Zamknij

Endometrioza a ciąża. Czy zmniejsza szanse? Czy zagraża ciąży?

25.10.2021
Aktualizacja: 25.10.2021 14:39

Endometrioza jest jedną z głównych przyczyn kobiecej niepłodności. Im bardziej zaawansowana choroba, tym większe problemy z zajściem w ciążę. Dlaczego endometrioza zmniejsza szanse na ciążę? Czy jest niebezpieczna dla dziecka? Wyjaśniamy, na czym to polega.

Endometrioza a ciąża
fot. Shutterstock
  1. Endometrioza a ciąża. Czy endometrioza utrudnia zajście w ciążę?
  2. Endometrioza a ciąża. Jak zajść w ciążę przy endometriozie?
  3. Endometrioza a ciąża. Czy endometrioza zagraża ciąży?

Endometrioza  charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy, czyli endometrium poza jamą macicy. To choroba, która wpływa na funkcjonowanie kobiety. Jest źródłem bólu, problemów z płodnością, życiem seksualnym, a nawet wypróżnianiem. Wpływa na stan fizyczny i psychiczny kobiety. 

Niezdiagnozowana lub wykryta zbyt późno może dokonać spustoszenia w organizmie. Wiele kobiet zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy nie mogą zajść w ciążę.

Endometrioza a ciąża. Czy endometrioza utrudnia zajście w ciążę?

Endometrioza istotnie wpływa na płodność. Szacuje się, że choroba ta odpowiada za mniej więcej 50 proc. wszystkich przypadków niepłodności kobiecej. 

Stopień płodności zależy od stopnia zaawansowania endometriozy.

Na czym polega endometrioza?

Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) to choroba polegająca na tym, że tkanka wyściełająca macicę (tzw. endometrium) wszczepia się, a następnie zaczyna rosnąć w innym miejscu w ciele kobiety.

Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania endometriozy:

  1. Pierwszy stopień (minimalny): występowanie drobnych, niewielkich ognisk endometriozy umiejscowionych na macicy, jajnikach, jajowodach i otrzewnej, mogą występować także drobne zrosty.
  2. Drugi stopień (łagodny): torbiele endometrialne jajników (czekoladowe), zmiany mogą być zlokalizowane za macicą, w tzw. zagłębieniu odbytniczo-macicznym.
  3. Trzeci stopień (umiarkowany): rozległe zrosty, procesem chorobowym zostają objęte także więzadła krzyżowo-maciczne.
  4. Czwarty stopień (ciężki): liczne zrosty prowadzą do deformacji okolicznych narządów, macica może być nieruchoma, zgięta ku tyłowi, przyrośnięta do jelit. Ogniska endometriozy mogą występować także w innych narządach: w wyrostku robaczkowym, pęcherzu moczowym, jelitach, pochwie, szyjce macicy.

Zaburzenie płodności w endometriozie może być związane z wytworzeniem przez tę chorobę specyficznego środowiska biochemicznego w obrębie macicy, które powoduje uszkodzenie mechanizmów rozrodczych.

Endometrioza w wyższych stopniach powoduje również uszkodzenia mechaniczne w układzie rozrodczym.

Endometrioza a ciąża. Jak zajść w ciążę przy endometriozie?

Ciąża w przypadku kobiet chorych na endometriozę jest możliwa. Wiele zależy od zaawansowania choroby i od tego, czy zaatakowała ona i uszkodziła narządy układu rozrodczego.

Podstawą jest podjęcie leczenia endometriozy, które polega głównie na usunięciu ognisk endometriozy. Stosuje się również stymulację jajeczkowania. Wielu kobietom udaje się wtedy zajść w ciążę.

Kobieta chora na endometriozę może również zajść w ciążę za pomocą in vitro, czyli zapłodnienia pozaustrojowego.

Endometrioza a ciąża. Czy endometrioza zagraża ciąży?

Ciężarne chore na endometriozę zaliczane są do grupy ryzyka występowania powikłań, choć w tym przypadku ryzyko zależne jest od stopnia zaawansowania choroby.

Najczęstsze powikłania ciąży u chorych na endometriozę to ciąża pozamaciczna, poronienie, krwawienie lub poród przedwczesny.

Warto również wiedzieć, że w okresie ciąży obeserwuje się złagodzenie endometriozy, głównie z powodu zahamowania menstruacji (ustępują bóle, silne krwawienia). Wiele kobiet sądzi, że ''ciąża leczy z endometriozy'', to niestety mit. Niedług po porodzie endometrioza, zwłaszcza nieeczona i niekontrolowa nawraca.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: endometrioza.medicover.pl; Medycyna Praktyczna (mp.pl); klinikainvicta.pl