Zamknij

Wpływ hormonów na wygląd i skórę człowieka

02.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:46
Zaburzenia hormonalne a wygląd
fot. Shutterstock

Hormony są substancjami chemicznymi, które hamują lub pobudzają niektóre funkcje organizmu. Powodują tycie albo chudnięcie, wypadanie włosów oraz trądzik. Wytwarzane są w gruczołach i komórkach organizmu, a do skóry docierają przez krew. Jak zmienia się wygląd, jeśli mamy do czynienia z niedoborem albo nadmiarem któregoś z hormonu.

Zaburzenia hormonalne a wygląd

Zaburzenia hormonalne to problemy z równowagą gospodarki hormonalnej w organizmie. Przyczyn zaburzeń hormonalnych może być wiele, m.in. mogą być one wynikiem chorej tarczycy. Zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych: fizycznych i psychicznych. Zmienia się m.in. kształt twarzy, waga, wygląd skóry, a choremu ciężko to zaakceptować. 

Zaburzenia hormonalne: objawy 

Wahania wagi - nadmierne chudnięcie lub nadmierny przyrost masy ciała bez zmiany diety mogą sugerować choroby tarczycy. Hormony wydzielane przez tarczycę wpływają na procesy metaboliczne w organizmie, czyli na tak zwaną przemianę materii. Ich niedobór skutkuje zwolnienia tempa przemiany materii, a co za tym idzie - tyciem. Jednym z hormonów wydzielanym przez trzustkę jest insulina. Jeśli zaburzone jest działaniem trzustki, pojawia się też zaburzenia hormonalne związane z wydzielaniem insuliny. Nadmiar insuliny powoduje trudności ze spalaniem tłuszczu oraz wywołuje napady głodu, co doprowadza do przyrosty masy ciała. 

Estrogeny: jak wpływają na wygląd?

Estrogeny są grupą żeńskich hormonów. Unormowany poziom estronu, estiolu, estradiolu, które składają się na estogen, przy unormowanym poziomie - nawadnia skórę, zaokrągla wygląd sylwetki, uodparnia skórę na działanie drobnoustrojów, wspomaga proces gojenia się ran, wpływa też na ukształtowanie się piersi i żeńskich narządów płciowych. 

Niedobory estrogeny mogą doprowadzić do suchości skóry i utraty jej elastyczności. Nadmiar prowadzi do powstawania cellulitu, obrzęków ciała, gromadzenia się tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach, pośladkach. 

Androgeny: jak wpływają na wygląd?

Na androgeny składają się męskie hormony - testosteron, dihydrotestosteron (DHT) oraz androstendion. Androgeny uaktywniają się w okresie dojrzewania i odpowiadają za twardnienie skóry całego ciała, pojawienie się gęstego i ciemnego owłosienia, występowanie zarostu na twarzy, łysienie, łamliwość naczyń krwionośnych. 

Nadmierna produkcja androgenu prowadzi do wystąpienia łojotoku, trądziku pospolitego, starzenie się skóry, na skutek elastyczności. U kobiet nadmiar tego hormonu prowadzi do pojawienia się męskiego owłosienia na twarzy, łysienia oraz zespołu policystycznych jajników. 

Hormony tarczycy, a wygląd

Aby określić, jak dobrze działa tarczyca, lekarze zwykle mierzą poziom hormonów we krwi. Mierzą poziomy: TSH, T 4, T 3.

Skanowanie tarczycy może również pomóc ustalić, czy funkcjonowanie określonego obszaru tarczycy jest normalne, nadreaktywne lub nieaktywne w porównaniu z resztą gruczołu.

Źródło: msdmanuals.com