Zamknij

Przeziębienie, grypa czy COVID-19 – jak odróżnić te trzy choroby?

25.09.2020
Aktualizacja: 04.12.2021 10:17

Przeziębienie, grypa i COVID-19 to infekcje górnych dróg oddechowych. Choroby te co prawda wywołują różne patogeny, ale mają wiele wspólnych objawów, co utrudnia znacznie ich rozpoznanie. Poniżej krótki przewodnik, który pomoże Ci rozpoznać, z którą chorobą masz do czynienia

Objawy przeziębienia, grypy i COVID-19
fot. Shutterstock

Jak się można zarazić wirusami?

Są trzy drogi transmisji wirusów odpowiadających za infekcje górnych dróg oddechowych:

 • Droga kropelkowa (najczęstsza) – gdy osoba chora, przebywająca w naszym otoczeniu, kichnie, kaszlnie lub będzie głośno mówić. Wydostające się z jej ust lub nosa krople wraz z patogenami mogą dostać się do naszego organizmu, wnikając przez usta, nos, a nawet oczy. Dlatego tak ważne jest w tym przypadku, by zachować odpowiedni odstęp i osłaniać usta i nos.
 • Droga kontaktowa – wirusy mogą przeniknąć do naszego organizmu w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą (np. podczas pocałunków) lub gdy dotykamy tych samych rzeczy co ona, np. klamki, a potem dotykamy twarzy lub oka. Aby tego uniknąć, warto pamiętać, że zarówno osoba chora, jak i jej bliscy powinni często myć dłonie wodą i mydłem (lub dezynfekować, jeśli nie ma wody bieżącej). Osoba choroba powinna kaszleć lub kichać w chusteczkę lub w zgięty łokieć, nigdy w dłoń. Jeśli się tak stanie, powinna dłonie, jak najszybciej umyć, nie dotykając po drodze żadnych przedmiotów, na których mogłaby zostawić wirusy.
 • Droga inhalacyjna – gdy patogen wraz z aerozolem przez dłuższy czas utrzymuje się w powietrzu. To rzadka droga zakażenia, choć niektórzy specjaliści przestrzegają przed wchodzeniem do ciasnych, źle wentylowanych pomieszczeń (np. wind), w których przed chwilą znajdowała się osoba chora. Przez jakiś czas w środku tego pomieszczenia może unosić się aerozol z patogenami.

Objawy przeziębienia, grypy i COVID-19 – jak często występują?

Objawy COVID-19 Grypa Przeziębienie
Gorączka bardzo często bardzo często rzadko
Kaszel bardzo często bardzo często często
Utrata węchu i smaku nagła, całkowita częsta, raczej wytłumiona przez katar rzadka, raczej wytłumiona przez katar
Zmęczenie, osłabienie czasami często czasami
Ból głowy czasami często rzadko
Bóle mięśni i stawów czasami często często
Katar rzadko czasami często
Ból gardła czasami czasami często
Kichanie nie nie często
Duszność czasami nie nie
Biegunka czasami u dzieci czasami u dzieci nie

Źródło: WHO

Objawy przeziębienia - jak długo trwa przeziębienie?

Przeziębienie to potoczna nazwa obejmująca infekcje górnych dróg oddechowych, m.in. nosa, zatok i gardła. Wywołują je różne patogeny (szacuje się, że około 200 typów wirusów), wśród nich wymienić można rynowirusy, adenowirusy, enetrowirusy, koronawirusy.
Przeziębienie może mieć ostry przebieg, ale zwykle po 7-10 dniach ulega samowyleczeniu. Podstawą leczenia jest odpoczynek, leczenie objawowe preparatami dostępnymi bez recepty i picie dużej ilości wody.

Szacuje się, że osoby dorosłe są przeziębione kilka razy w roku (około 4-5 razy), natomiast dzieci częściej – nawet 10 razy w roku. Objawy przeziębienia pojawiają się zwykle po 1-2 dniach od wniknięcia do organizmu. Najczęstsze objawy przeziębienia to:

O wiele rzadsze objawy przeziębienia to:

 • niewysoka gorączka (do 38 st. C)
 • ból głowy,
 • dreszcze,
 • bóle mięśniowe,
 • utrata smaku i zapachu (chodzi raczej o wytłumienie tych zmysłów przez katar i zatkany nos, objaw ten ustępuje wraz z innymi objawami choroby),
 • łagodne podrażnienie oczu.

Kaszel może utrzymywać się jeszcze przez 2-3 tygodnie po chorobie.

Objawy grypy - jak długo trwa ta choroba?

Grypa to ostra zakaźna choroba, którą wywołują wirusy grypy typu A (najczęściej), B oraz C. Dzieli się ją na dwa rodzaje: grypę sezonową i pandemiczną (tę, która występuje co kilkadziesiąt lat i przybiera postać pandemii, np. grypa hiszpanka). Jest jedna z najbardziej powszechnych infekcji na świecie. Zwykle trwa ona po 7-10 dniach, ale uczucie rozbicia, zmęczenia oraz kaszel mogą się pojawiać nawet przez dwa tygodnie po wyzdrowieniu.

Objawy grypy pojawiają się zwykle 1-3 dni po wniknięciu wirusa do organizmu. Najczęstsze objawy grypy to:

Do rzadszych objawów grypy należą:

 • ból gardła,
 • katar lub zatkany nos,
 • kichanie,
 • brak apetytu, związany z utratą, a raczej wytłumieniem zmysłów węchu i smaku (ustępują one wraz z innymi objawami),
 • nudności, wymioty,
 • biegunka lub ból brzucha.

Grypę leczy się objawowo preparatami dostępnymi bez recepty. Zaleca się odpoczynek i odpowiednie nawadnianie. W przypadku zaostrzenia dolegliwości i występowania innych chorób współistniejących, zaleca szybko kontakt z lekarzem, który może wdrożyć leczenie przeciwwirusowe. To istotne, bo powikłania pogrypowe są niezwykle groźne i mogą prowadzić nawet do śmierci.

Objawy COVID-19 - jak długo trwa ta cboroba?

COVID-19 to ostra choroba zakaźna wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, która u niektórych osób może przebiegać bezobjawowo (szacuje się, że u 4 na 5). Szacuje się, że objawy choroby pojawiają się zwykle po 5-6 dniach od zakażenia, a inkubacja wirusa może trwać nawet do 14 dni. To właśnie z tego powodu w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 sanepid zaleca 14-dniową kwarantannę (izolację) i stałe monitorowanie swojego stanu zdrowia.

Najczęstsze objawy COVID-19 to:

Rzadsze objawy COVID-19 to:

Leczenie COVID-19 jest zwykle objawowe, w ciężkich przypadkach, gdy potrzebna jest hospitalizacja – lekarze stosują mieszanki leków przeciwwirusowych. Objawy choroby zwykle mijają po 14 dniach (po tym czasie warto zrobić test), w bardzo rzadkich przypadkach dopiero po kilku tygodniach. Niestety uczucie rozbicia, osłabienia może się długo utrzymywać (tzw. długi COVID-19).
Koronawirus SARS-CoV-2 to stosunkowo nowych wirus i jeszcze nie wszystko o nim wiadomo. Na całym świecie trwają badania, które mają na celu wynalezienie skutecznego leku przeciwko temu wirusowi, a także szczepionki, która by nas przed nim uchroniła.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.