Zamknij

Krwawienie między miesiączkami z narządu rodnego - jakie mogą być przyczyny?

22.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:17

Plamienie czy krwawienie niezwiązane z miesiączką zawsze budzi niepokój o stan zdrowia i powinien być pretekstem do odwiedzenia ginekologa. O czym może świadczyć ten objaw i jakie mogą być jego przyczyny?

Plamienie lub krwawienie między miesiączkami
fot. Shutterstock

Czasami pomiędzy miesiączkami pojawia się plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, czyli  krwista lub brązowawa wydzielina z pochwy pojawiająca się na bieliźnie. Nie należy bagatelizować tego objawu, ponieważ może ono wskazywać na rozwijającą się chorobę, choć oczywiście nie zawsze musi to być coś groźnego. Warto udać się do ginekologa, który ustali, jakie podłoże ma to krwawienie (może mieć ono podłoże organiczne, czyli być związane z chorobą dróg rodnych, lub czynnościowe związane z zaburzeniami hormonalnymi). Idąc do lekarza lepiej zapamiętać okoliczności pojawienia się krwawienia/ plamienia - czy na przykład było to po stosunku, po wysiłku fizycznym, kilka dni po menstruacji, i czy pojawiły się jeszcze jakieś objawy towarzyszące.

Krwawienie z dróg rodnych - jakie mogą być przyczyny?

Krwawienia/ plamienia z dróg rodnych pomiędzy miesiączkami mogą pojawić się w przypadku:

 • infekcji narządów rodnych

Krwawienie lub plamienie między miesiączkami może być wynikiem infekcji narządów rodnych lub chorób wenerycznych. Za tego typu objaw najczęściej odpowiada Chlamydia trachomatis, bakteria wywołująca chlamydiozę. W przypadku zakażenia, oprócz plamienia lub krwawienia mogą pojawić się również: podwyższona temperatura, bóle brzucha, pieczenie i świąd okolic intymnych.

 • mięśniaków i polipów macicy

Krwawienie lub plamienie między miesiączkami może być objawem mięśniaków macicy lub polipów macicy, zwłaszcza tych zlokalizowanych pod błoną śluzową trzonu macicy (endometrium).

 • chorób nowotworowych

Krwawienie lub plamienie między miesiączkami może też być objawem nowotworów narządu rodnego, np. raka szyjki macicy, raka jajnika, a także stanów przedrakowych, np. dysplazji szyjki macicy. Objawy, które mogą towarzyszyć plamieniu, to bóle brzucha oraz bóle pleców.

 • zaburzeń hormonalnych

Krwawienie między miesiączkami może być wynikiem nieprawidłowości związanych z cyklem miesiączkowym, wywołanych zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej wiąże się to z obniżeniem poziomu estrogenów i przybiera postać skąpego plamienia w połowie cyklu. Najczęstszym zaburzeniem hormonalnym tego typu jest zespół policystycznych jajników.

 • stosowania antykoncepcji

Zdarza się, że plamienia międzymiesiączkowe pojawiają się po włożeniu wkładki domacicznej (nawet do trzech miesięcy), jako reakcja macicy na obecność ciała obcego. Jeśli plamienia utrzymują się dłużej niż trzy miesiące lub stają się bardziej obfite, należy skonsultować się z ginekologiem.

Krwawienie lub plamienie między miesiączkami  mogą być również konsekwencją źle dobranych tabletek hormonalnych. Jeśli objaw ten pojawia się nawet po 6 miesiącach od przepisania tabletek, lekarz może zlecić ich zmianę.

Krwawienie i plamienie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może się również pojawić, gdy zapomnimy zażyć jedną lub więcej pigułek.

 • mikrourazów podczas stosunku

Drobne krwawienia mogą pojawić się u kobiet, które odbyły stosunek płciowy. Ścianki pochwy są bardzo delikatne i jeśli nie zostaną odpowiednio nawilżone, łatwo o otarcia lub zadrapania. Do lekarza należy się udać, jeśli plamienia pojawiają się po każdym stosunku - może to być dowód na infekcję narządu rodnego.

 • ciąży

Niekiedy krwawienie pomiędzy miesiączkami może być związane z zajściem w ciążę. Jest to wtedy tzw. plamienie implantacyjne, towarzyszące osadzaniu się zarodka w macicy. Jednak w przypadku ciąży każde plamienie należy skonsultować z lekarzem, bo może ono świadczyć również o zagrożeniu poronieniem, niezwykle niebezpiecznym w II i III trymestrze ciąży.

 • owulacji

Do krwawienia między miesiączkami może dojść w czasie owulacji, podczas uwalniania komórki jajowej i pęknięciu pęcherzyka Graafa. Wtedy może pojawić się plamienie spowodowane zmniejszeniem stężenia estrogenów. Plamienie zazwyczaj jest skąpe, ale może trwać nawet do czterech dni. Może towarzyszyć mu ból brzucha po stronie owulującego jajnika.

 • przyjmowania leków

Krwawienia między miesiączkami mogą być skutkiem przyjmowania w dużych dawkach leków przeciwkrzepliwych, takich jak heparyna czy aspiryna.

 • chorób związanych z zaburzeniami krzepnięcia

Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych mogą być wynikiem zaburzeń w układzie krzepnięcia w przypadku schorzeń hematologicznych, jak na przykład: białaczka, małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna.

 • patologii ciąży

Nieprawidłowe krwawienia często towarzyszą ciąży pozamacicznej. W przebiegu tego typu ciąży pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak: ból podbrzusza, ból brzucha oraz brak miesiączki.

 • endometriozy

Nieprawidłowe krwawienie może być związane z endometriozą, czyli występowaniem komórek endometrium poza ich właściwą lokalizacją, czyli macicą. Ogniska endometriozy najczęściej lokalizują się w obrębie narządów rozrodczych kobiety, a także w innych pobliskich organach, np. w pęcherzu moczowym, jelicie grubym lub otrzewnej.

 • nadżerki

U kobiet z nadżerkami mogą pojawić się również krwawienia między cyklami, a także po stosunku płciowym.

Krwawienia lub plamienia międzymiesiączkowe mogą się również pojawić jako konsekwencja przewlekłego stresu, nieprawidłowego odchudzania, nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli niepokoi Cię pojawienie się tego objawy, skontaktuj się jak najszybciej z lekarze.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.