Zamknij

Endometrioza: pierwsze objawy. Te objawy powinny niepokoić

24.03.2021
Aktualizacja: 24.10.2021 16:43

Ból, często ostry, nie do zniesienia - to pierwszy i główny objaw endometriozy. Boli przed i w trakcie miesiączki, boli podczas wypróżniania, boli podczas zbliżenia. Ból częsty, silny wcale nie jest wpisany w ''naturę'' kobiety, jest natomiast wskazaniem do badania. Endometrioza leczona we wczesnym stadium pozwala na normalne, komfortowe życie. Sprawdź, co powinno zaalarmować.

Endometrioza
fot. Shutterstock
 1. Pierwsze objawy endometriozy. Na co zwrócić uwagę?
 2. Dlaczego endometrioza boli? Przyczyny bólu
 3. Jak wykryć endometriozę? Niezbędne badania

Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) to choroba polegająca na tym, że tkanka wyściełająca macicę (tzw. endometrium) wszczepia się, a następnie zaczyna rosnąć w innym miejscu w ciele kobiety.

Przy regularnych cyklach błona śluzowa (endometrium) narasta stopniowo w jamie macicy przez trzy tygodnie przed wystąpieniem miesiączki. W czasie menstruacji pod wpływem hormonów błona śluzowa naturalnie złuszcza się i jest wydalana razem z krwią. Jednak w przypadku niektórych kobiet część komórek endometrium, zamiast zostać wydalone z krwią menstruacyjną, trafiają do jajowodów i przedostają się do jamy brzusznej. Stąd docierają na przykład do otrzewnej, jajników, ścian pęcherza lub jelit, gdzie wszczepiają się i narastają, powodując powstawanie guzów, torbieli, zrostów.

Endometrium poza macicą również reaguje na cykl hormonalny, a więc złuszcza się i krwawi tak jak tkanka macicy podczas cyklu miesiączkowego. 

Pierwsze objawy endometriozy. Na co zwrócić uwagę?

Ból jest pierwszym objawem, który powinien zaalarmować kobietę. Niestety, poprzez powielanie stereotypów o tym, że ''miesiączka zawsze boli'', że ''mamę i babcię też bolało'', że ''po porodzie samo przejdzie'' wiele kobiet uznaje, że cierpienie jest wpisane w ''naturę'' kobiety. To bagatelizowanie bólu powoduje, że rozpoznanie endometriozy opóźnione jest średnio o około 8 do 10 lat. W tym czasie choroba postępuje, a kobiety zgłaszają się do lekarza w ciężkim stanie, gdy niezbędna jest operacja.

Objawy, które mogą wskazywać na endometriozę:

 • ból przed miesiączką (bóle w podbrzuszu, ból jajników),
 • bardzo bolesne miesiączki,
 • bolesne owulacje,
 • bardzo obfite miesiączki,
 • ból w trakcie stosunku,
 • ból przy wypróżnieniu lub oddawaniu moczu,
 • częste zaparcia/biegunki,
 • problemy z zajściem w ciążę.

Ból w endometriozie może pojawiać się w różnych lokalizacjach (np. ból w obrębie miednicy mniejszej, w okolicy krzyżowej kręgosłupa, w jamy brzusznej, w pęcherzu moczowym). Najczęściej występuje przed miesiączką i w trakcie miesiączki. Im dłużej trwa choroba, tym więcej leków przeciwbólowych przyjmuje kobieta. To kolejny sygnał alarmowy. Jeśli nie jesteś w stanie przetrwać miesiączki bez regularnego (nawet kilka razy dziennie) zażywania silnych leków przeciwbólowych, to powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 

Ból opisywany przez kobiety jest rwący, przeszywający, szarpiący, opasujący, obezwładniający, promieniujący do nóg, pośladków, krzyża, lędźwi, odbytu.

W okresie okołomiesiaczkowym często w pierwszych dniach menstruacji, silnym bólom mogą towarzyszyć wymioty, biegunka, silne wzdęcia, osłabienie (nawet omdlenie), silne pocenie się, bolesne parcie na mocz, bóle w pachwinach promieniujące do spojenia łonowego.

Metody leczenia endometriozy

Nie istnieje cudowne lekarstwo na endometriozę - jest to choroba nieuleczalna. Warto jednak podjąć leczenie, by pozbyć się ciągłego bólu i powstrzymać rozwój choroby. Dowiedz się, jakie są metody leczenie endometriozy.

Dlaczego endometrioza boli? Przyczyny bólu

Przyczyną bólu w endometriozie jest stan zapalny oraz zrosty naciekające na tkanki i wciągające włókna nerwowe.

Guzy z komórek endometrium, mogą powstawać w wielu miejscach, tam naciekają nerwy lub prowadzą do niedrożności (przewód moczowy, jelita).

Zdarza się, że kobiety zgłaszają się po pomoc do urologa, ortopedy, seksuologa lub innego specjalisty, ponieważ endometrioza, o której jeszcze nie wiedzą, zdążyła zaatakować inne narządy. 

Jak wykryć endometriozę? Niezbędne badania

Podstawą jest badanie ginekologiczne, a także USG transwaginalne. Zazwyczaj chorobę można potwierdzić już na etapie tego badania. Widoczne są wtedy charakterystyczne torbiele jajników, wypełnione treścią endometrialną.

W wypadku, gdy endometrioza jest rozsiana, nie da się jej uwidocznić w badaniu USG. Należy wtedy wykonać badanie krwi, konkretnie CA-125. Jest to marker nowotworowy, który może być podwyższony również na skutek endometriozy. Oba badania pomogą nam w sprawdzeniu, czy nasze przypuszczenia rzeczywiście są trafne, jednak postawienie ostatecznej diagnozy będzie możliwe dopiero po badaniu laparoskopowym.

Źródło: endometrioza.medicover.pl