Oceń
Wyciek z piersi, czyli wydzielina z brodawki sutkowej, nie zawsze świadczy o chorobie. Dowiedz się, kiedy wydzielina z brodawki powinna niepokoić i kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem.
Wydzielina z brodawki sutkowej (niektóre kobiety mówią o tym wyciek z piersi) zwykle wywołuje niepokój u kobiet, zwłaszcza gdy pojawia się samoistnie, a nie w wyniku ucisku (o ile nie jest to okres karmienia). Może ona pojawiać się w formie strużki płynu, pojedynczych kropel, a nawet zaschniętych strupków na szczycie sutka.
Wydzielina z brodawki sutkowej – kiedy zgłosić się do lekarza?
Wydzielina z brodawki sutkowej najczęściej nie jest groźna. Powinna zaniepokoić:
- jeśli pojawia się tylko po jednej stronie,
- pojawia się samoistnie, bez uciskania brodawki,
- jeśli utrzymuje się uporczywie lub często nawraca,
- ma charakter ropny, krwisty, wielobarwny czy lepki (jest podobna do białka kurzego),
- jeśli wydobywa się samoistnie tylko po jednej stronie, bezpośrednio z przewodu mlecznego, niezależnie od działania prolaktyny (czyli nie ma związku z laktacją),
- jeśli występuje po menopauzie i ma charakter ropny lub krwisty.
W pewnych sytuacjach, np. w przypadku wklęsłej brodawki, wyprysku skórnego, nadżerki urazowej (dość częstej u biegaczek i kobiet uprawiających jogging) czy zakażenia opryszczki, może pojawić się "fałszywa" wydzielina, tzn. nie wypływa ona z przewodów piersi, tylko miejsc położonych przy brodawce.
Wydzielina z brodawki sutkowej – jakie mogą być przyczyny?
Wydzielina z brodawki może się pojawić:
- jako reakcja na bodźce seksualne,
- jako efekt wahań poziomu hormonów,
- jako objaw uboczny stosowania niektórych leków, zwiększających produkcję prolaktyny (m.in. hormonalne środki antykoncepcyjne, niektóre leki na nadciśnienie tętnicze),
- jako objaw poszerzenia przewodu mlecznego,
- jako objaw – sporadycznie – raka sutka czy innych chorób związanych z przysadką mózgową.
Wydzielina z brodawki sutkowej – o czym może świadczyć?
- Samoistna, jednostronna i krwista wydzielina z brodawki (wyciek z piersi) może być objawem raka piersi (w zaledwie 4 proc. przypadków).
- Obfita mleczna wydzielina u kobiety niekarmiącej może być objawem guza przysadki mózgowej (w takim przypadku należy wykonać badania hormonalne).
- Wydzielina samoistna, jednostronna, o charakterze ropnym może sugerować zapalenie lub ropnia piersi (często towarzyszy jej ból i inne objawy zapalenia).
- Ropna lub krwista wydzielina z brodawki u kobiet po menopauzie może być objawem brodawczaka śródpiersiowego, rozszerzenia przewodów (ductectasia) lub torbieli piersi.
Mlekotok – jakie mogą być przyczyny?
Mlekotok, czyli samoistna, obfita, mleczna wydzielina z wielu przewodów mlecznych, najczęściej z obu sutków u kobiet niekarmiących piersią, to zaburzenie, które zwykle pojawia się po przebytej ciąży i może utrzymywać się przez rok, a nawet dłużej. Przyczyną mlekotoku jest najczęściej nadmiar prolaktyny, będący konsekwencją nadczynności przysadki, innych zaburzeń hormonalnych lub działania niektórych leków i substancji (jak doustne środki antykoncepcyjne, neuroleptyki, marihuana). Za nadmierną produkcję prolaktyny odpowiadają nieraz guzy przysadki. Chociaż brzmi to groźnie, czasami są to niewielkie guzy łagodne, niewymagające usunięcia operacyjnego.
Wydzielina z brodawki sutkowej – jak wygląda diagnoza?
Oceniając charakter i przyczynę wydzieliny z brodawki sutkowej, lekarz musi ustalić, czy jest ona efektem ogólnoustrojowych zaburzeń hormonalnych, czy też miejscowych zmian dotyczących samego sutka. Lekarz może również zlecić wykonanie mammografii piersi, w tym galaktografię, by wykluczyć istnienie guza uciskającego przewody mleczne. W skrajnych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie biopsji.
Źródło: Choroby piersi, June Engel, Bauer-Weltbild Media, Warszawa 2006
Oceń artykuł
