium Ameryki Północnej.

Apogeum zachorowań może jednak przypaść dopiero na początku wiosny, dlatego najgorsze może być jeszcze przed nami. Rozprzestrzenianiu choroby może sprzyjać sroga zima i nietypowa dla niektórych stanów ilość opadów śniegu. Amerykańskie szpitale pękają w szwach. Wiele placówek boryka się z brakiem odpowiedniej liczby preparatów przeciwwirusowych. Służby nie wykluczają, że na koniec sezonu grypowego może dojść wręcz do epidemii - być może najgroźniejszej od ponad pół wieku.

Zobacz także

Świat walczy z H3N2

Z tym samym szczepem wirusa nie radzi sobie wiele innych krajów. W Australii - gdzie doszło do ponad 2,5-krotnie większej liczby zachorowań niż w poprzednich latach - służby obwiniały za ten stan brak wystarczającej liczby szczepień wśród osób starszych, zwłaszcza wśród mieszkańców domów opieki społecznej, gdzie doszło do największej liczby zgonów.

Dr Tony Bertone - ekspert komentujący dla "The New York Times" falę zachorowań na grypę w Australii tłumaczył, że prawdziwą przyczyną problemu jest brak wystarczającej świadomości społecznej wśród Australijczyków na temat konsekwencji bagatelizowania tej choroby. Wiele osób zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że powikłania po grypie (tj. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc, opon mózgowych czy niewydolność nerek) mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Niestety dotkliwe skutki takiej postawy są szczególnie dotkliwe dla osób z grup ryzyka, czyli:

 • ludzi powyżej 65. roku życia,
 • pacjentów z obniżoną odpornością
 • dzieci poniżej 5. roku życia oraz
 • kobiet w ciąży.

W Wielkiej Brytanii szaleje z kolei wirus H3N2 typu A - ten sam, który doprowadził do fali zachorowań w Australii. 

Brytyjski The Sun, na podstawie danych udostępnionych przez służby sanitarne w różnych rejonach naszego globu, stworzył specjalną mapę pokazującą, w jaki sposób wirus H3N2 rozprzestrzeniał się na świecie w ciągu ostatnich miesięcy.

Zrzut ekranu 2018-01-15 o 15.35.07
fot.
fot. Sun Online

W Irlandii w obawie przed rozprzestrzenianiem się chorobotwórczych patogenów w jednej z katolickich diecezji zakazano... podawania sobie rąk podczas przekazywania znaku pokoju. W Hrabstwie Mayo służby zaczęły natomiast ostrzegać, że osoby cierpiące na grypę nie powinny... prowadzić samochodu. Ich czas reakcji ma być bowiem wydłużony z powodu choroby, przez co są takim samym zagrożeniem na drodze co osoby będące pod wpływem alkoholu.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia podało, że na grypę w tym sezonie zachorowało już 3 mln obywateli - najwięcej od 14 lat. Zanotowano już 30 ofiar śmiertelnych.

PrzeczytajWłosi walczą z grypą. Zanotowano 30 zgonów

Zagłosuj

Czy zaszczepił(a)/(e)ś się w tym sezonie przeciwko grypie?

Liczba głosów:

Skala zachorowań na grypę w Polsce

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce nie odnotowano w tym sezonie zgonów z powodu grypy. Niestety według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny z końca 2017 roku do listopada doszło do historycznego rekordu zachorowań na grypę. Szacuje się, że do wiosny 2018 roku z grypa zaatakuje w sumie nawet... 5 mln Polaków!

Zobacz także

Jak się chronić przed grypą?

Oprócz szczepień ochronnych (które można wziąć, kiedy jesteśmy zupełnie zdrowi) eksperci zalecają dbałość o higienę osobistą a u osób, które rozpoznają u siebie pierwsze objawy choroby - takie jak:

 • bóle stawów i całego ciała
 • poczucie osłabienia
 • kaszel
 • gorączka
 • ból głowy
 • ból gardła
 • biegunka/wymioty

- picie większej ilości płynów, dużo odpoczynku oraz przyjmowanie leków wieloskładnikowych (działających przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo). Warto pamiętać, że w przypadku infekcji o podłożu wirusowym antybiotyki będą nieskuteczne.

Zobacz także

Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie? Zalecenia WHO

źródło: The New York Times/The Sun/PAP/ABC News/The Guardian

______

zdrowie.radiozet.pl/π