Zamknij

Najlepsze domowe sposoby na kaszel

02.09.2015
Aktualizacja: 17.11.2020 05:02

Jeśli męczy Cię kaszel, wcale nie musisz od razu biec do lekarza lub apteki. W domu na pewno znajdziesz produkty, które go złagodzą. Naturalne sposoby zawsze są najlepsze.

Domowe sposoby na kaszel. PORADNIK
fot. ---

Możesz spróbować nawilżania powietrza, inhalacji lub domowych syropów.

Co zrobić aby złagodzić kaszel?

Ważne jest w jakim stanie jest pomieszczenie, w którym przebywasz. Postaraj się, aby pokój nie był mocno zakurzony. Suche, ciepłe pomieszczenia również sprawiają, że kaszel się nasila. Aby nawilżyć powietrze, możesz skorzystać ze specjalnego urządzenia lub nalać wodę do naczynia.

Inhalacje na kaszel

Również inhalacje załagodzą objawy. Do miski z gorącą, parującą wodą wlej kilka kropel olejku lawendowego, eukaliptusowego, sandałowego, rozmarynowego, majerankowego, sosnowego, z drzewa herbacianego lub – jeśli nie masz olejku – zrób napar z rumianku. Pochyl się nad naczyniem, przykryj głowę ręcznikiem tak, aby para nie uciekała i powoli wdychaj powietrze.

Domowe sposoby na kaszel

Aby wyleczyć się z uporczywego kaszlu możesz też samodzielnie przygotować syropy z produktów, które znajdziesz w domu. Oto kilka przykładów:

Syrop z cebuli

Pokrój 3 cebule na mniejsze części i zasyp je sporą ilością cukru. Następnie odstaw w ciemne miejsce i poczekaj, aż cebula puści soki. Podawaj 3 razy dziennie.

Syrop z buraka

Zetrzyj jednego dużego buraka na tarce, a potem dodaj do niego 2 łyżeczki miodu. Następnie podgrzewaj mieszankę na wolnym ogniu przez ok. 20 minut, ale nie dopuść do tego, aby się zagotowała.

Syrop z miodu, cytryny i miodu

Do małego słoiczka wlej ¾ miodu, dodaj do tego 10 nieobranych ze skórki plasterków cytryny pokrojonych w ćwiartki oraz 2-3 cm startego na tarce imbiru. Zamknij słoiczek, wymieszaj zawartość i odstaw go na 24 godziny w ciemne, suche miejsce.