Zamknij

Endometrioza: leczenie. Jakie są metody leczenia endometriozy?

02.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 11:53

Nie istnieje cudowne lekarstwo na endometriozę. Jest to choroba nieuleczalna, która według szacunków dotyczy ok. 50-80 proc. kobiet z przewlekłymi bólami w miednicy oraz ok. 35-50 proc. wszystkich kobiet borykających się z problemem bezpłodności. Warto podjąć leczenie, by pozbyć się ciągłego bólu i powstrzymać rozwój choroby. Dowiedz się, jakie są metody leczenie endometriozy. 

Jak leczyć endometriozę?
fot. Shutterstock

Istotą endometriozy jest występowanie komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy w innej lokalizacji niż jama macicy. Najczęściej komórki endometrium ,,wszczepiają się'' w jajniki, jajowody, moczowody, pęcherz moczowy. Choroba ta jest trudna do rozpoznania i ciężka w leczeniu. Endometrioza jest nieuleczalna, ma charakter nawrotowy i jest częstą przyczyną niepłodności u kobiet. 

Endometrioza to przede wszystkim ból, czasami nie do zniesienia, wycofujący kobietę z życia społecznego, rodzinnego, zawodowego. Ból może pojawiać się w różnych lokalizacjach i mieć różne nasilenie. U większości kobiet z endometriozą występuje przed miesiączką i w trakcie miesiączki. Jednak w przypadkach bardziej zaawansowanych ból towarzyszy przez cały czas i nasila się w okresie okołomiesiączkowym.

Endometrioza jest chorobą nieuleczalną, ale nie znaczy to, że należy ją lekceważyć. Jest kilka metod leczenia endometriozy, w zależności od dolegliwości towarzyszących kobiecie i zaawansowania choroby (wyróżnia się IV stopnie). Podstawą leczenia endometriozy jest leczenie hormonalne i operacyjne.

Leczenie endometriozy ma na celu:

  • łagodzenie bólu;
  • usunięcie guzów, nacieków, wszczepów;
  • zachowanie lub przywrócenie płodności;
  • zapobieganie rozwojowi choroby;
  • opóźnianie nawrotu choroby.

Endometrioza: terapia hormonalna

Leczenie hormonalne ma na celu zatrzymanie owulacji i miesiączkowania. W tym celu przyjmuje się doustne środki antykoncepcyjne, leki progesteronowe, pochodną testosteronu (danazol) i agonistów GnRH (hormon uwalniający gonadotropinę).

Jest to terapia bezpieczna, ale dla wielu kobiet problematyczna. Leki hormonalne mogą bowiem wywoływać skutki uboczne, które u niektórych kobiet są wyjątkowo silne. Warto jednak wiedzieć, że niepożądane działanie leków hormonalnych nie dotyczy wszystkich kobiet, dlatego o ewentualnym ryzyku należy wcześniej porozmawiać z lekarzem.

Endometrioza: leczenie bólu

Ból jest nieodłącznym elementem endometriozy. W łagodzeniu bólu pomagają zazwyczaj dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak przyjmowanie silnych leków przeciwbólowych na receptę.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba polegająca na tym, że tkanka wyściełająca macicę wszczepia się, a następnie zaczyna rosnąć w innym miejscu w ciele kobiety. Endometrium poza macicą również reaguje na cykl hormonalny, a więc złuszcza się i krwawi tak jak tkanka macicy podczas cyklu miesiączkowego. 

Należy pamiętać, że przyjmowanie leków przeciwbólowych ma na celu jedynie uśmierzanie bólu, a nie leczenie choroby. Dlatego nie może trwać wiecznie. Im dłużej trwa endometrioza, tym więcej leków przeciwbólowych musi przyjmować kobieta.

Ból towarzyszący endometriozie jest rwący, opasujący, przeszywający, szarpiący, promieniujący do różnych części ciała. Boli nie tylko podbrzusze, ale także odbyt, nogi, pośladki, wewnętrzna strona ud. Silnym dolegliwościom bólowym towarzyszy osłabienie, zalewające poty, a czasami także wymioty, biegunki, bolesne parcie na mocz.

Endometrioza: leczenie operacyjne

Operację przeprowadza się w celu uwolnienia zrostów, przywrócenia warunków anatomicznych, usunięcia torbieli endometrialnych, poprawy płodności i łagodzenia bólu. Leczenie operacyjne stosuje się u kobiet z zaawansowaną endometriozą i u chorych, u których dolegliwości są na tyle silne, że nie udaje się ich łagodzić farmakologiczne.

Operacyjne leczenia endometriozy przeprowadza się za pomocą laparoskopii (najczęściej) lub sporadycznie za pomocą laparotomii (metoda mniej preferowana).

Niestety, endometrioza ma tendencję do nawracania. Zdarza się, że pomimo prawidłowo wykonanej operacji dolegliwości po kilku latach wracają. Jednak odpowiednia opieka pooperacyjna, w tym dieta, fizjoterapia, leczenie farmakologiczne, znacznie zmieszają ryzyko wystąpienia nawrotów choroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pokonajendometrioze.pl