Zamknij

Niewydolność ciałka żółtego: Objawy. Leczenie niedomogi lutealnej

19.07.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 21:22

Gdy ciałko żółte wytwarza za mało progesteronu lub produkuje ten hormon zbyt krótko, to mogą pojawić się trudności z zajściem w ciąży lub jej donoszeniem. Podpowiadamy, jakie objawy mogą wskazywać na niedomogę lutealną. Jakie badania wykonać, by wykryć niewydolność ciałka żółtego? Jak leczyć tę przypadłość? 

Utrata ciąży
fot. Shutterstock
  1. Ciałko żółte: czym jest?
  2. Niewydolność ciałka żółtego: przyczyny
  3. Niewydolność ciałka żółtego: objawy
  4. Niewydolność ciałka żółtego: leczenie

Niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna) to niedostateczne wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte w II fazie cyklu miesiączkowego. Może to prowadzić do niepłodności lub utraty ciąży. 

Niewydolność ciałka żółtego i niedomoga lutealna może dotyczyć od 23 do nawet 50 proc. kobiet z poronieniami nawracającymi.

Ciałko żółte: czym jest?

Po owulacji pęknięty pęcherzyk Graffa przekształca się w ciałko żółte. 

Ciałko żółte produkuje progesteron, który m.in. indukuje owulację, przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się zarodka oraz podtrzymuje jego dalszy rozwój, oddziałuje też na nabłonek przewodów gruczołu mlekowego. Zaburzenia funkcjonowania ciałka żółtego na niewydolność w wydzielaniu progesteronu, a tym samym mogą prowadzić do poronień lub przedwczesnych porodów.

Niewydolność ciałka żółtego: przyczyny

Niedomoga lutealna, czyli niewydolność ciałka żółtego to sytuacja patologiczna, nieprawidłowa, która łączy się z brakiem/nieodpowiednią ilością progesteronu.

Wydzielanie progesteronu jest efektem stymulacji jednego z hormonów przysadki mózgowej (LH), która działa zależnie od podwzgórza w mechanizmie sprzężenia zwrotnego.

Zatem niedomoga ciałka żółtego może być spowodowana zaburzeniami, czy też stanami chorobowymi przysadki lub podwzgórza.

Niedomoga ciałka żółtego może też wynikać z nieprawidłowego dojrzewania pęcherzyka Graffa, co skutkuje tym, że ciałko żółte w ogóle nie powstaje lub jego funkcja jest zaburzona.

Funkcjonowanie ciałka żółtego jest również zależne od stężenia innych hormonów, w tym TSH oraz prolaktyny, dlatego przyczyną zaburzeń mogą być problemy z tarczycą. 

Niewydolność ciałka żółtego: objawy

Objawy, które mogą świadczyć o niewydolności ciałka żółtego:

  • plamienia między miesiączkami,
  • problem z zajściem w ciążę,
  • poronienia na wczesnym etapie ciąży,
  • nasilone objawy PMS,
  • tkliwość, obrzęk, ból piersi,
  • zmiana długości trwania cyklu miesiączkowego: skrócenie lub wydłużenie.

Niewydolność ciałka żółtego: leczenie

Leczenie zależy od przyczyny, która wywołała niedomogę lutealną.

Jeśli za niewydolność ciałka żółtego odpowiada podwzgórze, to w leczeniu stosuje się cytrynian klomifenu, który ma pobudzić dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego.

Natomiast, jeśli zdiagnozowano guz przysadki lub inną przyczynę wzrostu prolaktyny, przeprowadza się leczenie operacyjne lub farmakologiczne.

Niedoczynność tarczycy leczy się hormonalnie.

Jeżeli nie uda się ustalić przyczyny niewydolności ciałka żółtego, kobiecie podaje się preparaty uzupełniające poziom progesteronu.

Źródło: Klinika Endokrynologii Ginekologicznej WUM, dimedic.eu