Zamknij

Jak opóźnić lub przyspieszyć okres? Sposoby na przesunięcie miesiączki

19.11.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 23:38

O przesunięciu miesiączki myślą najczęściej kobiety, które planują urlop lub wychodzą za mąż, a także chcą uczestniczyć w ważnym wydarzeniu. Dla wielu Pań, szczególnie tych, które źle znoszą menstruację, okres jest dużą przeszkodą. Ból, obfite krwawienie, dyskomfort i złe samopoczucie mogą skutecznie pokrzyżować plany. Jak przesunąć okres, opóźnić lub przyspieszyć krwawienie, by czuć się swobodnie i nie rezygnować z planów?

Jak przesunąć miesiączkę
fot. Shutterstock

Miesiączka, czyli krwawienie miesięczne, jest pierwszym etapem cyklu miesiączkowego. Krwawienie powodowane jest złuszczaniem się nabrzmiałej i rozrośniętej w ostatniej fazie cyklu błony śluzowej macicy – endometrium. Płyn wydostający się z dróg rodnych to w dużej mierze krew i tkanka błony śluzowej.

Ponieważ cykl miesiączkowy, a co za tym idzie, również sama miesiączka, zależne są od działania hormonów, to menstruację można przesunąć za pomocą hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych lub plastrów. Takie preparaty mogą zahamować działanie hormonów, które w naturalny sposób odpowiadają za przemiany zachodzące w jajnikach i macicy. Powstrzymują owulację i złuszczanie się endometrium, przez co miesiączka jest mocno ograniczona lub nie występuje wcale. 

Znacznie łatwiej jest przesunąć okres, gdy stosuje się antykoncepcję hormonalną od jakiegoś czasu. Kobiety, które do tej pory nie stosowały preparatów hormonalnych, a chciałyby przesunąć miesiączkę, powinny odpowiednio wcześniej zgłosić się na wizytę do lekarza ginekologa i omówić postępowanie.

  • Uwaga! Leki hormonalne nie są obojętne dla organizmu, dlatego nie każda kobieta może je stosować. O możliwościach manipulowania miesiączką najlepiej rozmawiać indywidualnie z lekarzem ginekologiem. 

Zobacz także

Jak przesunąć okres tabletkami?

Kobiety, które stosują tabletki antykoncepcyjne zawierające zwykle dwa związki będące pochodnymi żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progestagenów, mogą nie robić 7-dniowej przerwy na krwawienie i od razu rozpocząć nowe opakowanie. To oznacza, że po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra należy następnego dnia przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania (nowy blister). Stosując taką metodę, można powstrzymać krwawienie w danym cyklu, choć nigdy nie ma pewności, że krwawienie nie wystąpi w pewnym momencie. 

Można również podjąć próbę przyspieszenia krwawienia i w tym celu skrócić 21-dniowy cykl o 1 do maksymalnie 7 dni. Dzięki temu krwawienie wystąpi odpowiednio od 1 do 7 dni wcześniej. Zastosowanie takiej metody powinno być jednak konsultowane z lekarzem ginekologiem.

Panie, które stosują plastry antykoncepcyjne, mogą wstrzymać krwawienie poprzez zastosowanie metody „pack to pack”, czyli opakowanie po opakowaniu bez przerwy.

Okres można przyspieszyć za pomocą progesteronu. Preparaty progesteronu stosuje się w sposób ciągły od momentu zaleconego przez lekarza. Krwawienie pojawia się zwykle po kilku dniach od odstawienia tabletek.

Kobiety, które z jakiegoś powodu chcą przesunąć miesiączkę, powinny zgłosić się do lekarza ginekologa nawet 2-3 miesiące wcześniej. Lekarz musi skierować na badania, by sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania antykoncepcji hormonalnej, a następnie dobiera odpowiedni preparat.  

Jak przesunąć okres naturalnie (bez tabletek)?

Nie ma możliwości, by w sposób naturalny, bez zastosowania hormonów przesunąć okres. Miesiączką nie można „sterować” domowymi sposobami. 

Wystąpienie krwawienie przyspieszyć może natomiast gorąca kąpiel, wysiłek fizyczny, a nawet stosunek płciowy lub intymne pieszczoty. Z tych powodów miesiączka może pojawić się o kilka godzin wcześniej. 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli miesiączki są bardzo obfite i bardzo bolesne, a każda menstruacja skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie, to jest to wskazaniem do wizyty u ginekologa. Miesiączka, choć niesie za sobą pewne nieprzyjemności, wcale nie musi bardzo boleć. Jeśli ból zwala z nóg i występują inne niepokojące dolegliwości, to mogą świadczyć o takich chorobach jak endometrioza, mięśniaki macicy czy niedoczynność tarczycy.

Zobacz także

Źródło: wylecz.to