Zamknij

Usuwanie endometriozy robotem da Vinci. Na czym polega ta metoda leczenia?

16.06.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 14:46

To jedyne miejsce w południowej Polsce, gdzie endometriozę można leczyć nowoczesnym robotem da Vinci. W krakowskim Szpitalu na Klinach stosuje się metodę skuteczną i mniej inwazyjną, niż laparoskopia lub laparotomia. Wystarczy kilka niewielkich nacięć, by usunąć ogniska choroby. Sprawdź, na czym polega leczenie endometriozy metodą da Vinci.

Robot da Vinci
fot. Shutterstock
  1. Wykrywanie endometriozy. Odpowiednia diagnostyka to podstawa
  2. Leczenie endometriozy metodą da Vinci. Na czym polega?
  3. Przygotowanie do zabiegu metodą da Vinci
  4. Przebieg leczenie endometriozy z wykorzystaniem robota da Vinci
  5. Zalety leczenia endometriozy metodą da Vinci

Endometrioza to podstępna choroba, która przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu. Daje szereg niespecyficznych dolegliwości. U niektórych kobiet choroba ta nie daje żadnych objawów, niektóre z nich diagnozowane są przypadkiem np. podczas wykonywania badań w kierunku trudności z zajściem w ciążę, zbyt często lekceważony jest również ból towarzyszący miesiączce zgłaszany przez kobiety. 

Szacuje się, że czas oczekiwania na diagnozę w Polsce wynosi ok. 10 lat od momentu wystąpienia pierwszych objawów endometriozy. Przyczyną jest nie tylko długi, czasami skąpoobjawowy rozwój choroby, ale także niewielka dostępność diagnostyki i leczenia.

W całej Polsce istnieje zaledwie kilka ośrodków specjalizujących się w rozpoznawaniu i leczeniu endometriozy. Jednym z nich jest krakowski Szpital na Klinach, w którym realizowany będzie nowy program usuwania endometriozy, z użyciem robota da Vinci, przy wsparciu interdyscyplinarnego zespołu ginekologów, urologów i chirurgów specjalizujących się w operacjach robotycznych.

Wykrywanie endometriozy. Odpowiednia diagnostyka to podstawa

Podstawą właściwej i skutecznej diagnostyki endometriozy  jest konsultacja ginekologiczna połączona z badaniem ginekologicznym obejmującym również USG. Ultrasonografia dopochwowa pozwala jedynie wykryć postać endometriozy przebiegającą z powstawaniem torbieli endometrialnych, dlatego ważnym narzędziem diagnostycznym jest także USG transrektalne, które wykonywane jest u pacjentek zgłaszających objawy ze strony jelit.

W rozszerzonej diagnostyce endometriozy wykorzystuje się również inne badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny, które pozwalają na ocenę rozległości choroby, zwłaszcza w przypadku endometriozy pozaotrzewnowej.

Do diagnozowania endometriozy stosuje się również laparoskopię, której głównym zadaniem jest uzyskanie wycinka, który następnie przekazywany jest do badania histopatologicznego, a jego dodatni wynik jednoznacznie potwierdza diagnozę.

Leczenie endometriozy metodą da Vinci. Na czym polega?

Chirurgiczne leczenie endometriozy to operacja wymagająca szczególnej precyzji. Jako jedyna jednostka w południowej Polsce - Szpital na Klinach - specjalizuje się w operacyjnym leczeniu endometriozy z wykorzystaniem robota da Vinci. Na czym polega ta metoda?

Podczas operacji endometriozy za pomocą systemu da Vinci chirurg siedzi przy konsoli obok pacjentki i operuje za pomocą maleńkich, w pełni nadgarstkowych instrumentów.
W zabiegach da Vinci lekarz ma do dyspozycji kamerę pozwalającą uzyskać obraz nawet w dziesięciokrotnym powiększeniu, w jakości HD full HD. Każdy ruch ręki wykonywany przez chirurga jest przekładany przez system da Vinci w czasie rzeczywistym na precyzyjne ruchy zminiaturyzowanych narzędzi wprowadzonych do wnętrza ciała pacjentki. Wysoka precyzja zabiegu pozwala na dokładne usunięcie ognisk endometriozy i resekcję zmian naciekających jelita, pęcherz moczowy czy moczowody.
 
Operacja wykonana przy użyciu robota dodatkowo – w porównaniu z pozostałymi metodami - istotnie redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia zrostów pooperacyjnych, co jest zawsze dodatkową korzyścią dla pacjentki w kontekście niepłodności. 

ZOBACZ: Ja, robot. Dr Paweł Salwa o operacjach prostaty metodą da Vinci

Przygotowanie do zabiegu metodą da Vinci

Pacjentkami w okresie przed, około i pooperacyjnym zajmuje się interdyscyplinarny zespół złożony z:  ginekologa/operatora systemu da Vinci, anestezjologa, psychologa, rehabilitanta i dietetyka oraz lekarzy innych specjalności tj. urologa, czy chirurga ogólnego w zależności od rozległości endometriozy i ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Konieczna jest ocena morfologii krwi z rozmazem, funkcji nerek i wykonanie próby krzyżowej.

Ocenie anestezjologicznej i lekarzy specjalistów poddane zostają kobiety z chorobami układu oddechowego  krążenia oraz chorzy na zastoinową niewydolność serca i niedomykalność zastawek, ze względu na zwiększone w ich przypadkach ryzyko powikłań.

Lekarz anestezjolog  wdraża okołooperacyjną profilaktykę przeciwzakrzepową. W zależności od stanu ogólnego  pacjenta korzysta również z pomocy innych specjalistów, wdrażając optymalne postępowanie farmakologiczne.

Psycholog pomaga w pracy nad minimalizacją negatywnych skutków psychicznych, jakie niesie ze sobą choroba dla pacjenta i jego rodziny oraz w budowaniu systemu wsparcia dla chorego.

Fizjoterapeuta zajmuje się terapią i oceną funkcjonalną dna miednicy oraz ogólnej kondycji pacjenta. Fizjoterapia stosowana przed i po ingerencji chirurgicznej umożliwia odpowiednie przygotowanie do zabiegu i utrzymanie jego efektów. Pacjentki rehabilitowane szybciej wracają do sprawności seksualnej oraz szybciej odzyskują funkcję trzymania moczu.

W zespole terapeutycznym pracuje również dietetyk.

Przebieg leczenie endometriozy z wykorzystaniem robota da Vinci

Chirurgiczne leczenie endometriozy z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym, a długość trwania zabiegu uzależniona jest od wielkości ognisk endometriozy i ich lokalizacji.

W okolicy ramienia lub nadgarstka operowanej pacjentki zakładany jest dostęp do żyły. Tą drogą podawane są leki i płyny infuzyjne. W pęcherzu moczowym umieszczany jest sterylny cewnik, po czym pęcherz jest opróżniany z moczu. 

Każdy zabieg rozpoczyna się od wytworzenia tzw. odmy otrzewnowej, czyli napełnienia jamy brzusznej dwutlenkiem węgla, w taki sposób, aby poprzez uniesienie powłok brzucha od wewnątrz i rozepchnięcie jelit uzyskać przestrzeń, w której będzie można sprawnie operować narzędziami. Operacja da Vinci nie wiąże się z rozległym nacięciem powłok brzusznych, ponieważ przeprowadzana jest przez kilka otworów (o średnicy nieprzekraczającej 1 cm), za pomocą których  do ciała pacjentki wprowadzane są  tzw. tokary, poprzez które umieszczane są przymocowane do ramion robota da Vinci zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne, którymi steruje chirurg z poziomu konsoli. 

Na monitorze konsoli chirurg uzyskuje kolorowy obraz jamy brzusznej nawet w 10-krotnym powiększeniu oraz widzi w trójwymiarze i w jakości full HD, dzięki czemu wizualizacja pola operacyjnego jest też zdecydowanie lepsza, w porównaniu np. z  obrazem w 2D, który wykorzystywany jest w  laparoskopii. Oprzyrządowanie oraz tor wizyjny umożliwiają chirurgowi identyfikację, a następnie usunięcie zmian i guzków w jamie miednicy, jak również pozwalają mu na dostęp do anatomii śródotrzewnowej i zaotrzewnowej w celu wycięcia guzków. 

Zalety leczenia endometriozy metodą da Vinci

Operacyjne leczenie endometriozy z wykorzystaniem robota da Vinci pozwala na przeprowadzenie operacji minimalnie inwazyjnej.

Jakie korzyści ma leczenie endometriozy metodą da Vinci?

• mniejszy ból pooperacyjny,
• mniejsza liczba powikłań i niższe ryzyko infekcji, 
• mniejsza utrata krwi oraz niskie ryzyko konieczności jej transfuzji, 
• lepszy efekt kosmetyczny w porównaniu z technikami klasycznymi,
• krótszy pobyt w szpitalu - w przypadku zabiegów małoinwazyjnych pacjentki najczęściej wracają do domu w ciągu 1-2 dni,
• redukcja prawdopodobieństwa wystąpienia zrostów pooperacyjnych,
• szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej, 
• możliwość operowania pacjentek z obciążonym wywiadem i otyłych.

Źródło: Szpital na Klinach w Krakowie