Grypa atakuje w Polsce: 3 miliony zachorowań od początku sezonu

Materiały partnerskie
27.02.2018 12:40
Grypa atakuje w Polsce: 3 miliony zachorowań od początku sezonu
fot. Fotoila

Grypa nie odpuszcza. Tylko pomiędzy 16 a 22 lutego doszło do ponad 269 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, stwierdzono kolejne 3 przypadki śmiertelne, a prawie tysiąc osób skierowano do szpitala — wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Tydzień z grypą w Polsce: 3 zgony i prawie 270 tys. zachorowań

Najgorsza sytuacja dotycząca nowych przypadków grypy dotyczy Mazowsza, gdzie objawy choroby zdiagnozowano u ponad 49 tys. osób. Niewiele lepiej jest w Wielkopolsce, gdzie pomiędzy 16 a 22 lutego doszło do ponad 37 tys. zachorowań. W całej Polsce w ubiegłym tygodniu hospitalizowano z tego powodu ponad tysiąc osób. Od początku sezonu grypowego stwierdzono blisko 3 miliony zachorowań.

W Małopolsce doszło do 2 przypadków śmiertelnych, wśród osób powyżej 65. roku życia. Kolejna ofiara grypy zmarła w województwie pomorskim. W obecnym sezonie grypowym grypa doprowadziła w sumie do 7 zgonów:

 • 3 osoby zmarły w okresie od 16 do 22 lutego,
 • 4 przypadki śmiertelne stwierdzono z powodu grypy tydzień wcześniej (od 8 do 15 lutego 2018).

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-02-27 o 10.03.12
fot. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Pomiędzy 16 a 22 lutego niemal w całej Polsce odnotowano więcej nowych zachorowań na grypę w porównaniu. Niższe statystyki dotyczyły w tym przypadku tylko 4 województw. Spadła liczba chorych w województwie:

 • kujawsko-pomorskim (gdzie zapadalność na grypę i tak należy do najwyższych w Polsce)
 • lubuskim
 • podkarpackim 
 • małopolskim

Zobacz także

Grypa najczęściej atakuje dzieci i nastolatki

Zrzut ekranu 2018-02-27 o 10.03.35
fot. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Więcej chorych na grypę w lutym niż w styczniu

Niestety ostatnie dane wskazują na to, że w lutym liczba zachorowań na grypę przewyższyła już statystyki dotyczące stycznia. Od 1 do 22 lutego zachorowało ponad 780 tys. osób, zaś przez cały styczeń było prawie 700 tys. przypadków tej choroby.

Zrzut ekranu 2018-02-27 o 10.03.24
fot. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Boli cię gardło? Sprawdź, jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej!

Oprócz podwyższonej temperatury, ogólnego poczucia osłabienia, dreszczy, bólu mięśni i stawów osoby cierpiące na grypę mogą skarżyć się również na ból gardła. Przyczyną stanu zapalnego może być infekcja o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Jak ją rozpoznać?

Czy umiesz rozpoznać grypę? Objawy i leczenie tej choroby

Jeśli w okolicach migdałków pojawi się zaczerwienienie z małymi pęcherzykami (tzw. wysiękiem surowiczym), przyczyną twojego bólu może być wirusowe zapalenie gardła (do jego zwalczenia wystarczą leki przeciwzapalne oraz ssanie specjalnych tabletek).

O podłożu bakteryjnym infekcji świadczyć zaś może szary, kremowy lub biały nalot oraz charakterystyczny obrzęk, któremu zwykle towarzyszy gorączka (ok. 38 st. C).

Zrzut ekranu 2018-02-27 o 12.02.39

Zobacz także

O ile u dorosłych źródłem infekcji powodujących tego typu objawy w 90 procent przypadków są wirusy, o tyle u dzieci wskaźniki te plasują się jedynie na poziomie 70 procent. Maluchy mogą być częściej atakowane przez bakterie.

Niestety niedojrzały układ oddechowy dzieci jest dużo bardziej podatny na tego typu infekcje niż w przypadku dorosłych. Dlaczego?

Pamiętaj, że:

 • Dzieci oddychają inaczej niż dorośli — mogą robić aż dwa razy więcej oddechów na minutę niż osoby pełnoletnie.
 • Dla maluchów ból gardła może być dużo bardziej bolesny niż dla osób starszych.
 • Drogi oddechowe dzieci są jeszcze nie w pełni rozwinięte, dlatego są bardziej podatne na infekcje o podłożu bakteryjnym lub wirusowym.
 • Jeśli przyczyną stanu zapalnego gardła jest infekcja o podłożu bakteryjnym, najlepiej wyklucz z diety cukier oraz słodycze — szybciej uda ci się pokonać chorobę.
 • Jeśli powodem bólu gardła jest infekcja o podłożu wirusowym, warto zjeść porcję rosołu, włączyć do menu kiszonki i jogurty. Dieta bogata w białka i tłuszcze zwierzęce pomoże zwalczyć stan zapalny.

Dzieciom, które boli gardło, warto podawać preparaty w aerozolu (np. Uniben) — pozwalają na doskonałe wchłanianie substancji czynnej w tkankach objętych procesem zapalnym, dzięki czemu można doprowadzić do szybszego ustąpienia dolegliwości. Warto o tym pamiętać, kompletując rodzinną apteczkę — zwłaszcza w okresie ferii i wyjazdów na zimowiska.

Wirusy nakarm... rosołem, a bakteriom nie dawaj cukru!

Naukowcom z Uniwersytetu Yale udało się dowieść, że do łagodzenia infekcji o podłożu wirusowym najlepiej sprawdza się dieta bogata w białka i tłuszcze zwierzęce. Wegetarianom mogą zaś pomóc kiszonki oraz jogurty. Jeśli zaś stan zapalny wywoływany jest przez bakterie, dochodzi do uwolnienia sporej ilości wolnych rodników. W takim przypadku najgorszym rozwiązaniem będzie... objadanie się słodyczami! Dlaczego?

Okazuje się, że podczas metabolizowania glukozy narażamy się na powstanie dodatkowych uszkodzeń w obrębie komórek nerwowych, przez co trudniej nam poradzić sobie ze stanem zapalnym. Zanim podasz płaczącemu z powodu bólu gardła dziecku porcję słodkich cukierków, zastanów się więc, czy zamiast sprawiać mu przyjemność, nie szkodzisz mu bardziej, niż ci się mogło wydawać...

Zobacz także

Partnerem Alertu Grypowego jest UNIBEN®

Dołącz do społeczności Uniben #ŁowcyZdrowia - budujmy razem społeczność ludzi, dla których zdrowie to wartość nadrzędna!

________

zdrowie.radiozet.pl/π