Zamknij

Mama nauczyła swojego synka, jak robić cesarkę

09.12.2020
Aktualizacja: 09.12.2020 16:36
Zabawa z dzieckiem w lekarza: jak powinna wyglądać?
fot. Shutterstock

Dziecko najlepiej uczy się poprzez zabawę. Pewna mama, która z zawodu jest lekarką, postanowiła pokazać swojemu 4-letniemu synkowi, który również chce zostać chirurgiem, jak przebiega cesarskie cięcie. Ich zabawa podbija serca internautów. 

Każde dziecko marzy o tym, żeby w przyszłości zostać strażakiem, policjantem lub lekarzem. Pewna mama postanowiła iść za tropem i za pomocą gry Playdough, pokazała dziecku, jak wygląda praca lekarza. W zabawie razem wykonywali cesarskie cięcie. Choć niektórych - przynajmniej na początku - mogłoby to przerazić, ale chłopiec miał z tego niezłą zabawę, która była połączona z edukacją. 

Playdough, to zabawa edukacyjna, która rozwija kreatywność i sprawność manualną. Można, na chwilę stać się w niej dentystą, chirurgiem, fryzjerem, cukiernikiem, itd. Mama 4-letniego chłopca krok po kroku pokazała, jak wygląda cesarskie cięcie. Co najważniejsze - potraktowała to bardzo poważnie. Na filmie widać, jak tłumaczy synkowi, co po kolei należy robić. Nagranie zostało udostępnione w sieci i wiele osób nie może wyjść z podziwu. 

Na uwagę  zasługuje nie tylko pomysł, zaangażowanie i precyzja, ale również sam dialog. – Sprawdzimy, czy znieczulenie działa, więc możesz iść dalej i po prostu dotknąć brzuszka. Zobacz, czy pacjent to poczuł – instruuje na nagraniu mama chłopca. – Zaczniemy od wykonania poprzecznego nacięcia, w dolnej części brzucha. Widzisz coś? Co widzisz? – pobudza dalej ciekawość synka. 

–Tłuszcz – odpowiada chłopiec. - Wchodź coraz głębiej. Przeszedłeś przez skórę i tłuszcz. Bardzo dobrze. – dodaje kobieta. Po kolei tłumaczy anatomię: – To jest powięź włóknista. (...) A tutaj mięsień prosty. (...) Oto macica, a my będziemy przecinać nasieniowody.

W ich zabawie jest tyle emocji, niczym na sali porodowej. – Będzie mokro. Podaj ssak medyczny. To płyn owodniowy, który znajduje się, po stronie owodniowej. Widzisz dziecko? – pyta mama. 

Końcówka porodu jest równie zabawna: – Mamy główkę! A nagrodą było wyjęcie "supermana". Nie obyło się bez odcięcia pępowiny. 

Krótka lekcja medycyny: jak zrobić cesarkę? 

To kilkuminutowe nagranie pokazuje, jak można zaciekawić najmłodszych naprawdę ambitnymi rzeczami. "Świetny sposób na nauczenie dziecka trudny rzeczy" – pisze jeden z internautów. W komentarzach pojawiła się również  refleksja o tym, że każdy powinien mieć dostęp, do takiego, praktycznego przekazywania wiedzy. "Jestem tym zachwycony. Jest to coś, czego każdy powinien uczyć w salach lekcyjnych lub przynajmniej mieć zapewnione odpowiednie środowisko dla rodziców do nauczania. To jest takie niesamowite. Dzieciak prawdopodobnie poczuł, że otwierają mu się drzwi na dobrą przyszłość" – komentuje inna osoba. 

Może to być wspaniała inspiracja, do zabawy ze swoim dzieckiem.