Zamknij

Upławy: nie wstydź się, reaguj! Jak rozpoznać i leczyć upławy z pochwy?

20.04.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 22:53

Upławy są jedną z częściej zgłaszanych przypadłości w gabinecie ginekologicznym. Kobiety skarżą się zazwyczaj na niecodzienną i nieodpowiednią wydzielinę z dróg rodnych. Upławy będące wynikiem infekcji intymnej mają zazwyczaj nieprzyjemny zapach, specyficzną konsystencję i kolor. Choć upławy to powszechna wśród kobiet przypadłość, ich pojawienie się powinno dać do myślenia. Na szczęście szybka interwencja ginekologa pomaga zazwyczaj uporać się z problemem.

Upławy są powszechnym problemem, który dotyka raz na jakiś czas większość kobiet
fot. Shutterstock

Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która wypływa z dróg rodnych w nadmiernej ilości. Jej konsystencja, zapach i kolor są nieprawidłowe i różnią się znacznie od naturalnej, fizjologicznej wydzieliny z pochwy. Upławy są zazwyczaj objawem infekcji, stanów zapalnych, zmian hormonalnych i innych schorzeń intymnych.

Każda zdrowa kobieta produkuje śluz lub wydzielinę, która produkowana jest m.in. przez gruczoły przedsionkowe większe znajdujące się wewnątrz warg sromowych większych. Naturalna, prawidłowa wydzielina powinna być bezbarwna i bezwonna, może być lekko biała. Zmieniony zapach, kolor i konsystencja wydzieliny mogą świadczyć o grzybicy, rzęsistkowicy lub zachwianiu równowagi flory bakteryjnej pochwy.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Nieprawidłowy, nieprzyjemny zapach upławów trudno zatuszować, natomiast nadmiar wydzieliny sprawia dyskomfort. Upławom towarzyszą nierzadko takie dolegliwości, jak zaczerwienie pochwy i sromu, świąd i pieczenie miejsc intymnych, a także ból podczas stosunku płciowego. Upławy powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza ginekologa. Są bowiem częstym objawem chorób intymnych, których nieleczenie może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej oraz strefy okołowątrobowej. Może być także przyczyną niepłodności szyjkowej i jajowodowej u kobiet.

Zobacz także

Jak rozpoznać upławy?

Wydzielina pochwowa występuje u każdej zdrowej kobiety, jednak jej ilość i konsystencja zmienia się w zależności od fazy cyklu miesięcznego. Pierwsza faza charakteryzuje się zazwyczaj suchością pochwy, w tym czasie wydzieliny jest znacznie mniej niż zazwyczaj. W fazie owulacyjnej śluzu jest więcej, jest on bezbarwny i ciągnący, dzięki czemu chroni plemniki przed kwaśnym środowiskiem dróg rodnych. W fazie lutealnej (trzeciej) cyklu aż do momentu wystąpienia menstruacji wydzielina jest gęsta i grudkowata, co ma na celu ochronę pochwy przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Wydzielina z pochwy zależy jednak nie tylko od cyklu menstruacyjnego. Na jej ilość i wygląd wpływa również wiek kobiety. U dziewczynek wydzieliny jest stosunkowo mało, jest ona biała i bezwonna. U dziewcząt starszych w okresie dojrzewania (pokwitania) ilość wydzieliny znacznie się zwiększa i jest to proces naturalny.

U kobiet w okresie menopauzy układ hormonalny spowalnia, dlatego śluzu pochwowego jest znacznie mniej. To sprawia, że wiele kobiet w okresie przekwitania odczuwa suchość pochwy. Po całkowitym zakończeniu miesiączkowania śluz przestaje być wytwarzany. Z tego względu kobiety po menopauzie, a nawet osoby starsze mogą skarżyć się na zapalenia pochwy i zakażenia sromu.

Choć śluz jest potrzebny i sprawia, że można czuć się bardziej komfortowo, czasami wygląd i zapach wydzieliny się zmienia. Nienaturalna konsystencja i kolor wydzieliny pochwowej, a także jej nieprzyjemny zapach świadczą zazwyczaj o rozwoju infekcji intymnej. Pojawienie się upławów jest wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza ginekologa.

BIAŁE UPŁAWY, SEROWATA WYDZIELINA są objawem grzybicy pochwy. Charakterystycznym upławom o konsystencji twarogu towarzyszy zazwyczaj świąd, pieczenie i bolesność pochwy i sromu. Nieleczona grzybica pochwy powoduje również zaczerwienienie jej ujścia i ból podczas stosunków seksualnych. Objawem grzybicy pochwy mogą być także obfite rzadkie i wodniste upławy. Towarzyszy im charakterystyczny białawy połysk pochwy i sromu. W leczeniu kandydozy (grzybicy) pochwy stosuje się preparaty grzybobójcze w postaci globulek, maści dopochwowych i tabletek doustnych. Zaleca się jednoczesne leczenie obu partnerów seksualnych, a także zaniechanie stosunków na czas całkowitego wyleczenia.

Zobacz także

SZARO-BIAŁAWE UPŁAWY O RYBIM ZAPACHU to charakterystyczny objaw waginozy bakteryjnej, czyli zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy. W leczeniu waginozy pochwy stosuje się zazwyczaj metronidazol lub klindamycynę, miejscowo lub doustnie. Obfite rzadkie szaro-białawe upławy o nieprzyjemnym zapachu mogą być także objawem rzęsistkowicy.

Zobacz także

ŻÓŁTO-ZIELONKAWE UPŁAWY O OSTRYM ZAPACHU to częsty objaw rzęsistkowicy, choroby przenoszonej drogą płciową. Wydzielina z pochwy charakteryzuje się dużą obfitością, jest zielonkawa i pienista, a dodatkowo wyjątkowo cuchnąca. Oprócz samych upławów rzęsistkowicy towarzyszą takie objawy jak: świąd i pieczenie w pochwie, bolesne parcie na mocz i bóle w podbrzuszu. W leczeniu rzęsistkowicy stosuje się metronidazol — lek bakteriobójczy i pierwotniakobójczy. Konieczne jest leczenie obojga partnerów, zaleca się dodatkowo wstrzemięźliwość seksualną na czas całkowitego wyleczenia, by nie doprowadzać do wtórnego zakażenia i nawrotów choroby.

ROPNE UPŁAWY O ŚLUZOWATEJ KONSYSTENCJI mogą być objawem infekcji Chlamydia trachomatis (CT), czyli chamydiozy. To infekcja bakteryjna przenoszona drogą płciową, towarzyszy nawet 20-40 proc. aktywnych seksualnie kobiet. Ropnym upławom o konsystencji śluzu może towarzyszyć ból podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza i okolicy lędźwiowej, mdłości, gorączka i nieprawidłowe krwawienia pomiędzy miesiączkami. Chlamydiozę leczy się antybiotykami, a leczeniu podlega oboje partnerów.

Jak zapobiegać upławom?

Najlepszą metodą zapobiegania upławom jest dbanie o zdrowie intymne. Infekcje dróg rodnych, choć mogą przydarzyć się każdej kobiecie, pojawiają się częściej u osób, które mają problemy z naturalną odpornością, często chorują lub chorują przewlekle, a także zażywają antybiotyki przez dłuższy czas. Ryzyko występowania infekcji zwiększa się także w przypadku, gdy kobieta nieodpowiednio dba o naturalną florę bakteryjną pochwy — nie utrzymuje odpowiedniej higieny codziennej i higieny po stosunku lub nadmiernie dba o higienę intymną, stosując irygacje i często podmywając się agresywnymi kosmetykami.

Na występowanie infekcji i upławów wpływ ma także aktywne życie seksualne, a w szczególności częsta zmiana partnerów. Stwarza to ryzyko przenoszenia chorób drogą płciową. Kobiety, które cierpią na nawracające upławy i infekcje intymne, powinny także rozważyć rezygnację z tamponów. Lekarze przekonują, że zatkana tamponem pochwa (dłużej niż przez 3-4 godziny) jest doskonałym miejscem do rozwoju bakterii, a nagromadzona, zalegająca krew jest doskonałą dla nich pożywką.

Na zdrowie intymne kobiety pozytywnie wpływa „wietrzenie” pochwy. Taką metodę zalecają mamy i babcie, które doskonale wiedzą, jak ważne jest dbanie o zdrowie intymne. Noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny to podstawa. Niektórzy lekarze zalecają także zakładanie spódnic i spanie w koszuli nocnej.

Warto jednak pamiętać, że podstawą w dbaniu o zdrowie intymne są regularne wizyty w gabinecie ginekologa. Nieleczone infekcje, a także zaburzenia hormonalne wpływają znacząco na zdrowie kobiety. Nieleczone zaburzenia biocenozy pochwy są dla kobiet groźne. Mogą powodować zapalenia błony śluzowej macicy, jajników i jajowodów, a nawet zapalenie miednicy małej, co stwarza zagrożenie dla płodności.

Zobacz także

Źródło: poradnia.pl/uplawy-nie-tylko-w-chorobie; drwenerolog.pl/objawy/uplawy; pulsmedycyny.pl/uplawy-najczestszy-powod-wizyty-u-ginekologa