Zamknij

Zapalenie przydatków, czyli narządów miednicy mniejszej

14.01.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:38

Zapalenie przydatków to zespół chorób zapalnych jajników i jajowodów. Zapalenie powodowane jest przez drobnoustroje, które dostają się do dróg rodnych kobiety i powodują stan zapalny. Do charakterystycznych objawów zalicza się ból podbrzusza, ból w czasie współżycia i gorączkę. Dowiedz się, jak rozpoznać i jak leczyć zapalenie przydatków.

Zapalenie przydatków powoduje ból okolicy jajników
fot. Shutterstock

Zapalenie przydatków (zapalenie narządów miednicy mniejszej) to choroba jajników i jajowodów. Występuje stosunkowo często u kobiet aktywnych seksualnie. Zapalenie przydatków wywołują bakterie, które przedostają się przez pochwę w czasie stosunku seksualnego lub nieodpowiedniej higieny. 

Przyczyny zapalenia przydatków

Przyczyną zapalenia przydatków są różne bakterie beztlenowe i tlenowe (gronkowce, paciorkowce, dwoinki rzeżączki, chlamydie). 

Najczęstszą drogą zakażenia jest drogą wstępująca, co znaczy, że bakterie dostają się przez pochwę do kanału szyjki macicy i wędrują dalej przez błonę śluzową macicy po jajowód i jajnik. Do zakażenia dochodzi, gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty, co ma miejsce:

  • w czasie miesiączki;
  • po porodzie;
  • po poronieniu;
  • po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej;
  • po zabiegach ginekologicznych;
  • po wyłyżeczkowaniu macicy.

Możliwe jest także zakażenie drogą zstępującą, gdy bakterie wraz z krwią lub chłonką docierają do przydatków z istniejących w organizmie ognisk zapalnych, np. w wyrostku robaczkowym.  

Objawy zapalenie przydatków

Objawy zapalenia przydatków pojawiają się z pewnym opóźnieniem - od kilku dni do tygodnia od zakażenia patogenem. 

Charakterystycznymi objawami zapalenia przydatków są:

Objawy często nasilają się w okresie okołomiesiączkowym.

Warto wiedzieć

Diagnoza zapalenia przydatków

Zapalenie przydatków można wykryć w czasie badania USG przezpochwowego.

Leczenie zapalenia przydatków

Zapalenie przydatków leczy się antybiotykami o szerokim zakresie działania. Można prowadzić też terapię skojarzoną, podając jednocześnie kilka leków. Leki stosuje się doustnie i dopochwowo przez ok. 7-10.

Podaje się dodatkowo leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. 

Należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń ginekologa. Jeśli lekarz poleci odpoczynek i rezygnację ze współżycia na czas leczenia, to najlepiej tych zaleceń przestrzegać. Tylko odpowiednie leczenie pozwala na powrót do zdrowia.

Przewlekłe zapalenie przydatków

Przerwanie leczenia lub zaniedbanie zaleceń może spowodować, że zapalenie przydatków nie zostanie do końca wyleczone. Wtedy ostra postać choroby wchodzi w postać przewlekłą, co może mieć bardzo poważne skutki.

Przewlekłe zapalenie przydatków objawia się bólem podczas współżycia i zaburzeniami miesiączkowania. Może nieść za sobą powikłania w postaci  powstawania zrostów w obrębie miednicy mniejszej, zapalenia otrzewnej miednicy, a nawet wytworzenia się ropni w tej okolicy.

Odległą konsekwencją przewlekłego zapalenia przydatków są zaburzenia płodności, związane z reguły ze zrostami, które stanowią przeszkodę mechaniczną i uniemożliwiają prawidłowe przemieszczanie się uwolnionej w wyniku owulacji komórki jajowej w kierunku macicy. Innym powikłaniem po zapaleniu przydatków może być ciąża pozamaciczna (ektopowa).