Zamknij

Wczesne objawy raka tarczycy. Nie przegap tych sygnałów ostrzegawczych

18.05.2022
Aktualizacja: 18.05.2022 08:30
Wczesne objawy raka tarczycy
fot. Shutterstock

Rak tarczycy może być całkowicie wyleczalny, o ile zostanie wcześnie wykryty. Dowiedz się, jakie zmiany mogą sugerować ten rodzaj nowotworu.

  1. Jakie objawy mogą sugerować raka tarczycy?
  2. Dlaczego warto badać tarczycę?

Co roku w Polsce około 3 tysięcy osób słyszy diagnozę: rak tarczycy. Niestety są to głównie osoby młode, w wieku 20-40 lat. Ten rodzaj raka jest w 90 proc. wyleczalny... pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Jakie mogą być objawy raka tarczycy?

Jakie objawy mogą sugerować raka tarczycy?

Objawy, które mogą świadczyć o problemie związanym z tarczycą to:

Jeśli masz jakikolwiek z tych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pojawienie się tych symptomów nie zawsze świadczy o raku tarczycy, ale każdy przypadek warto sprawdzić w imię zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto też pamiętać, że nie wszystkie zmiany mają charakter złośliwy.

Lekarz w razie potrzeby zleci wszystkie potrzebne badania, by ustalić przyczynę dolegliwości. Jednym z takich badań jest USG tarczycy, które jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany. Takie badanie warto wykonywać profilaktycznie raz na dwa lata, oczywiście o ile lekarz nie zaleci innej częstotliwości.

Dlaczego warto badać tarczycę?

Warto pamiętać, by regularnie oglądać i obserwować swoje ciało. Dzięki temu możemy wcześnie wykryć wszystkie niepokojące zmiany. To ważne. Jak już wspominałam powyżej, co roku rak tarczycy wykrywany jest u około 3 tysięcy osób, w wieku 20-40 lat, głównie u kobiet. Niestety o tym rodzaju raka mówi się stosunkowo rzadko.

– Uważany jest za dość rzadką chorobę, ale z roku na rok wzrasta poziom zachorowalności na nią. Jest to choroba tak zwanych młodych dorosłych, czyli osób w wieku 20-40 lat, szczególnie kobiet. W 90 proc. przypadków leczenie kończy się sukcesem, ale jak każda choroba nowotworowa odciska piętno na życiu pacjenta – napisali organizatorzy kampanii w materiałach prasowych i przyznali, że nie są znane szczegółowe przyczyny powstawania tego nowotworu.

Jednak do czynników mogących mieć wpływ na rozwój raka tarczycy zalicza się:

  • nadmiar lub niedobór jodu,
  • nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – TSH (tyreotropiny stymulującej do pracy tarczycę),
  • narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej,
  • czynniki genetyczne (w przypadku historii choroby w rodzinie).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Zbigniew Wojtasiński/ cancer.gov/ Kampania edukacyjna "Motyle pod ochroną", której organizatorem są Polskie Amazonki Ruch Społeczny