Oceń
Podwójna macica (łac. uterus didelphys) to bardzo rzadka wada tego narządu. Powstaje ona w życiu płodowym dziewczynki, gdy nie połączą się u niej przewody Mullera, czego skutkiem jest rozdwojenie trzonu i szyjki macicy, a niekiedy również pochwy. Nie wiadomo, jakie mogą być przyczyny tego zjawiska. Co więcej, zwykle nie występują żadne objawy tego schorzenia i zdarza się, że ta wada pozostaje nierozpoznana. I właśnie dlatego trudno oszacować, ile kobiet ma tę wadę (podaje się, że około 1-5% na całym świecie).
Podwójna macica — jak ją rozpoznać?
W większości przypadków podwójna macica nie daje żadnych objawów klinicznych i pozostaje nierozpoznana (nawet jeśli kobieta zachodzi w ciążę). Czasami pacjentki skarżą się na nietypowy ból przed lub w trakcie miesiączki, a także na bardzo obfite krwawienia w czasie okresu. Zdarza się również ból odczuwany podczas stosunku (dyspareunia). W dłuższej perspektywie zwiększa się ryzyko endometriozy.
Podwójną macicę najczęściej diagnozuje się podczas wziernikowego badania miednicy, gdy lekarz zauważy podwójną szyjkę macicy lub wyczuwa nieprawidłowy kształt macicy. Aby potwierdzić rozpoznanie, wykonuje się:
- dopochwowe badanie USG z użyciem kontrastu oraz USG 3D (te metody pozwalają na zobrazowanie macicy w jej przekroju czołowym),
- obrazowanie rezonansem magnetycznym (jest to bardzo czuła i skuteczna metoda diagnozowania wad wrodzonych macicy; jest nieinwazyjna, bezbolesna i nie naraża pacjentki na szkodliwe promieniowanie),
- histerosalpingografię (metoda ta dostarcza informacji o wymiarze, objętości i kształcie jamy macicy oraz na temat drożności jajowodów).
W wielu przypadkach obie przestrzenie w podwójnej macicy prowadzą do oddzielnych szyjek macicy. Niektóre kobiety z podwójną macicą mają również dwie pochwy lub przedzieloną pochwę.
Podwójna macica — czy konieczne jest leczenie?
Jeśli kobieta ma podwójną macicę, ale nie występują u niej żadne niepokojące objawy, leczenie nie jest konieczne. Operację scalenia podwójnej macicy wykonuje się, gdy istnieje ryzyko problemów z zajściem w ciążę lub poronienia ciąży (u takich kobiet macica ma mniejszy rozmiar i stąd wyższe ryzyko powikłań ciążowych).
Podwójna macica a zajście w ciążę?
Kobiety z podwójną macicą mogą mieć problem z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem, ale ta wada nie wyklucza zajścia w ciążę. Wiele kobiet z podwójną macicą zachodzi w ciążę bez problemu i rodzi zdrowe dzieci (zdarzają się ciąże bliźniacze — czytaj: Urodziła bliźnięta w odstępie 11 tygodni).
To zależy od cech indywidualnych każdej kobiety, a także czy tej wadzie towarzyszą inne nieprawidłowości, np. zaburzenie pracy narządów rozrodczych. Zdaniem lekarzy zdarza się, że kobieta traci dziecko lub przedwcześnie je rodzi, ponieważ macica przy tego typu wadach jest znacznie mniejsza, co uniemożliwia prawidłowy rozwój dziecka lub determinuje jego złe ułożenie.
Jeśli kobieta miała kilka poronień lub ma problemy z zajściem w ciążę, warto u niej przeprowadzić badanie w kierunku podwójnej macicy. Odpowiednio wczesna diagnoza pozwala na wdrożenie leczenia zwiększającego szanse na zajście w ciążę.
Podwójna macica a przebieg ciąży?
Ciąża kobiet z podwójną macicą powinna być stale monitorowana ze względu na możliwość przedwczesnego porodu lub złego ułożenia dziecka. Wiele pytań kobiet w podwójną ciążą dotyczy rozwiązania ciąży — czy możliwy jest poród naturalny, czy konieczne jest cesarskie cięcie. W przypadku ciąży pojedynczej tylko w jednej macicy możliwy jest poród naturalny. W przypadku ciąż równoległych (w obu macicach) decyzję podejmuje lekarz prowadzący ciążę. Zdarza się, że jedno dziecko rodzi się wcześniej, drugie kilka tygodni później. Wszystko więc zależy od przebiegu ciąży i samej pacjentki.
Oceń artykuł