Grypa szaleje na Pomorzu: atakuje głównie małe dzieci!

Materiały partnerskie
02.02.2018 15:16
Grypa szaleje na Pomorzu: atakuje głównie małe dzieci!
fot. East News

Grypa w ostatnim tygodniu stycznia dała się Polakom we znaki. Z tygodnia na tydzień przybywa zachorowań, szczególnie wśród małych dzieci, które często wzajemnie się zarażają. Na tle całej Polski najgorzej wypada województwo pomorskie, w którym liczba chorych jest drastycznie wysoka i stale rośnie! Jak radzić sobie z grypą, gdy pojawią się pierwsze objawy? Zobacz aktualne dane i sprawdź, czy możesz czuć się bezpiecznie.

Mapa zachorowań na grypę w Polsce przedstawia aktualne dane dotyczące zapadalności na tę chorobę.

Dane statystyczne przedstawiają sytuację w naszym kraju w ostatnim tygodniu stycznia. W niektórych województwach chorych na grypę jest wyjątkowo dużo.

Mapa

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, najgorsza sytuacja dotycząca grypy w ostatnim tygodniu stycznia była w województwach:

  • małopolskim,
  • wielkopolskim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • pomorskim.

W województwach: podlaskim, lubelskim, łódzkim i świętokrzyskim sytuacja była poważna, a chorych na grypę przybywało. W województwie mazowieckim chorych na grypę jest naprawdę dużo, ale na szczęście obserwowano tam tendencję spadkową w porównaniu do danych z poprzednich tygodni.

Zobacz także

Wykres zachorowań

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Niestety, dane nie są dla nas optymistyczne. Wśród chorych na grypę wciąż jest najwięcej małych dzieci do (4. roku życia), zachorowań w tej grupie wiekowej przybywa.

W ostatnim tygodniu stycznia na grypę chorowało także wielu nastolatków - dzieci do 14. roku życia. Najłagodniej grypa potraktowała seniorów, którzy pod koniec miesiąca chorowali najrzadziej.

Wykres zachorowań copy

źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Dane dotyczące zachorowań na grypę pokazują, jak powszechna jest to choroba. Wzrost zachorowań obserwowany z tygodnia na tydzień nie napawa optymizmem. W województwach, w których notuje się najwięcej zachorowań, panuje niestety tendencja wzrostowa. Chorych może także przybywać w rejonach, w których do tej pory było względnie bezpiecznie.

Zobacz także

Co stosować, gdy pojawią się objawy grypy?

Gdy choroba zaatakuje i pojawią się pierwsze objawy, warto zastosować sprawdzony, skuteczny lek. Na bóle gardła pomogą preparaty lecznicze z benzydaminą, lekiem przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Benzydamina działa precyzyjnie w miejscu zapalenia, delikatnie znieczula i po chwili zmniejsza odczuwanie bólu gardła.

Benzydamina jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty, między innymi leku Uniben, który stosuje się w leczeniu objawów zapalenia gardła. To lek niesterydowy, bezpieczny dla zdrowia. Preparaty lecznicze oparte na działaniu benzydaminy stosowane są przede wszystkim w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Środki lecznicze w aerozolu z dodatkiem benzydaminy stosowane są dodatkowo w leczeniu objawów zapalenia krtani, zapalenia błon śluzowych i dziąseł, stanów po zabiegach operacyjnych w stomatologii i laryngologii.

Benzydamina działa bardzo szybko w miejscu zapalenia. Dzięki długiemu aplikatorowi dołączonemu do leku Uniben, benzydamina może być precyzyjnie zaaplikowana w miejscu zapalenia. Bardzo dobrze się wchłania i osiąga duże stężenie w tkankach objętych zapaleniem. Benzydamina w aerozolu precyzyjnie trafia w źródło bólu, dzięki czemu dolegliwości szybko ustępują. Wygodny w aplikacji lek o działaniu miejscowym, zwalcza stan zapalny, nawilża śluzówkę, zmniejsza ból i obrzęk. Jest bezpieczny dla dzieci i można go stosować z innymi lekami.

Infografika_Jak działa benzydiamina

Partnerem Alertu Grypowego jest UNIBEN®

Dołącz do społeczności Uniben #ŁowcyZdrowia - budujmy razem społeczność ludzi, dla których zdrowie to wartość nadrzędna! 

Zobacz także

________
zdrowie.radiozet.pl/nk