Zamknij

Grypa miesiączkowa. Dlaczego niektóre kobiety co miesiąc chorują?

02.08.2022
Aktualizacja: 02.08.2022 08:45

Niektóre kobiety co miesiąc, w trakcie okresu, zmagają się z objawami przypominającymi grypę. To może być grypa miesiączkowa. Na czym polega i jak ją leczyć?

Grypa miesiączkowa: jak się objawia?
fot. Shutterstock
 1. Grypa miesiączkowa: jak ją rozpoznać?
 2. Skąd bierze się grypa miesiączkowa i kto jest na nią  szczególnie narażony?
 3. Jak leczyć grypę miesiączkową?

Każda kobieta inaczej przechodzi miesiączkę. Niektóre z nas zwalczają dolegliwości związane z okresem za pomocą środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, a miesiączka nie przeszkadza im w codziennych aktywnościach. Niestety, wiele kobiet zmaga się z nieprzyjemnymi objawami zarówno przed okresem, jak i w jego trakcie… W skrajnych przypadkach ból towarzyszy kobiecie prawie przez pół miesiąca. Zdarza się, że menstruacja przypomina chorobę, wtedy mówimy o grypie miesiączkowej. Na czym polega to schorzenie?

Grypa miesiączkowa: jak ją rozpoznać?

Objawy PMS dotykają niemal 95% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. U niektórych kobiet są one bardzo nasilone i przypominają chorobę. Grypa miesiączkowa nie jest oficjalną jednostką chorobową. To raczej zespół charakterystycznych objawów przypominających grypę. Pojawiają się one na kilka dni przed okresem i ustępują gdy zaczyna się miesiączka. Uporczywe dolegliwości u wielu kobiet pojawiają się co miesiąc. Jak objawia się grypa miesiączkowa? Najczęstsze symptomy, to:

 • nudności
 • gorączka
 • uderzenia gorąca
 • zmęczenie
 • silne bóle głowy i mięśni
 • senność
 • biegunka

Kobiety odczuwają te objawy bardzo realnie i często mylą nadchodzącą miesiączkę grypą. Aby wykluczyć grypę wirusową, należy zadać sobie trzy ważne pytania:

 • Czy objawy przypominające grypę występują zawsze na tydzień lub dwa przed miesiączką?
 • Czy miałam kontakt z kimś, kto miał grypę?
 • Czy gorączka trwa przez kilka dni?

Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca, to znaczy, że nie mamy do czynienia z klasyczną grypą.

Skąd bierze się grypa miesiączkowa i kto jest na nią szczególnie narażony?

Nie do końca wiadomo, dlaczego niektóre kobiety cierpią na grypę miesiączkową, a inne nie. Czynniki, które zwiększają ryzyko silnych objawów PMS, to zwiększona wrażliwość na wahania hormonalne lub zwiększona reakcja zapalna podczas cyklu. U niektórych kobiet określone hormony zapalne (zwane prostaglandynami) są bardziej aktywne i nasilają przykre dolegliwości. Z nasilonymi objawami napięcia miesiączkowego zmagają się również kobiety chore na endomentriozę.

Jak leczyć grypę miesiączkową?

Ze względu na to, że grypa miesiączkowa nie jest jednostką chorobową i nie da się jej jednoznacznie zdiagnozować, leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Jeżeli co miesiąc obserwujemy u siebie objawy przypominające grypę, należy zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku i picie dużej ilości płynów. Warto mieć w apteczce ibuprofen i aspirynę. Jeżeli grypa miesiączkowa utrudnia nam normalne funkcjonowanie, warto porozmawiać o tym z ginekologiem. Efekty daje m.in. terapia hormonalna, którą można zastosować w najcięższych przypadkach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mindbodygreen.com