Rekordowy guz jajnika: ważył aż 60 kg! Chirurgom udało się go usunąć

07.05.2018 19:49
Rekordowy guz jajnika ważył 60 kilogramów, niezwykły przypadek medyczny
fot. Shutterstock/Danbury Hospital

Wystarczyły zaledwie 3 miesiące, by zdiagnozowany u 38-letniej Amerykanki nowotwór rozrósł się do gigantycznych rozmiarów. Co tydzień ważył o 4,5 kg więcej. Zespół 12 lekarzy usuwał go aż przez 5 godzin. Dotąd zanotowano zaledwie ok. 10-20 podobnych przypadków w historii medycyny.

Niezwykły przypadek medyczny: gigantyczny guz jajnika

Rzadko kiedy ludzki organizm jest w stanie wytworzyć tak wielką i tak szybko rosnącą zmianę nowotworową. Guz, z którym musieli zmierzyć się specjaliści ze Szpitala Danbury w Connecticut, był zdecydowanie największym, z jakim spotkali się w dotychczasowej karierze zawodowej. Pacjentka, u której go zdiagnozowano, chce pozostać anonimowa (wiadomo tylko, że jest nauczycielką), ale jej zdjęcia obrazujące niezwykły przypadek medyczny zdążyły już obiegnąć cały świat.

Mimo że dla niektórych fotografie te mogą być drastyczne, to jednak doświadczeni specjaliści są niezwykle dumni, że udało się im uporać z naroślą tak olbrzymich rozmiarów. Choć 5-godzinna operacja została przeprowadzona 3 miesiące temu, jeszcze w lutym 2018 roku, to jednak jej pozytywny rezultat ogłoszono dopiero teraz. 

Nowotwór, który co tydzień był o 4,5 kg większy

12 chirurgów usunęło guz powstały w tkance nabłonkowej wraz z lewym jajnikiem, fragmentami otrzewnej i jajowodem. Nowotwór ten nie był złośliwy i nie zdążył doprowadzić do przerzutów, ale miał charakter śluzowy, co prawdopodobnie przyczyniło się do jego gigantycznych rozmiarów (komórki nowotworowe były zdolne do produkcji śluzu, dzięki czemu guz szybko przybierał na wadze).

Szpital Danbury udokumentował niezwykły przypadek medyczny: 60-kilogramowy guz jajnika. Uwaga na drastyczne zdjęcie!

Zrzut ekranu 2018-05-07 o 18.22.51
fot. Danbury Hospital

Dla 38-letniej pacjentki guz jajnika stanowił poważne zagrożenie życia. Nie dość, że powodował ucisk naczyń krwionośnych i jamy brzusznej, to na dodatek utrudniał kobiecie wykonywanie podstawowych czynności. Nie mogła normalnie przyjmować pokarmów, miała problem z poruszaniem się i schylaniem. Mimo 60-kilogramowej narośli, która drastycznie zwiększyła jej masę ciała, paradoksalnie była ciągle niedożywiona.

Według stacji CNN, która jako jedna z pierwszych poinformowała o tym niezwykłym zabiegu, za największy guz jajnika, jaki dotąd udało się usunąć w Stanach Zjednoczonych, uważa się nowotwór rozpoznany 1991 roku, który z powodzeniem wycięli lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Stanford.

38-letnia nauczycielka, która po skomplikowanej operacji zdążyła już powrócić do zdrowia (a nawet do dawnej pracy), dziś wraz z lekarzami zachęca do regularnych badań ginekologicznych i wykonywania m.in. cytologii, zwłaszcza jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy jak:

Typowe objawy raka jajnika:

 • powiększenie obwodu brzucha,
 • szybkie osiąganie uczucia sytości,
 • nagły przyrost wagi,
 • ucisk w miednicy,
 • biegunki,
 • wzdęcia,
 • brak łaknienia,
 • częste oddawanie moczu,
 • uczucie pacia na pęcherz,
 • lekki ból w dole pleców,
 • ciągłe odczuwanie zmęczenia.

Zobacz także

Zagłosuj

Sonda dla kobiet: Czy regularnie wykonujesz cytologię?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: CNN/TIME

___

zdrowie.radiozet.pl/π