Zamknij

Miód, cytryna czy aloes? Domowe sposoby na ból gardła

12.04.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:13

Dorosły zmaga się z infekcją sezonową średnio trzy razy w roku. Dzieci przeziębiają się nawet dziesięć razy rocznie. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia jest ból gardła. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić domowymi sposobami. 

Domowe sposoby na ból gardła
fot. Shutterstock

Przyczyny bólu gardła to przesuszenie, podrażnienie lub uszkodzenie błony śluzowej gardła. Przesuszenie błony śluzowej może być spowodowane m.in. odwodnieniem, alergią czy przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Za podrażnienie odpowiadają przeważnie wirusy i bakterie. Uszkodzenie błony śluzowej gardła może się zdarzyć z powodu urazu, na przykład w wyniku spożywania zbyt dużych kęsów, zbyt gorących napojów czy mechanicznego podrażnienia (uwaga na ości i wykałaczki). Urazy błony śluzowej gardła wymagają konsultacji lekarskiej. Z przesuszeniem czy podrażnieniem możemy spróbować sobie poradzić domowymi sposobami.

Najczęstsze przyczyny bólu gardła

Ból gardła, z którym zmagamy się w domu, jest przeważnie objawem przeziębienia. Przeziębienia można podzielić na wirusowe i bakteryjne. Za sezonowe infekcje najczęściej odpowiadają rynowirusy (40-50 proc. przypadków przeziębienia) oraz koronawirusy (10-15 proc. przypadków). Jednak, jak podkreślają eksperci, jeśli nie występuje podejrzenie grypy, nie ma potrzeby ustalania, jaki typ wirusa zaatakował pacjenta.

Objawy, które mogą wskazywać na grypę, to m.in.:

  • wysoka gorączka,
  • suchy kaszel,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • uczucie rozbicia.

Dowiedz się więcej: Objawy grypy: od osłabienia do gorączki. Czy masz do czynienia z grypą? 

Domowe sposoby na ból gardła wprawdzie nie wyleczą nas z przeziębienia (w zasadzie leczy je tylko czas), ale pomogą złagodzić uciążliwe objawy.

Naturalne sposoby na ból gardła

Kluczową rolę w łagodzeniu bólu gardła, niezależnie od przyczyny występowania bólu, odgrywa nawilżenie błony śluzowej. Pomóc mogą zarówno ciepła herbata, napary ziołowe czy rosół, jak i ciepła woda. Chodzi bowiem o sam fakt nawilżenia okolicy gardła, a nie jakieś wyjątkowe właściwości eliksiru. Warto jednak pamiętać, aby napój był ciepły, ale nie gorący, ponieważ spożywanie gorących płynów zwiększa ryzyko rozwoju raka przełyku.

Dobrym pomysłem jest stosowanie nebulizacji z roztworu soli fizjologicznej. W nawilżeniu gardła może też pomóc używanie nawilżacza powietrza – elektrycznego, jeśli takim dysponujemy, lub ceramicznego, zakładanego na grzejnik. Rozwiązaniem może być nawet mokry ręcznik rozwieszony w pobliżu łóżka czy miska z gorącą wodą wstawiona do sypialni.

Uwaga! Jeśli na ból gardła skarży się małe dziecko, należy wykluczyć zapalenie krtani, ponieważ ciepłe napoje czy para z miski mogą przyczynić się do zwiększenia obrzęku krtani!

Dowiedz się więcej: Krup (podgłośniowe zapalenie krtani): choroba małych dzieci 

Czym płukać gardło, gdy boli?

Wśród domowych sposobów na ból gardła wymieniana jest cytryna. Warto jednak wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii nie jest ona wcale najlepszym źródłem witaminy C. W przypadku niedoboru witaminy C zdecydowanie lepiej sięgnąć po... natkę pietruszki i czerwoną paprykę.

Co więcej, nie potwierdzono skuteczności witaminy C w leczeniu przeziębienia i infekcji dróg oddechowych, a stosowanie dużych dawek witaminy C w trakcie leczenia infekcji bakteryjnych może przyczynić się do szybszego wydalania antybiotyków, co niekorzystnie wpływa na terapię.

Nie najlepszym rozwiązaniem jest również płukanie gardła roztworem z aloesu. Choć znany jest on ze swoich łagodzących właściwości, może powodować uczulenie.

Zdecydowanie lepszym pomysłem od cytryny i aloesu jest miód, znany ze swoich antyseptycznych właściwości. W 2018 roku National Institute for Health and Care Excellence (NICE) oraz Public Health England (PHE) wydały nawet specjalne oświadczenie, w którym zarekomendowały przepisywanie miodu zamiast antybiotyków na infekcje wirusowe. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.