Epidemia gruźlicy na Ukrainie. Wzrasta zagrożenie wśród polskich dzieci

29.01.2018 17:02

Według nieoficjalnych danych nawet 600 tys. osób mogło już zachorować na gruźlicę na Ukrainie, choć rządowe statystyki mówią jedynie o 35 tys. chorych. Rzecznik praw dziecka Marek Michalak ostrzega, że coraz bardziej zagrożone chorobą są polskie dzieci - zwłaszcza te, które są niezaszczepione. Wysłał w tej sprawie apel do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Epidemia gruźlicy na Ukrainie. Wzrasta zagrożenie wśród polskich dzieci fot. East News

Podkarpacie i Lubelszczyzna najbardziej zagrożone gruźlicą

Może dojść do wzrostu zachorowań na gruźlicę - alarmuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak, w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w związku z licznymi przypadkami gruźlicy na Ukrainie. Rzecznik zwraca uwagę, że w Polsce wielu rodziców odmawia zaszczepienia dziecka.

Michalak poprosił ministra zdrowia o informację na temat aktualnej sytuacji oraz ewentualnych działań podejmowanych przez resort zdrowia w związku z możliwością rozprzestrzeniania się gruźlicy, w szczególności z terenów Ukrainy. "Przedstawiane dane wskazują, że na Ukrainie przynajmniej 35 tysięcy osób jest chorych na gruźlicę, z czego blisko połowa jest chora na gruźlicę wielolekooporną. Z nieoficjalnych danych wynika, że jest blisko 600 tysięcy chorujących na Ukrainie" - informuje RPD.

Rzecznik zaznacza, że z dostępnych mu informacji wynika, że w Polsce "obecnie sytuacja nie jest groźna", jednak może ulec pogorszeniu, w szczególności w województwie podkarpackim i lubelskim.

Warto pamiętać o tym, że gruźlica to podstępna choroba i może przebiegać bezobjawowo. Jej pierwsze symptomy łatwo pomylić z grypą.

Objawy gruźlicy:

  • utrzymujący się około 3 tygodni kaszel (początkowo suchy, w ostrym stadium choroby może pojawić się krwioplucie)
  • niewielkie podwyższenie temperatury ciała/stany podgorączkowe
  • osłabienie
  • spadek wagi bez powodu
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • ból w klatce piersiowej
  • silne pocenie się nocą

Rodzice unikają obowiązkowych szczepień dzieci - wzrasta ryzyko chorób zakaźnych

Zrzut ekranu 2018-01-29 o 16.13.32
fot. Biuro Rzecznika Praw Dziecka 

W Polsce szczepienie przeciw gruźlicy jest obowiązkowe.

Szczepionka BCG (Bacillus Calmette-Guérin) jest uważana za bezpieczną, ale nie wolno jej podawać m.in. dzieciom z ciężkimi niedoborami odporności. Szczepionkę podaje się w ciągu doby od urodzenia, chroni ona przed najcięższą postacią gruźlicy, tj. gruźliczym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Jeżeli chodzi o skuteczność szczepienia BCG w gruźlicy płucnej wykazywano zarówno dużą skuteczność szczepionki w zapobieganiu gruźlicy płuc, jak i brak tego efektu.

Marek Michalak alarmuje, że:

"

Niestety rośnie liczba odmów obowiązkowych szczepień. Z danych podanych przez GIS wynika, że w pierwszej połowie 2017 r. było ich 23 tysiące, to o 10 proc. więcej niż w całym 2016 r. Wiele z nich dotyczyło odmów szczepienia przeciw gruźlicy. "

Apel Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia w sprawie zagrożenia gruźlicą (dokument)

Również eksperci wskazują, że w Polsce najwięcej odmów szczepień dotyczy chorób, które łatwo się przenoszą drogą kropelkową lub powietrzną:

Coraz trudniejsza w leczeniu ze względu na istnienie szczepów lekoopornych staje się gruźlica. Jeśli pojawią się zachorowania wśród małych dzieci może dojść także do wzrostu zachorowań na gruźlicę opon mózgowo-rdzeniowych i zwiększonej śmiertelności.

W 2015 r. w Polsce zgłoszono 81 przypadków gruźlicy u dzieci do 14. roku życia oraz 83 przypadki zachorowań na gruźlicę wśród młodzieży w wieku od 15. do 19. lat. W sumie w 2015 r. do Krajowego Rejestru Zachorowań na Gruźlicę, prowadzonego przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, zgłoszono prawie 6,5 tys. przypadków gruźlicy. Zapadalność na gruźlicę w Polsce jest niska (16,7 przypadków na 100 tys. osób), ale nadal wyższa niż średnia w UE.

Gruźlica jest chorobą bakteryjną przenoszoną głównie drogą kropelkową. Najczęstszym źródłem zakażenia są osoby chore na gruźlicę, w fazie prątkowania. Zwykle proces chorobowy obejmuje płuca, ale prątki gruźlicy mogą docierać do wszystkich narządów i tkanek.

Zagłosuj

Czy dzieci, które nie przeszły obowiązkowych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym powinny mieć prawo uczęszczania do placówek oświatowych?

______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π

Oceń