Oceń
Rak tarczycy może być całkowicie wyleczalny, o ile zostanie wcześnie wykryty. Dowiedz się, jakie zmiany mogą sugerować ten rodzaj nowotworu.
Co roku w Polsce około 3 tysięcy osób słyszy diagnozę: rak tarczycy. Niestety są to głównie osoby młode, w wieku 20-40 lat. Ten rodzaj raka jest w 90 proc. wyleczalny... pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Jakie mogą być objawy raka tarczycy?
Jakie objawy mogą sugerować raka tarczycy?
Objawy, które mogą świadczyć o problemie związanym z tarczycą to:
- wyczuwalne zgrubienia (guzki) w przedniej części szyi,
- ból z przodu szyi, czasem sięgający aż do uszu,
- powiększenie węzłów chłonnych szyi,
- chrypka lub zmiana barwy głosu, które nie ustępują,
- trudności z przełykaniem,
- problemy z oddychaniem,
- przewlekły kaszel, który nie jest spowodowany przeziębieniem.
Jeśli masz jakikolwiek z tych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pojawienie się tych symptomów nie zawsze świadczy o raku tarczycy, ale każdy przypadek warto sprawdzić w imię zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto też pamiętać, że nie wszystkie zmiany mają charakter złośliwy.
Lekarz w razie potrzeby zleci wszystkie potrzebne badania, by ustalić przyczynę dolegliwości. Jednym z takich badań jest USG tarczycy, które jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany. Takie badanie warto wykonywać profilaktycznie raz na dwa lata, oczywiście o ile lekarz nie zaleci innej częstotliwości.
Dlaczego warto badać tarczycę?
Warto pamiętać, by regularnie oglądać i obserwować swoje ciało. Dzięki temu możemy wcześnie wykryć wszystkie niepokojące zmiany. To ważne. Jak już wspominałam powyżej, co roku rak tarczycy wykrywany jest u około 3 tysięcy osób, w wieku 20-40 lat, głównie u kobiet. Niestety o tym rodzaju raka mówi się stosunkowo rzadko.
– Uważany jest za dość rzadką chorobę, ale z roku na rok wzrasta poziom zachorowalności na nią. Jest to choroba tak zwanych młodych dorosłych, czyli osób w wieku 20-40 lat, szczególnie kobiet. W 90 proc. przypadków leczenie kończy się sukcesem, ale jak każda choroba nowotworowa odciska piętno na życiu pacjenta – napisali organizatorzy kampanii w materiałach prasowych i przyznali, że nie są znane szczegółowe przyczyny powstawania tego nowotworu.
Jednak do czynników mogących mieć wpływ na rozwój raka tarczycy zalicza się:
- nadmiar lub niedobór jodu,
- nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – TSH (tyreotropiny stymulującej do pracy tarczycę),
- narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej,
- czynniki genetyczne (w przypadku historii choroby w rodzinie).
Źródło: PAP Zbigniew Wojtasiński/ cancer.gov/ Kampania edukacyjna "Motyle pod ochroną", której organizatorem są Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Oceń artykuł