Zamknij

Zbij temperaturę naturalnie. Domowe sposoby na gorączkę

18.12.2015
Aktualizacja: 17.11.2020 04:38

Masz podwyższoną temperaturę, ale nie chcesz od raz sięgać po leki? Proponujemy wypróbowanie naturalnych, domowych sposobów. Niektóre produkty lub proste sposoby pomogą Ci skutecznie zwalczyć gorączkę.

Domowe sposoby na zmniejszenie temperatury. Spróbuj ziół i przypraw
fot. ---

Gorączka może towarzyszyć różnym chorobom. Najczęściej jest to jednak przeziębienie lub grypa, z którymi możesz próbować walczyć domowymi sposobami. Co więcej, jest to naturalny mechanizm obronny organizmu, który zwalcza w ten sposób wirusy i bakterie.

Jednak dla własnego komfortu warto czasem zmniejszyć ją nawet o parę stopni. Ty poczujesz się lepiej, a naturalny proces nie zostanie zaburzony.

Herbaty ziołowe

Aby zbić nieco gorączkę, zaparz sobie herbatę ziołową. Po wypiciu jej otworzą się pory skóry, a wydzielanie potu będzie znacznie intensywniejsze. Dzięki temu zmniejszymy temperaturę w organizmie. 

Możesz spróbować naparu z krwawnika pospolitego – jedną łyżeczkę ziół wsyp do gorącej wody i parz pod przykryciem przez 10 minut, następnie pozwól, aby trochę ostygła i wypij.

Inna herbata, która pomoże Ci poradzić sobie z gorączką to napar z dzikiego bzu – dwie łyżeczki ziół wsyp do gorącej wody i parz pod przykryciem przez 15 minut. Pij go 3-4 razy dziennie.

Możesz spróbować również herbaty z imbirem – łyżeczkę startego lub sproszkowanego imbiru wsyp do gorącej wody lub herbaty. Poczekaj aż lekko ostygnie i wypij.

Przyprawy

Kluczem do zmniejszenia gorączki jest przede wszystkim wywołanie pocenia się. Oprócz naparów i herbatek z ziół skuteczne są również ostre przyprawy. Możesz dodać do posiłku trochę pieprzu Cayenne. Co więcej, sprawi to również, że krążenie krwi będzie dużo szybsze, co pozwoli uporać się z chorobą w krótszym czasie.

Chłodne okłady

Bardzo pomocne mogą być również chłodne okłady. Namocz ręcznik chłodną, ale nie lodowatą, wodą i przykładaj go to czoła oraz karku. W ten sposób szybko i efektywnie zbijesz gorączkę.

Możesz również wziąć prysznic w letniej wodzie lub chłodną kąpiel.

Pamiętaj jednak, że nie możesz zbyt gwałtownie zmienić temperatury ciała. Wejście do wanny pełnej lodowatej wody to nie najlepszy pomysł, który może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne.

Winogrona

Naukowcy twierdzą, że żucie schłodzonych winogron również może pomóc w obniżeniu temperatury ciała. Co więcej, znajduje się w nich dużo wody, której podczas gorączki tracimy bardzo dużo.

Uzupełnij płyny

Absolutnie konieczne jest uzupełnienie braków wody w organizmie. Musisz więc bardzo dużo pić. Lekarze polecają picie nawet 8-9 szklanek płynów dziennie.

Możesz sięgnąć również po naturalne soki z witaminą C. Witamina ta wzmocni system odpornościowy, a więc pomoże w walce z chorobą. 

___

ZdrowoBardzo / AS