Zamknij

Mięśniaki macicy – jakie stosuje się metody leczenia?

15.04.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:25

Mięśniaki macicy mogą utrudniać zajście w ciążę lub jej donoszenie. Kiedy operacja jest zbyt ryzykowna, z pomocą przychodzą małoinwazyjne lub wręcz bezinwazyjne zabiegi medyczne. Dowiedz się, jakie.

Mięśniaki macicy - jak leczyć?
fot. Shutterstock
  1. Mięśniaki macicy a ciąża
  2. Metody leczenia mięśniaków macicy
  3. Bezinwazyjna termoablacja HIFU – na czym polega?
  4. Masz mięśniaki macicy? Wylecz je jak najszybciej

Mięśniaki macicy to niezłośliwe guzy zlokalizowane w jamie macicy (mięśniaki podśluzówkowe), w ścianie macicy (śródścienne) lub na zewnętrznej ścianie macicy (podsurowicówkowe). Pojawiają się pojedynczo lub częściej całymi grupami – po kilka, kilkanaście. Rosną powoli, mija czasem wiele lat, zanim zaczną dawać objawy, ale potrafią osiągać nawet wielkość melona. Ich powstawanie warunkują predyspozycje genetyczne, często skłonność do tworzenia się mięśniaków przechodzi z matki na córkę, i zaburzenia hormonalne (niewłaściwy poziom estrogenów i progesteronu).

Mięśniaki macicy ma 20% kobiet w wieku 30-40 lat, a w wieku okołomenopauzalnym nawet co trzecia pacjentka. W ogóle jest to najczęstszy guz występujący u człowieka – wyjaśnia dr n. med. Radosław Maksym, specjalista ginekolog z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP i Centrum Leczenia Mięśniaków i Endometriozy EvaClinic.

Mięśniaki dają objawy, choć nie zawsze. Dlatego należy regularnie przeprowadzać badanie USG. Dzięki temu lekarz może je zdiagnozować, kiedy są jeszcze nieduże lub sprawdzić ich wielkość po to, by dopasować odpowiednią metodę leczenia.

Mięśniaki macicy a ciąża

– Czasami u pacjentek mięśniaki powodują komplikacje w czasie ciąży, co może zagrozić jej przebiegowi. Stąd lekarze zalecają ich usuwanie, przy czym trzeba pamiętać, że metoda inwazyjna, jaką jest operacja, obarczona jest ryzykiem między innymi krwotoku pooperacyjnego – tłumaczy dr Maksym i dodaje, że zrosty, które mogą pojawić się po operacji, bywają przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

– Muszę powiedzieć, że kiedy dowiedziałam się o guzie w czasie ciąży, byłam przerażona. W ciąży mięśniak dodatkowo, urósł więc natychmiast po porodzie, zaczęłam szukać metod usunięcia go – opowiada Małgorzata Kowalczyk-Piekarska i dodała: – Wskazówki lekarza dotyczyły zabiegu operacyjnego, co w mojej sytuacji oczywiście było ryzykowne. Mięśniak był po prostu na tyle duży, że już nie wchodziła w grę metoda laparoskopowa. Zostałam zapisana na operację, ale dosłownie na 30 minut przed zabiegiem przestraszyłam się i zrezygnowałam z niego. Nigdy bym sobie nie wybaczyła, gdyby coś się stało, dlatego zaczęłam gorączkowo szukać alternatywy – wspomina.

Metody leczenia mięśniaków macicy

Medycyna oferuje dziś kilka metod leczenia mięśniaków macicy. Propozycje różnią się w zależności od wieku pacjentki, planów dotyczących posiadania dzieci, jej stanu zdrowia (np. właśnie ciąży), miejsca usytuowania i wielkości mięśniaków. Wymienić można:

  1. Operacja usunięcia samych guzów, czyli miomektomia. Zabieg dostępny na NFZ.
  2. Operacja usunięcia całego narządu, czyli histerektomia. Zabieg dostępny na NFZ.
  3. Embolizacja tętnic macicznych (UAE). Ta metoda jest trudno dostępna, niewielu specjalistów ją wykonuje. Zabieg dostępny na NFZ.
  4. Laparoskopia. Zabieg dostępny na NFZ lub prywatnie (ceny zabiegu od 5 tys. zł).
  5. Zabieg z użyciem ultradźwięków i rezonansu magnetycznego MRgFUS (Magnetic Resonance-Guided Focused Ultrasound). Zabieg niedostępny na NFZ i w Polsce (najbliżej w klinice w Dachau, w Niemczech – koszt zabiegu ok. 4200 euro).
  6. Bezinwazyjny zabieg metodą termoablacji HIFU. Zabieg niedostępny na NFZ, można go wykonać prywatnie – cena ok. 9 tys. zł.

Bezinwazyjna termoablacja HIFU – na czym polega?

– Zdecydowałam się na zabieg termoablacji i wspominam go bardzo dobrze – opowiada Małgorzata Kowalczyk-Piekarska i dodaje: – Mięśniak był duży, miał około 10 cm średnicy. Teraz jest o połowę mniejszy. Te wszystkie dolegliwości, które miałam, ustały, normują się. Miałam problemy z poziomem żelaza, które też powodowały u mnie kłopoty z sercem. Nie miałam takiej kondycji fizycznej, jak przed mięśniakiem. Zabieg bardzo mi pomógł.

Zabieg metodą termoablacji HIFU polega na tym, że lekarz przykłada sondę ultrasonograficzną do przedniej ściany brzucha. Ta emituje wiązkę ultradźwięków, która ogniskuje się w mięśniaku – i po kłopocie! Zabieg jest zazwyczaj jednorazowy, ale może być powtarzany, gdyby się okazało, że jest taka potrzeba. Usunięcie ogniska mięśniaków z jednego miejsca nie gwarantuje bowiem, że znów się nie pojawią w tym samym lub w innym miejscu. Zabieg jest relatywnie krótki, pobyt w klinice trwa około 2-3 godzin. W porównaniu z operacją i koniecznością hospitalizacji po niej, to zdecydowanie dodatkowa korzyść.

– Mamy nowoczesne metody termoablacji, które nie były jeszcze dostępne kilka lat temu. Wiele pacjentek może z nich skorzystać i uniknąć operacji, blizny na brzuchu, a także zrostów pooperacyjnych wewnątrz jamy brzusznej. HIFU to metoda, która uważana jest za najbezpieczniejszą dla pacjentek, które planują ciążę. Nie zwiększa ryzyka komplikacji w ciąży ani cięcia cesarskiego, czyli te pacjentki mogą rodzić potem drogami natury – tłumaczy dr Radosław Maksym i dodaje: – To są zabiegi bardzo częste i popularne w Azji Wschodniej, bo stamtąd pochodzi ta metoda. Wiele pacjentek w Korei, w Chinach ma wykonywaną termoablację mięśniaków nawet wielokrotnie.

Masz mięśniaki macicy? Wylecz je jak najszybciej

Nie każdy mięśniak może być leczony metodą bezinwazyjną. Leczenie musi być dopasowane do potrzeb, oczekiwań i możliwości danej pacjentki. Jednak dr Maksym jest zdania, że jeśli istnieje taka możliwość – także finansowa – należy wybrać zabieg mało- lub bezinwazyjny.

– Mamy oczywiście w szpitalu różne inne metody leczenia mięśniaków. Ale te bezinwazyjne powodują najmniej komplikacji, są najbezpieczniejsze i dają najlepsze efekty, szczególnie u pacjentek, które starają się zajść w ciążę. To zwyczajnie kwestia zdrowia – wyjaśnia ekspert.

– Dziś wiem, że najważniejsze to nie czekać. Jeśli masz mięśniaka macicy, wylecz go przed ciążą, jak najszybciej. Ja podczas samego porodu dostałam krwotoku i kiedy inne mamy zastanawiały się nad przytuleniem swojego dziecka po porodzie, to ja zastanawiałam się, czy jeszcze kiedykolwiek je zobaczę. Zatem na pewno przed porodem trzeba pozbyć się mięśniaka, szczególnie że są już metody bezinwazyjne. Nie warto zwlekać, tak jak ja to robiłam – mówi na koniec Małgorzata Kowalczyk-Piekarska.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.