Zamknij

Objawy niedoboru testosteronu u mężczyzn. 5 znaków ostrzegawczych

21.11.2022
Aktualizacja: 21.11.2022 14:04

Testosteron odpowiada za masę mięśniową, siłę kości, wzrost włosów i funkcje seksualne. Niedobór tego hormonu jest odczuwalny przez cały organizm i powoduje występowanie nieprzyjemnych objawów. Choć niedobory testosteronu można skutecznie leczyć, to zdaniem ekspertów, mężczyźni wciąż zbyt rzadko zgłaszają się do lekarza z tego powodu. 

Objawy niedoboru testosteronu
fot. Shutterstock
  1. Objawy niedoboru testosteronu. 5 znaków ostrzegawczych
  2. Niedobór testosteronu można skutecznie leczyć

Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy. Jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach pod wpływem hormonu luteinizującego, wydzielanego przez przysadkę mózgową. Testosteron pełni wiele ważnych funkcji w męskim ciele, ale wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja androgenów, co jest wynikiem naturalnego procesu starzenia. Stężenie testosteronu całkowitego obniża się średnio o 1% rocznie. Proces ten powoduje specyficzne objawy ze strony sfery seksualnej, a także obniżenie gęstości mineralnej kości, zmiany składu ciała, większe prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Objawy niedoboru testosteronu. 5 znaków ostrzegawczych

Testosteron wpływa na czynność mózgu, a więc kondycję psychiczną, zapewnia też dobrą kondycję fizyczną i seksualną, podnosi libido i zwiększa potencję. Stymuluje system immunologiczny i wpływa na wiele przemian metabolicznych. Powoduje zmniejszenie kumulacji tkanki tłuszczowej, wpływa na masę i siłę mięśniową, zwiększa masę kostną i przyspiesza gojenie się ran. Niedobór testosteronu jest odczuwany przez cały organizm - deficyt tego hormonu prowadzi do powstania zespołu metabolicznego, powodującego zaburzenia wielu funkcji organizmu, takich jak: zaburzenia pamięci, trudności w zasypianiu, nadmierna nerwowość, pogorszenie zdolności kojarzenia i koncentracji, uderzenia gorąca, skłonności do depresji, zawroty i bóle głowy, obniżenie siły i masy mięśniowej, a także liczne dolegliwości ze strony układu krążenia.

Według danych przedstawionych w podcaście "Ted Health" na niedobór testosteronu może cierpieć nawet 40 proc. wszystkich mężczyzn w wieku powyżej 45 lat, ale jest to stan zwykle nierozpoznany i nieleczony. Profesor Geoffrey Hackett wyjaśnił w podcaście, że niedobór testosteronu może mieć katastrofalne skutki w życiu osobistym i zawodowym mężczyzn. "Zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, a mimo to tysiące mężczyzn nie otrzymują wsparcia, którego potrzebują" - przyznał specjalista. Dr Angela Wright dodała: "Powszechnym nieporozumieniem jest to, że testosteron dotyczy seksu. Testosteron ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mężczyzn we wszystkich dziedzinach, ale obecnie rozumienie tego i świadomość pozostają na niskim poziomie".

Objawy niedoboru to przede wszystkim:

  1. zaburzenia erekcji, zaburzenia seksualne, niskie libido (brak ochoty na seks)
  2. niepłodność męska,
  3. zwiększony poziom tkanki tłuszczowej, otyłość,
  4. depresja, stany depresyjne, wahania nastroju,
  5. utrata siły i zmniejszona aktywność fizyczna.

Oznaką niskiego stężenia testosteronu może być także ginekomastia, czyli przerost tkanki gruczołu piersiowego (większe piersi).

Niedobór testosteronu można skutecznie leczyć

Niedobór testosteronu u mężczyzn leczy się tak samo, jak niedobory hormonów u kobiet. Stosuje się terapię hormonalną, która polega na przyjmowaniu syntetycznej formy testosteronu. Aktualne wytyczne zarówno Amerykańskiego, jak i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU i AUA) określają terapię testosteronem jako skuteczną i bezpieczną. 

Eksperci przekonują, że wyrównanie niedoboru testosteronu powoduje poprawę jakości życia, sprawności seksualnej i ma korzystny wpływ na wiele aspektów życia, pozwala też ograniczyć ryzyko chorób metabolicznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Zespół niedoboru testosteronu — rozpoznawanie i leczenie na podstawie norm stężenia testosteronu należnych dla wieku, Andrzej Gomuła (Instytut Andropauzy Fundacji MEDAN, Centrum Medyczne MAG), Michał Rabijewski (Klinika Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie)

Diagnostyka i leczenie niedoboru testosteronu u mężczyzn na podstawie wytycznych europejskich i amerykańskich towarzystw urologicznych (Diagnosis and Management of Testosterone Deficiency in men: A review of the European and American Urology
Associations) - Jarosław Mielewczyk, Elżbieta Świętochowska, Zofia Ostrowska, Igor Miczek, Katedra i Zakład Biologii Medycznej i Molekularnej, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach