Zamknij

Wydzielina z brodawki sutkowej – o czym może świadczyć?

21.09.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 15:00

Wyciek z piersi, czyli wydzielina z brodawki sutkowej, nie zawsze świadczy o chorobie. Dowiedz się, kiedy wydzielina z brodawki powinna niepokoić i kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem.

Wydzielina z piersi - o czym świadczy?
fot. Shutterstock

Wydzielina z brodawki sutkowej (niektóre kobiety mówią o tym wyciek z piersi) zwykle wywołuje niepokój u kobiet, zwłaszcza gdy pojawia się samoistnie, a nie w wyniku ucisku (o ile nie jest to okres karmienia). Może ona pojawiać się w formie strużki płynu, pojedynczych kropel, a nawet zaschniętych strupków na szczycie sutka.

Wydzielina z brodawki sutkowej – kiedy zgłosić się do lekarza?

Wydzielina z brodawki sutkowej najczęściej nie jest groźna. Powinna zaniepokoić:

 • jeśli pojawia się tylko po jednej stronie,
 • pojawia się samoistnie, bez uciskania brodawki,
 • jeśli utrzymuje się uporczywie lub często nawraca,
 • ma charakter ropny, krwisty, wielobarwny czy lepki (jest podobna do białka kurzego),
 • jeśli wydobywa się samoistnie tylko po jednej stronie, bezpośrednio z przewodu mlecznego, niezależnie od działania prolaktyny (czyli nie ma związku z laktacją),
 • jeśli występuje po menopauzie i ma charakter ropny lub krwisty.

W pewnych sytuacjach, np. w przypadku wklęsłej brodawki, wyprysku skórnego, nadżerki urazowej (dość częstej u biegaczek i kobiet uprawiających jogging) czy zakażenia opryszczki, może pojawić się "fałszywa" wydzielina, tzn. nie wypływa ona z przewodów piersi, tylko miejsc położonych przy brodawce.

Wydzielina z brodawki sutkowej – jakie mogą być przyczyny?

Wydzielina z brodawki może się pojawić:

 • jako reakcja na bodźce seksualne,
 • jako efekt wahań poziomu hormonów,
 • jako objaw uboczny stosowania niektórych leków, zwiększających produkcję prolaktyny (m.in. hormonalne środki antykoncepcyjne, niektóre leki na nadciśnienie tętnicze),
 • jako objaw poszerzenia przewodu mlecznego,
 • jako objaw – sporadycznie – raka sutka czy innych chorób związanych z przysadką mózgową.
loader

Wydzielina z brodawki sutkowej – o czym może świadczyć?

 • Samoistna, jednostronna i krwista wydzielina z brodawki (wyciek z piersi) może być objawem raka piersi (w zaledwie 4 proc. przypadków).
 • Obfita mleczna wydzielina u kobiety niekarmiącej może być objawem guza przysadki mózgowej (w takim przypadku należy wykonać badania hormonalne).
 • Wydzielina samoistna, jednostronna, o charakterze ropnym może sugerować zapalenie lub ropnia piersi (często towarzyszy jej ból i inne objawy zapalenia).
 • Ropna lub krwista wydzielina z brodawki u kobiet po menopauzie może być objawem brodawczaka śródpiersiowego, rozszerzenia przewodów (ductectasia) lub torbieli piersi.

Mlekotok – jakie mogą być przyczyny?

Mlekotok, czyli samoistna, obfita, mleczna wydzielina z wielu przewodów mlecznych, najczęściej z obu sutków u kobiet niekarmiących piersią, to zaburzenie, które zwykle pojawia się po przebytej ciąży i może utrzymywać się przez rok, a nawet dłużej. Przyczyną mlekotoku jest najczęściej nadmiar prolaktyny, będący konsekwencją nadczynności przysadki, innych zaburzeń hormonalnych lub działania niektórych leków i substancji (jak doustne środki antykoncepcyjne, neuroleptyki, marihuana). Za nadmierną produkcję prolaktyny odpowiadają nieraz guzy przysadki. Chociaż brzmi to groźnie, czasami są to niewielkie guzy łagodne, niewymagające usunięcia operacyjnego.

Wydzielina z brodawki sutkowej – jak wygląda diagnoza?

Oceniając charakter i przyczynę wydzieliny z brodawki sutkowej, lekarz musi ustalić, czy jest ona efektem ogólnoustrojowych zaburzeń hormonalnych, czy też miejscowych zmian dotyczących samego sutka. Lekarz może również zlecić wykonanie mammografii piersi, w tym galaktografię, by wykluczyć istnienie guza uciskającego przewody mleczne. W skrajnych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie biopsji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Choroby piersi, June Engel, Bauer-Weltbild Media, Warszawa 2006