Zamknij

Dlaczego zimą częściej boli nas gardło?

Łukasz Sawala
17.01.2018 16:27
StockSnap/pixaby.com/CC0 Pubilc Domain
fot. ---

Nie otwierasz okna, kiedy na zewnątrz panuje ziąb? To błąd! Drobnoustroje chorobotwórcze najszybciej mnożą się w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach. Przesuszone powietrze może podrażniać śluzówkę gardła niemal równie skutecznie co... smog! Co jeszcze ma w tym okresie wpływ na stan naszych dróg oddechowych? Sprawdź aktualne dane dotyczące skali zachorowań na grypę w Polsce!

Tegoroczna zima płata nam figle. Amerykanie ze Wschodniego Wybrzeża walczą z rekordowymi mrozami i opadami śniegu, a wiosenna i wyjątkowo wietrzna aura w Europie przyczynia się do wzrostu zachorowalności na sezonowe infekcje.

W Irlandii sytuacja jest na tyle poważna, że jedna z katolickich diecezji w obawie przed rozprzestrzenianiem się chorobotwórczych patogenów zakazała podawania sobie rąk podczas przekazywania znaku pokoju. Z kolei w irlandzkim Hrabstwie Mayo doszło już do tego, że zaczęto odradzać osobom przeziębionym... kierowania samochodem! Lokalni urzędnicy powołują się na wyniki badań potwierdzających, że czas reakcji kierowców zmagających się z objawami grypy może być aż o 10 proc. dłuższy niż u zupełnie zdrowych ludzi. Ryzyko wypadku w ich przypadku jest więc porównywalne z osobami będącymi pod wpływem alkoholu. Niestety ze zwiększonymi statystykami zachorowalności na sezonowe infekcje borykają się też inne kraje.

Mimo że w Polsce temperatury powietrza o tej porze roku zaskakująco często są powyżej zera, wcale nie przekłada się to na ograniczenie liczby pacjentów cierpiących m.in. na grypę, ostry ból gardła i stany zapalne dróg oddechowych. Jest wręcz przeciwnie.

Grypa atakuje w całym kraju

Jak przedstawiają się aktualne dane dotyczące skali zachorowań na grypę w naszym kraju? 

Przedstawiamy statystyki dotyczące grypy w drugim tygodniu stycznia (w porównaniu do pierwszego tygodnia tego miesiąca).

Zrzut ekranu 2018-01-17 o 13.43.21 1
fot.

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

W ostatnim tygodniu (w okresie od 8 do 15 stycznia 2018 roku) największy wzrost zachorowań na grypę zanotowano w województwie:

 • pomorskim,
 • mazowieckim,
 • małopolskim.

W Wielkopolsce zaobserwowano natomiast tendencję spadkową w porównaniu do danych dotyczących pierwszego tygodnia stycznia (od 1 do 7 stycznia 2018 roku).

Zrzut ekranu 2018-01-17 o 13.43.31
fot.

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Największy problem z grypą mają dzieci poniżej 4. roku życia, wśród których zdiagnozowano powyżej 200 przypadków grypy na 100 tys. osób. W porównaniu do pierwszego tygodnia stycznia, w drugim tygodniu tego miesiąca wyraźnie przybyło chorych we wszystkich grupach wiekowych.

Zrzut ekranu 2018-01-17 o 13.43.41
fot.

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Niestety statystyki nie są optymistyczne. W porównaniu z danymi z poprzedniego sezonu (2016/2017) skala zachorowań na grypę w kolejnych miesiącach może być wyższa niż w ubiegłych latach. Szczyt zachorowań może przypaść na przełom stycznia i początek lutego 2018 roku.

Ciepło – zimno, czyli dlaczego drapie Cię w gardle?

Dlaczego, mimo stosunkowo łagodnej zimy, mamy większy niż zwykle problem z bolącym gardłem, podrażnieniem układu oddechowego i dolegliwościami, za które najczęściej obwiniamy chłód oraz trudne warunki atmosferyczne?

Zrzut ekranu 2018-01-19 o 15.34.46
fot.

Kiedy tylko zaczyna się sezon grzewczy, większość z nas dba, by ciepło nie uciekało na zewnątrz. Rzadziej otwieramy okna i nie w głowie nam wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Niestety nie zawsze wychodzi to nam na zdrowie. Wbrew pozorom przesuszone powietrze może działać na nasze drogi oddechowe równie drażniąco co smog i cząsteczki pyłów pochodzących z zanieczyszczeń.

Jeśli nagle zaczyna nas dręczyć niemiłe swędzenie w gardle, to zwykle obwiniamy za nie trudne warunki atmosferyczne, na które jesteśmy narażeni o tej porze roku. Czapka, szalik i rękawiczki mogą nas ochronić przed mrozem na zewnątrz, ale wbrew pozorom dużo bardziej szkodliwe mogą się dla nas okazać warunki panujące w miejscu, w którym spędzamy większą część dnia. Dlaczego?

W stale ogrzewanym i rzadko wietrzonym biurze, auli wykładowej czy przedszkolnej sali chorobotwórcze patogeny mają doskonałe warunki do rozwoju. Na ich atak najczęściej narażamy się podczas zmian temperatury, jakie towarzyszą nam podczas wychodzenia z ciepłego pomieszczenia na mróz (lub na odwrót). Otwarcie okna nawet na kilka minut (najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy poziom zanieczyszczeń powietrza jest najniższy) pozwala wyraźnie ograniczyć ilość zarazków, które mogą prowadzić do poważnych stanów zapalnych. Podobnie mogą działać też oczyszczacze lub nawilżacze powietrza, o ile posiadają specjalne filtry wychwytujące z otoczenia szkodliwe substancje.

Sucha śluzówka i smog

Nasze drogi oddechowe pod wpływem przesuszonego w sezonie grzewczym powietrza w zamkniętych pomieszczeniach są bardziej podatne na infekcje. System immunologiczny w tym okresie gorzej radzi sobie ze stanami zapalnymi wywoływanymi przez wirusy lub bakterie. Z jakiego powodu tak się dzieje?

Zimą zwykle rzadziej przebywamy na zewnątrz (co ma wpływ na naszą odporność), a na dodatek od listopada do marca w Polsce niemal każdego dnia narażeni jesteśmy na smog i zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji, czyli oparów z ogrzewania w kotłach grzewczych.

Warto pamiętać, że powstałe m.in. w ten sposób cząsteczki pyłów zawieszonych (PM10 i PM2,5) oprócz wielu poważnych schorzeń mogą powodować także tak banalne dolegliwości jak zwykły ból gardła, uczucie suchości i problemy z oddychaniem. 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w największym stopniu narażone są na to nasze dzieci, których nie w pełni rozwinięty układ oddechowy jest dużo bardziej podatny na podrażnienia niż w przypadku osób dorosłych. Kompletując apteczkę na rodzinny wyjazd w okresie zbliżających się ferii nie zapominajmy też o tym, że dla najmłodszych najbardziej skuteczne są preparaty w formie aerozolu (np. Uniben), które są dużo lepiej przyswajalne przez dziecięcy organizm.

Jak dbać o gardło zimą?

Zrzut ekranu 2018-01-15 o 11.44.33 1
fot.
fot. Csaba Deli/East News
 • Pamiętaj o regularnym nawilżaniu dróg oddechowych. Nie tylko gorąca herbata czy domowy rosół potrafią zdziałać cuda! Dbaj o nawodnienie całego organizmu i nie zapominaj o piciu minimum 1,5 litra wody dziennie.
 • Staraj się od razu zniwelować pierwsze symptomy problemów z gardłem. Zapobiegaj rozwojowi poważniejszych infekcji, stosując preparaty łagodzące objawy zapalenia i aktywnie zwalczające ich przyczyny (np. Uniben).
 • Wietrz pomieszczenia, w których najczęściej przebywasz (podczas alertów smogowych nie otwieraj okien w południe, kiedy poziom zanieczyszczeń jest najwyższy). Jeśli powietrze jest zbyt suche, zaopatrz się w specjalne nawilżacze na grzejniki.
 • Chroń gardło przed wyziębieniem – noś szalik i nie zapominaj o odpowiednim okryciu wierzchnim! Tylko się nie przegrzewaj!
 • Kompletując rodzinną apteczkę na wyjazd podczas zbliżających się ferii zimowych, pamiętaj o tym, że w przypadku dzieci lepiej mogą się sprawdzić preparaty w formie aerozolu (np. Uniben), które pozwalają na skuteczniejsze wchłanianie substancji czynnej, dzięki czemu można doprowadzić do szybszego ustąpienia bólu gardła u najmłodszych.
 • Płucz jamę ustną roztworem z soli kuchennej (ok. 1 łyżkę soli rozpuść w szklance ciepłej wody). Pomoże Ci to ochronić się nie tylko przed dotkliwym bólem gardła, ale ograniczy wpływ innych patogenów, które mogą Ci szkodzić (m.in. gronkowca).
 • Nie podnoś głosu (nie tylko na mrozie) – dbaj, by do Twoich dróg oddechowych nie dostało się zbyt gwałtownie dużo ostrego, zimnego powietrza!
 • Unikaj dymu papierosowego i wszelkich używek (np. alkoholu), które mogą działać podrażniająco na Twoje drogi oddechowe!
 • Nie przebywaj zbyt długo na zewnątrz podczas alertów smogowych.

Zobacz także

Partnerem Alertu Grypowego jest UNIBEN®

 Dołącz do społeczności Uniben #ŁowcyZdrowia - budujmy razem społeczność ludzi, dla których zdrowie to wartość nadrzędna! 

______

zdrowie.radiozet.pl/π