Zamknij

Zaburzenia seksualne mogą być objawem złej pracy tarczycy

28.07.2022
Aktualizacja: 28.07.2022 14:05

Problemy z libido, brak satysfakcji seksualnej, suchość pochwy czy przedwczesny wytrysk to mogą być objawy chorej tarczycy. Jeśli je masz, zgłoś się do lekarza.

Zaburzenia seksualne jako objaw chorej tarczycy
fot. Shutterstock

Tarczyca to niezwykle ważny dla organizmu gruczoł. Wydzielane przez niego hormony regulują pracę prawie wszystkich komórek w organizmie. Gdy działa prawidłowo, organizm działa sprawnie. Gdy jednak praca tarczycy zostanie zaburzona, pojawiają się problemy zdrowotne. Ich rodzaj zależy od przyczyny choroby. Inne dolegliwości i objawy choroby pojawią się w przypadku niedoczynności tarczycy, inne w przypadku nadczynności tarczycy, jeszcze inne w przypadku raka tarczycy. Jedno jest pewne, bez względu na przyczynę zaburzeń tarczycy bardzo negatywnie wpływa ona na stan zdrowia oraz samopoczucie chorego. Może też wpływać na jego relacje z otoczeniem.

Tę kwestię poruszył we wpisie na Facebooku dr Szymon Suwała, endokrynolog, obesitolog, obecnie w trakcie specjalizacji z diabetologii.

Okazuje się, że zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy może wywrzeć negatywny wpływ na życie seksualne chorego. Lekarz przytacza badania, z których wynika, że:

  • Mężczyźni z niedoczynnością tarczycy częściej uskarżają się na niechęć do podejmowania aktywności seksualnej, gorzej oceniają swoją satysfakcję z pożycia, a to dlatego, że o wiele częściej niż u zdrowych mężczyzn obserwuje się u nich niemożność osiągnięcia orgazmu i opóźnienie wytrysku.
  • Mężczyźni z nadczynnością tarczycy natomiast zdecydowanie częściej niż w populacji ogólnej mają problem z przedwczesną ejakulacją oraz zaburzeniami erekcji (ryzyko tychże w nadczynności wzrasta o nawet 65%, w zależności od wieku badanych). Mężczyźni ci mają też mniejszą satysfakcję z życia seksualnego.
  • Kobiety z niedoczynnością tarczycy dużo rzadziej odczuwają satysfakcję z pożycia. Co ciekawe, choroba Hashimoto pogarsza sprawę, zwłaszcza w kwestii libido i odczuwania pożądania.
  • Kobiety z nadczynnością tarczycy również zgłaszają problemy z libido. Choroba ta niekorzystnie wpływa na ich satysfakcję seksualną – ogranicza chęć podejmowania aktywności, odczuwanie przyjemności, nasila dolegliwości bólowe miednicy, może też powodować suchość pochwy wymagającą dodatkowego, znacznego nawilżenia lubrykantami.

Na szczęście, jak wynika z badań, leczenie przyczyny zaburzeń seksualnych – w tym wypadku nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a co za tym idzie normalizacja stężenia obwodowych hormonów (fT3 i fT4) – skutecznie redukuje wyżej wymienione dolegliwości i pozwala na powrót cieszyć się życiem seksualnym

Lekarz apeluje, by w przypadku pojawienia się problemów w alkowie, zwrócić się do lekarza po pomoc. Szybka diagnostyka i skuteczne leczenie pozwalają wrócić do zdrowia i pożycia seksualnego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Facebook profil Szymon Suwała – lekarz