Zapalenie tarczycy: objawy. Jak rozpoznać objawy zapalenia?

13.08.2019
Aktualizacja: 17.09.2019 15:29
Ból szyi jako objaw zapalenia tarczycy
fot. Shutterstock

Zapalenie tarczycy objawia się najczęściej tkliwością i bólem tarczycy zlokalizowanym w przedniej części szyi, a także powiększeniem gruczołu. Objawy mogą jednak różnić się ze względu na przyczynę zapalenia. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy zapalenia tarczycy.

Objawy zapalenia tarczycy zależą głównie od przyczyny choroby, choć mogą być podobne. Charakterystycznym objawem dla wszystkich typów zapaleń tego gruczołu jest powiększenie tarczycy. Może również występować ból i tkliwość w przedniej części szyi. 

Zapalenie tarczycy to inaczej stan zapalny gruczołu tarczowego. Przyczyny rozwoju zapalenia tarczycy są róże, najczęściej stan zapalny ma podłoże autoimmunologiczne, ale może być także wywołany przez zakażenie wirusem lub bakterią, zdarza się również, że przyczyny zapalenia nie da się wyjaśnić. 

Występują cztery główne rodzaje zapalenia tarczycy:

  • Podostre i ostre zapalenie tarczycy
  • Poporodowe zapalenie tarczycy
  • Polekowe zapalenie tarczycy
  • Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy

Podostre, poporodowe i polekowe zapalenia tarczycy mają charakter przejściowy i po zastosowaniu odpowiedniego leczenia lub po upływie czasu, tarczyca wraca do zdrowia. Natomiast autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może prowadzić do trwałego uszkodzenia gruczołu. 

Zapalenie tarczycy: objawy

Każda z form zapalenia tarczycy objawia się w charakterystyczny sposób. 

Podostre wirusowe zapalenie tarczycy objawia się powiększeniem gruczołu, bólem i wrażliwością przedniej części szyi w miejscu, gdzie znajduje się tarczyca. Stan ten rozwija się szybko, nawet w ciągu 24-48 godzin. Może pojawić się ból gardła promieniujący w stronę szczęki, ramion oraz uszu, objawy grypopodobne i gorączka. Na początku występuje faza nadczynności, podczas której mogą pojawić się drgawki, nerwowość, kołatanie serca, bezsenność, uczucie gorąca po tym jednak może nastąpić faza niedoczynność z odwrotnymi objawami: powolnością, zmęczeniem, uczuciem chłodu.

Natomiast w ostre zapalenie tarczycy wiąże się z wysoka gorączką i z silnymi bólami w rejonie tarczycy i uszu, a sygnałem wyjątkowo niepokojącym jest napięcie oraz zaczerwienienie skóry wokół tarczycy.

W przypadku poporodowego zapalenia tarczycy gruczoł ten może być powiększony, ale rzadko towarzyszy temu ból. Podobnie jak w przypadku podostrego wirusowego zapalenia tarczycy, choroba zwykle zaczyna się od objawów nadczynności tarczycy, które mogą ustąpić samoistnie, ale mogą również rozwinąć się w stronę objawów niedoczynności tarczycy. 

W przypadku choroby Hashimoto, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, chora tarczyca informuje o problemach m.in. bezbolesnym obrzękiem szyi oraz wolem. Tym problemom towarzyszy jednocześnie kolejna choroba, czyli nasilająca się niedoczynność tarczycy.

Wiele leków wpływa na funkcję gruczołu tarczowego oraz metabolizm i transport hormonów tarczycy, ale tylko amiodaron, interferon α i lit mogą wywołać autoimmunologiczne lub toksyczne zapalenie tarczycy. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.