Zamknij

Kardiolog: Grypa 6-krotnie zwiększa ryzyko zawału. Dla serca jest gorsza niż otyłość!

Monika Piorun
23.04.2018 11:09

Najnowsze wyniki badań wskazują, że poważne powikłania kardiologiczne po grypie zdarzają się dużo częściej, niż dotąd sądzono. — W ciągu zaledwie 7 dni od potwierdzonej laboratoryjnie grypy ryzyko zawału serca wzrasta aż sześciokrotnie — wyjaśnia prof. Andrzej Ciszewski z Instytutu Kardiologii w Warszawie. Okazuje się, że dla serca grypa może być bardziej szkodliwa niż... otyłość! Jak to możliwe?

Grypa, zawał serca, powikłania po grypie
fot. Shutterstock

Wiosna w pełni, ale grypa nie daje o sobie zapomnieć. Do połowy kwietnia w Polsce choroba ta została zdiagnozowana w sumie prawie aż u 230 tys. pacjentów. Choć od dawna lekarze zdawali sobie sprawę z tego, że po epidemii grypy (z którą mieliśmy w tym sezonie do czynienia na całym świecie) wzrasta liczba zgonów kardiologicznych, to najnowsze wyniki badań naukowych są jeszcze bardziej niepokojące pod tym względem.

Na łamach „New England Journal of Medicine” badacze ogłosili, że:

„U pacjentów z grypą potwierdzoną badaniem laboratoryjnym aż sześciokrotnie wzrasta ryzyko zawału serca, przy czym największe jest ono w pierwszym tygodniu od zdiagnozowania grypy”.

Jak wyjaśnia prof. Ciszewski, w badaniach tych ryzyko zawału serca było największe u starszych wiekiem pacjentów oraz u osób zakażonych wirusem grypy typu B. Akurat ten typ wirusa grypy dominował w naszym kraju w ostatnim sezonie grypowym 2017/2018. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie w tym okresie przypadało na niego aż 71,1 proc. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Zobacz także

Od grypy do zawału. Zaledwie w ciągu 7 dni

— Choroba wieńcowa to przewlekły stan zapalny tętnic wieńcowych, a bezpośrednią przyczyną zawału serca jest pękająca niestabilna i cienkościenna blaszka miażdżycowa. Z kolei grypa to ostry stan zapalny uruchamiający kaskadę mediatorów zapalnych — tłumaczył prof. Ciszewski podczas konferencji „Flu Meeting Poland 2018”.

Kiedy pęka blaszka miażdżycowa, powstaje skrzeplina, która blokuje przepływ krwi przez tętnicę wieńcową do mięśnia sercowego. Jest ona bezpośrednią przyczyną ostrego zawału serca. Zakażenia układu oddechowego, w tym również grypa, mogą jednak powodować również inne powikłania kardiologiczne.

Aż połowa zawałów może być przez... grypę!

Nawet co drugi przypadek zaostrzenia niewydolności serca związany jest z tego rodzaju infekcjami. — Groźne są zapalenia płuc będące najczęstszą przyczyną hospitalizacji tych chorych i zwiększające ich śmiertelność — przekonuje prof. Ciszewski i dodaje, że grypa prawdopodobnie znacznie częściej wywołuje zapalenie mięśnia sercowego, niż się nam wydaje, choć przypadki te mogą być błędnie rozpoznawane:

Objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne i zazwyczaj przypisujemy je osłabieniu po przebytej infekcji, zmęczeniu, przepracowaniu itd. Często nie kojarzymy objawów kardiologicznych z przebytą przed kilkoma tygodniami infekcją.

Pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego: objawy

Specjalista zaleca rozważenie tzw. pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego w każdym przypadku, kiedy po infekcji grypowej z gorączką powyżej 38 st. C długo utrzymuje się:

  • osłabienie,
  • przyspieszona czy nierówna jest praca serca,

a odzyskiwanie sił jest dłuższe niż po dotychczasowych infekcjach.

Grypa dla serca jest bardziej szkodliwa niż otyłość

Naukowcy z Aston Medical School w Birmingham i Cambridge University przeprowadzili badanie nad głównymi przyczynami zawału serca i udaru. Po przeanalizowaniu wielu czynników doszli do wniosku, że otyłość jest mniej szkodliwa dla układu krążenia niż częste infekcje takie jak grypa.

Kardiolodzy uważają, że pacjenci, którzy przeszli silne zakażenie układu oddechowego, powinni być traktowani tak samo, jak ludzie z:

Zobacz także

Warto szczepić się przeciwko grypie? Ekspert wyjaśnia

Profilaktyczne szczepienia przeciwko grypie chronią nie tylko przed zachorowaniem, ale także zmniejszają ryzyko zawału serca, hospitalizacji z powodów kardiologicznych, a nawet zgonu. Zdaniem prof. Ciszewskiego szczepionki te chronią zarówno przed grypą, jak i przed uwolnieniem mediatorów zapalnych sprzyjających zawałom oraz nasilających niewydolność serca.

Jak przekonuje ekspert, szczepienia przeciwko grypie oraz przeciwko pneumokokom (bakteriom wywołującym zapalenie płuc) zalecają wszystkie międzynarodowe towarzystwa kardiologiczne, europejskie, amerykańskie i polskie.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP, NIZP-PZH, New England Journal of Medicine

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π