Zamknij

Torbiel endometrialna (czekoladowa). Jest groźna? Może się wchłonąć?

23.03.2022
Aktualizacja: 25.03.2022 14:40

Torbiel czekoladowa jajnika występuje u większości kobiet chorych na endometriozę. Torbiele zajmują jajniki, powodując ból, uczucie rozpierania, zmniejszając płodność. Jak wykryć torbiel czekoladową i jak się jej pozbyć. Sprawdź, dlaczego należy leczyć torbiele endometrialne.

Ból jajnika
fot. Shutterstock
  1. Torbiel endometrialna (czekoladowa): objawy
  2. Torbiel endometrialna (czekoladowa): badania
  3. Torbiel endometrialna (czekoladowa): leczenie

Torbiel endometrialna jest objawem endometriozy — choroby narządów płciowych kobiety charakteryzującej się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy. Komórki te przypominają budową komórki znajdujące się wewnątrz i reagują na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, czego następstwem jest przewlekła reakcja zapalna. 

Tkanka endometrialna, która znajduje się poza macicą, złuszcza się i krwawi podczas menstruacji. Krew nie ma jednak gdzie odpłynąć i kumuluje się, tworząc liczne, wypełnione krwią miesiączkową torbiele. Torbiel czekoladowa może występować w pojedynkę lub w większych grupach. Może też osiągać bardzo różne rozmiary, od kilkunastu milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów.

Torbiele endometrialne nazywa się czekoladowymi, ponieważ wypełnione są gęstą krwią, która ma ciemny kolor. Są to torbiele umiejscowione w jajnikach.

Torbiel endometrialna (czekoladowa): objawy

Torbiele czekoladowe mogą wywoływać przewlekły, bardzo silny ból miednicy mniejszej. Zwłaszcza przed miesiączką oraz w jej trakcie. Duża torbiel może naciskać na pęcherz, co wywołuje chęć częstego oddawania moczu. Większe torbiele mogą być też przyczyną bólu podczas stosunku oraz wywoływać wrażenie powiększonego brzucha (w tym dyskomfort np. po założeniu obcisłych spodni).

Torbiele endometrialne uszkadzają strukturę jajnika i powodują, że przestaje on prawidłowo owulować. Duże lub liczne torbiele obniżają również rezerwę jajnikową, czyli pulę pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, zdolnych do rozwinięcia się w komórki jajowe. Choć torbiele czekoladowe nie wykluczają zajścia w ciążę, to mogą ten proces znacznie utrudniać.

Torbiel endometrialna (czekoladowa): badania

Podstawowym badaniem wykrywającym torbiele endometrialne jest USG przezpochwowe (waginalne).

Torbiel endometrialna (czekoladowa): leczenie

Leczenie torbieli endometrialnych uzależnione jest od wielkości i ilości zmian, wieku kobiety i jej planów reprodukcyjnych.

Niewielkie torbiele czekoladowe można leczyć farmakologicznie, ale leczenie trwa długo i może nieść za sobą skutki uboczne. Leczenie powoduje brak miesiączki i wytworzenie stanu hipoestrogenizmu, co zapobiega wzrostowi endometrium i sprzyja powiększaniu się zmian chorobowych, niweluje też dolegliwości bólowe. Objawy choroby mogą się jednak pojawić ponownie po zaprzestaniu terapii.

Obecnie jedynym w pełni skutecznym postępowaniem jest zabieg wycięcia, a w zasadzie wyłuszczenia torbieli lub jej zniszczenia. Powikłaniem tego typu zabiegów może być zmniejszenie rezerwy jajnikowej, ale nieradykalna operacja może prowadzić do wczesnego nawrotu choroby.

Mniejsze torbiele usuwa się laparoskopowo, natomiast duże muszą być wycięte operacyjnie metodą laparotomii, czyli przez "otwarcie" jamy brzusznej. W skrajnych przypadkach, gdy choroba jest bardzo zaawansowana i grozi powikłaniami, stosuje radykalne leczenie polegające na usunięciu jajnika. 

Warto wiedzieć, że torbiele endometrialne usuwa się z kilku ważnych powodów. Celem leczenia jest usunięcie ognisk choroby i zrostów (jeśli występują), co przywraca prawidłowe warunki anatomiczne i funkcje narządów miednicy mniejszej, ale zmniejsza też dolegliwości bólowe i ryzyko nawrotu choroby, a także poprawia płodność kobiety.

  • Czy torbiel endometrialna jest groźna?

Torbiele endometrialne należy leczyć, duża trzeba szybko usuwać. Rozrost zmian może powodować ich pęknięcie i rozlanie się krwi do jamy brzuszne, co może wywołać groźne dla zdrowia i życia zapalenie otrzewnej. 

  • Czy torbiel endoemtrialna może się wchłonąć?

Torbiel endometrialna może w wyniku leczenia zmniejszyć swoją objętość, ale nie wchłania się. Jedyną metodą trwałego usunięcia torbieli jest zabieg (laparoskopia, laparotomia).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl