Zamknij

Wydzielina z pochwy u nastolatek: co jest normalne, a co nie?

06.10.2022
Aktualizacja: 06.10.2022 11:20

Upławy z pochwy to zjawisko normalne i pożądane. Jednak czasami mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Jak to rozpoznać?

Nastolatka u ginekologa
fot. Shutterstock

W ciele nastolatek dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Pojawiające się upławy z pochwy bywają przyczyną niepokoju. Nie zawsze jest on uzasadniony. Które upławy są normalne, a które mogą oznaczać problemy zdrowotne.

Wydzielina z pochwy – czy to powód do niepokoju?

Zacznijmy od tego, że upławy z pochwy u kobiet, również u nastolatek, to rzecz normalna. Mogą się pojawiać u dziewczynek, zanim zaczną one miesiączkować. Upławy są efektem wielu procesów zachodzących w organizmie. W ten sposób pochwa, macica oraz szyjka macicy oczyszczają się. Objętość wydzieliny to kwestia indywidualna – u niektórych dziewczynek jest jej więcej, a u niektórych tylko śladowe ilości.

W pochwie mieszka mnóstwo drobnoustrojów, zarówno tych dobrych, jak i chorobotwórczych. Czasami skład naturalnej flory pochwy zmienia się, a to wystarczy, aby zmieniła się konsystencja, kolor czy zapach wydzieliny z pochwy. Upławy mogą być również związane z owulacją, która jest normalną częścią cyklu miesiączkowego.

Jaki kolor ma prawidłowa wydzielina z pochwy?

Prawidłowa wydzielina z pochwy ma kolor przezroczysty lub mlecznobiały, a konsystencję wodnistą lub żelowatą. Jest bezzapachowa.

Inne kolory upławów z pochwy, np. żółty, zielony, szary lub brązowy, mogą być oznaką problemów zdrowotnych, podobnie jak inne konsystencje wydzieliny.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może być wynikiem np.:

  • infekcji przenoszonej drogą płciową,
  • infekcji drożdżakowej,
  • przerostu normalnych bakterii pochwy.

Warto pamiętać!

Infekcje intymne u dziewczynek, nastolatek zdarzają się rzadziej niż u dorosłych kobiet, ale zwykle mają ostrzejszy przebieg.

Infekcje przenoszone drogą płciową

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może być oznaką infekcji przenoszonej drogą płciową. Zarazić się nimi można nie tylko podczas stosunku płciowego, ale również podczas seksu analnego, oralnego, a nawet tylko dotykania genitaliów osoby chorej.

O jakich chorobach mowa?

  • Chlamydia: wydzielina może być biała, żółta lub szara, o nieprzyjemnym zapachu.
  • Rzeżączka: wydzielina jest mętna, biała lub żółta.
  • Rzęsistkowica: wydzielina zielona, żółta lub szara, trochę pienista.

Ważne!

Jeśli zauważysz u siebie takie upławy, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem ginekologiem.

Infekcje drożdżakowe

Jeśli wydzielina z pochwy jest gęsta i przypomina twarożek, może to świadczyć o infekcji grzybiczej. Są one bardzo powszechne, zwłaszcza u młodych kobiet, które przewlekle stosują sterydy lub antybiotyki. Infekcje grzybicze pochwy objawiają się nie tylko zmienionymi upławami, ale również:

  • swędzeniem pochwy,
  • uczuciem pieczenia podczas sikania,
  • nieprzyjemnym zapachu.

Ważne!

Infekcje grzybicze pochwy wymagają podania leków dopochwowych.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy jest wywołane przerostem chorobotwórczych bakterii w pochwie. Jego objawem jest biaława lub szara wydzielina o silnym rybim zapachu, pojawiająca się zwłaszcza po seksie lub przed i po okresie.

Bakteryjne zapalenie pochwy leczy się antybiotykami.

Upławy z pochwy – kiedy iść do lekarza?

Odpowiedź brzmi: zawsze, jeśli czujesz niepokój związany ze swoim stanem zdrowia. Wydzielinę, która budzi nasz niepokój, powinien zobaczyć lekarz.

Nastoletnie dziewczynki mogą czuć się skrępowane przed wizytą u lekarza. To naturalne. Jeśli jeszcze nie byłaś u lekarza ginekologa, poproś o pomoc mamę lub kogoś bliskiego. Swój stan zdrowia możesz również skonsultować z lekarzem rodzinnym. Pamiętaj, że lekarz chce Ci pomóc, a nie zaszkodzić.

Źródło: znana-polozna.pl/ health.cleavlandclinic.org/ mp.pl