Oceń
Zespół Cushinga to zespół różnych objawów związanych z podwyższonym stężeniem glikokortykosteroidów we krwi. Są to hormony wytwarzane przez nadnercza, parzyste gruczoły położone powyżej górnych biegunów nerek.
Zespół Cushinga jest często mylony z chorobą Cushinga. Choć w bu przypadkach problemem jest nadprodukcja hormonu adrenokortykotropowego (ACTH), to przyczyny nadmiaru hormonu są różne.
Zespół Cushinga: przyczyny
W normalnych warunkach nadnercza podlegają kontroli przysadki mózgowej, która wydziela hormon adrenokortykotropowy (ACTH) pobudzający produkcję i wydzielanie kortyzolu (hormonu steroidowego) przez nadnercza. Glikokortykosteroidy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak ich podwyższone stężenie działa niekorzystnie i powoduje konkretne problemy.
Często zespół Cushinga powodowany jest przez długotrwałe stosowanie glikokosrtykosteroidów (jatrogenny zespół Cushinga) jako leków przeciwzapalnych, na przykład w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Zdarza się jednak, że objawy zespołu Cushinga nie są związane ze stosowanymi lekami.
Inną przyczyną zespołu Cushinga może być:
- guz przysadki wydzielający w nadmiarze ACTH
- guz zlokalizowany poza przysadką, który wydziela w nadmiarze ACTH
- guz nadnercza wydzielający kortyzol.
Zespół Cushinga: objawy
Objawy zespołu Cushinga powodowane są przez nadmiar kortyzolu we krwi. Są charakterystyczne, choć występują z różną częstością. Większość wyraźnych objawów występuje z późno rozpoznanym zespołem Cushinga, na początku stwierdza się pojedyncze, zwykle łagodne objawy.
Charakterystyczne objawy zespołu Cushinga:
- Otyłość: nagromadzenie tkanki tłuszczowej na twarzy (twarz zaokrąglona typu ,,księżyc''), karku (tzw. ,,bawoli kark''), brzuchu, poduszeczki tłuszczowe nad obojczykami.
- Zanik mięśni kończyn dolnych i górnych: nienaturalna szczupłość kończyn.
- Zaczerwienie, ścieczenie skóry twarzy.
- Rozległe, szerokie, żywoczerwone rozstępy na brzuchu, udach, pośladkach, piersiach, ramionach.
- Trądzik.
- Hirsutyzm: nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet.
- Łatwe tworzenie się siniaków.
- Nawracające infekcje.
- Zaburzenia miesiączkowania u kobiet, osłabienie lub zanik popędu płciowego, impotencja u mężczyzn.
- Bóle kości i stawów.
- Nadmierny apetyt.
- Łatwe męczenie się.
- Podwyższone ciśnienie tętnicze, bóle głowy.
- Zaburzenia psychiczne: depresja, psychozy, zaburzenia snu, chwiejność emocjonalna.
Najczęściej rozpoznawane objawy zespołu Cushinga to: skłonność do tworzenia się siniaków, zaczerwienienie skóry twarzy, żywoczerwone, szerokie rozstępy, zanik bliższych mięśni kończyn.
Zespół Cushinga: diagnozowanie (badania)
Podstawą diagnozowania zespołu Cushinga jest wykonanie badań przesiewowych potwierdzających nadmiar kortyzolu w organizmie. Warto wiedzieć, że dla zespołu Cushinga charakterystyczne jest stwierdzenie podwyższonego stężenia kortyzolu wieczorem, podczas gdy u osób zdrowych obserwuje się wówczas niskie stężenia kortyzolu.
Po potwierdzeniu nadmiaru kortyzolu w organizmie wykonuje się badania, które mają na celu ustalenie przyczyny zespołu Cushinga:
- tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny nadnerczy;
- rezonans magnetyczny okolicy przysadki;
- tomografię komputerową klatki piersiowej i jamy brzusznej, USG tarczycy, badania radioizotopowe.
Zespół Cushinga: leczenie
Nadmiar kortyzolu w organizmie zawsze wymaga leczenia. Jest to stan niebezpieczny, który nawet 4-krotnie zwiększa ryzyko zgonu.
Leczenie zespołu Cushinga zależy od przyczyny choroby. Jeśli przyczyną jest guz nadnercza, to zaleca się jego usunięcie wraz z całym nadnerczem, co w większości przypadków prowadzi do wyleczenia. Guzy przysadki również usuwa się operacyjnie.
Przed operacją chorym podaje się leki hamujące wydzielanie kortyzolu, co stwarza lepsze warunki do przeprowadzenia operacji i zmniejsza ryzyko powikłań.
Po skutecznym leczeniu objawy zespołu Cushinga znacznie zmniejszają się lub ustępują. Chorzy wymagają jednak stałej obserwacji, muszą również okresowo wykonywać kontrolne badania u lekarza endokrynologa.
Źródło: mp.pl;
Oceń artykuł