Zamknij

Wdowi garb (bawoli kark) to efekt zaburzeń hormonalnych, a nie złej postawy

05.05.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 14:53

Wysunięta głowa względem klatki piersiowej, zaokrąglone plecy, zamknięta klatka piersiowa i narośl na wysokości karku, w okolicy przejścia kręgosłupa szyjnego w kręgosłup piersiowy. Ta narośl to tzw. wdowi garb (dowager's hump), inaczej bawoli kark (buffalo hump).

Wdowi garb (bawoli kark) - jakie są przyczyny?
fot. Shutterstock
 1. Czym jest wdowi garb?
 2. Wdowi garb – jakie mogą być przyczyny?
 3. Mam wdowi garb – co robić?
 4. Dlaczego tłuszcz odkłada się akurat na karku?

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb lub – jak kto woli – bawoli kark to nie choroba, ale objaw choroby, a właściwie zaburzeń hormonalnych w organizmie. To narośl, która wypełniona jest tkanką tłuszczową poprzeplataną fragmentami tkanki łącznej. Nie ma ona cech nowotworowych, ale jest nieestetyczna. Zmiana ta czasami może dawać dolegliwości bólowe i uczucie sztywności karku. Ze względu na pochylenie sylwetki i wypukłość zmiany przypominającą garb przyjęto nazwę wdowi garb (zauważono, że pochylona sylwetka i wypukłość na karku często pojawia się u kobiet, które straciły męża) lub bawoli kark (zwierzęta te mają również tkankę tłuszczową w okolicach karku). Narośl ta może utrudniać dobór ubrania.

Wdowi garb – jakie mogą być przyczyny?

Na pojawienie się wdowiego garbu może wpływać kilka przyczyn. Często wskazuje się niewłaściwą postawę i rzeczywiście jest to przyczyna pośrednia, ale za odkładnie się w tym miejscu tkanki tłuszczowej odpowiadają przede wszystkim… zaburzenia hormonalne, a także niektóre leki, które wpływają na gospodarkę hormonalną.

Wdowi garb jest częstym objawem zespołu Cushinga. To zespół objawów, które pojawiają się w wyniku nadmiernej ilości hormonów sterydowych, a właściwie jednego – kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ten hormon można przyjmować pod postacią leków, ale jest też wytwarzanym w naszym w organizmie pod wpływem silnego stresu (stąd nazwa hormon stresu).

Osoby cierpiące na ten zespół mają bardzo charakterystyczny wygląd. Chude kończyny (ręce i nogi), otyłość brzuszną, okrągłą, księżycową twarz, na której mogą pojawić się rumieńce, pochyloną sylwetkę, a także… wdowi garb. Tkanka tłuszczowa u chorego odkłada się nie tylko w okolicach trzewi, ale również w okolicach karku.

Trzeba podkreślić, że nazwa wdowi garb może wprowadzać w błąd i sugerować, że objaw ten pojawia się tylko u starszych kobiet, wdów. Tymczasem podwyższony kortyzol może być również u osób młodych bez względu na płeć, nawet pozornie spokojnych, zrelaksowanych, które cierpią na poważne schorzenia o podłożu somatycznym lub choroby nadnerczy czy tarczycy, które również przyczyniają się do wysokiego poziomu kortyzolu w organizmie (hiperkortyzolemia).

Trzeba też pamiętać, że pojawienie się wdowiego garbu może być wynikiem przyjmowania niektórych leków. Tych, które zaburzają gospodarkę hormonalną. Wdowi garb (bawoli kark) pojawia się też u osób zakażonych wirusem HIV i przyjmujących konkretne leki przeciwwirusowe.

Mam wdowi garb – co robić?

Jeśli w okolicach karku pojawi się nieestetyczna wypukłość, narośl tłuszczowa, nie należy panikować, tylko umówić się na wizytę do endokrynologa. Lekarz ten zleci nam badania określające poziom hormonów w organizmie i sprawdzi, co może być przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Leczenie wdowiego garbu opiera się na dwóch filarach:

 1. Właściwej diagnostyce i wyleczeniu pierwotnej przyczyny (lub kontrolowanie choroby)
 2. Usunięciu wdowiego garbu.

W tym ostatnim przypadku mamy dwie możliwości. Możemy zrobić to:

 • inwazyjnie, operacyjnie, np. poprzez liposukcję (odciąganie tkanki tłuszczowej) lub lipolizę iniekcyjną (czyli ostrzykiwanie narośli preparatem, który rozbija tkankę tłuszczową);
 • nieinwazyjnie, nieoperacyjnie, czyli wdrożenie diety mającej na celu redukcję masy ciała (w tym również garbu) oraz ćwiczenia i korekcję postawy (warto poprosić o pomoc fizjoterapeutę).

Dlaczego tłuszcz odkłada się akurat na karku?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie: dlaczego tkanka tłuszczowa odkłada się właśnie na karku? I tu wracamy do kwestii, o której tylko wspomniałam na początku tekstu. Ma na to wpływ niewłaściwa postawa. Fizjoterapeuci nazywają to zespołem skrzyżowania górnego.

Mamy tu do czynienia z niewłaściwym ułożeniem głowy względem tułowia. Jest ona wysunięta do przodu, w efekcie rozciągają się mięśnie z przodu szyi, skracają mięśnie z tyłu szyi (lordoza szyjna). Sylwetka jest zgarbiona, mięśnie z tyłu pleców rozciągnięte, a mięśnie z przodu klatki piersiowej skrócone. Klatka piersiowa jest zamknięta i tworzy się tzw. kifoza piersiowa. Mięśnie skrócone idą po jednej osi, a mięśnie wyciągnięte po drugiej osi. Przecięcie tych osi pojawia się właśnie na wysokości odcinka C7/TH1, pomiędzy kręgosłupem szyjnym a piersiowym. Dochodzi w tym miejscu do stanu zapalnego i odkładania się tkanki tłuszczowej.

Podsumowując, jeśli zauważysz u siebie taki garb/ narośl:

 1. Idź do endokrynologa, by ustalić, jaka jest przyczyna pojawienia się tego objawu.
 2. Wprowadź zmiany w diecie, by zredukować masę tłuszczową.
 3. Zgłoś się do fizjoterapeuty, by pod jego okiem skorygować postawę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.