Zamknij

Czym grozi nieleczona endometrioza? Konsekwencje mogą być poważne

17.03.2022
Aktualizacja: 18.03.2022 12:29

Endometrioza to nie tylko bolesne miesiączki, zaparcia, ból podczas stosunku. Nieleczona choroba sieje spustoszenie w organizmie. Może być przyczyną niepłodności i dysfunkcji narządów. W skrajnych przypadkach z powodu zaawansowania endometriozy konieczne jest usunięcie, jajników, macicy, jelita. Dowiedz się, czym grozi nieleczenie endometriozy.

Konsekwencje endometriozy
fot. Shutterstock
  1. Czym grozi nieleczona endometrioza? 
  2. Czy endometrioza powoduje niepłodność?
  3. Jak leczyć endometriozę?

Endometrioza, inaczej gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy to ciężka, przewlekła choroba, która charakteryzuje się nieprawidłowym rozrostem endometrium (błony śluzowej wyściełającej macicę). Tkanki endometrium "wędrują" do innych niż macica rejonów w organizmie. Najczęściej ogniska endometriozy lokalizują się w jajnikach, jajowodach, jelicie, moczowodach i pęcherzu moczowym.

Endometriozę trzeba leczyć, ponieważ rozwijająca się choroba niesie za sobą wiele groźnych powikłań. 

Czym grozi nieleczona endometrioza? 

Objawy endometriozy występują początkowo tylko w okolicy miesiączki, są to bóle o różnym umiejscowieniu i stopniu nasilenia pojawiające się głównie przed miesiączką lub w trakcie jej trwania. Charakterystyczne dla endometriozy są też bolesne, długie i obfite miesiączki, a także ból podczas oddawania stolca lub po wypróżnieniu, ból w trakcie stosunku i objawy przypominające zapalenie pęcherza moczowego.

Nierozpoznana i nieleczona endometrioza postępuje i z czasem objawy przestają występować cyklicznie i stają się dolegliwościami przewlekłymi. Zamiast kilku dni cierpienia w miesiącu, kobieta cierpi każdego dnia. Ból (o różnym nasileniu) zaczyna towarzyszyć chorej przez cały dzień, odbierając komfort życia. 

Z każdym miesiącem choroba bardziej rozprzestrzenia, wyrządzając duże, czasem nieodwracalne szkody.

Komórki endometrium reagują na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, co skutkuje wewnętrznymi krwawieniami i przewlekłą reakcją zapalną powodującą podrażnienia otrzewnej i doprowadzającą do powstawania zrostów między narządami. Zrosty powodują "sklejanie się" ze sobą narządów, co ogranicza ich prawidłowe funkcjonowanie (zaparcia, niestrawność, niepłodność, zaburzenia za strony układu moczowego). Zrostami są najczęściej objęte jajniki, jajowody, macica, jelito oraz ściana miednicy.

Także samo rozciąganie zrostów jest bolesne i w konsekwencji ogranicza ruchomość chorej kobiety.

Nieleczona endometrioza prowadzi do destrukcji narządów, które nierzadko trzeba usunąć, by ratować zdrowie chorej. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia.

Endometrioza może mieć też związek z powstawaniem niektórych nowotworów — raków jasnokomórkowych i endometrialnych, których przebieg zbliżony jest do przebiegu raka jajnika. Ryzyko oceniane jest na ok. 2,9 proc.

Czy endometrioza powoduje niepłodność?

Endometrioza jest główną przyczyną niepłodności. Ogniska endometriozy mają toksyczny wpływ na komórki jajowe i zmniejszają zdolność endometrium do implantacji zarodka, a stany zapalne rozwijające się we wszczepach endometriozy są przyczyną włóknienia tkanek i powstawania zrostów, co znacznie utrudnia zajście w ciążę.

Dodatkowo ogniska endometriozy często prowadzą do powstawania tzw. torbieli czekoladowych na jajnikach. Nieleczone torbiele niszczą jajnik, zaburzają funkcjonowanie jajowodów i mogą powodować trwałą niepłodność. 

Jak leczyć endometriozę?

Leczenie endometriozy uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, nasilenie objawów, ogólnego stanu zdrowia kobiety i jej planów prokreacyjnych (planów związanych z macierzyństwem). Jeśli choroba zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie, można spróbować leczenia farmakologicznego, które łagodzi ból i zmniejsza ogniska choroby oraz zahamowanie wzrostu śluzówki macicy.

Niewielkie ogniska endometriozy usuwa się laparoskopowo, a coraz częściej także za pomocą robota da Vinci

W zaawansowanych postaciach choroby, u kobiet, które nie planują ciąży, przeprowadza się bardziej radykalne zabiegi, w tym usunięcie jajników, czasami też macicy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.